Komunikaty PR

3 powody, dla których kupowanie dzieł sztuki jest świetną inwestycją

2022-01-19  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Autorka: Ewa Mierzejewska, organizatorka aukcji intenetowych „Art & Design” na Artinfo.pl.

Czy to prawda, że na sztuce można dobrze zarobić? Pyta mnie o to wiele osób, które odwiedzają wystawy i licytują na aukcjach „Art & Design” (najnowsza aukcja trwa do 25 stycznia pod adresem: https://artinfo.pl/artinformacje/juz-wkrotce-3-aukcja-art-design). Nic dziwnego, bo temat zakupów dzieł sztuki jest u nas wciąż nowy, a moje aukcje z założenia kierowane są nie tylko do doświadczonych kolekcjonerów, ale też do wszystkich, którzy swoją przygodę ze sztuką dopiero zaczynają. Odpowiadam dziś zbiorczo: nieważne, jak duże są twoje zasoby finansowe i jak dużo możesz zainwestować. Na sztuce nie stracisz. Są ku temu trzy ważne powody.

1.     Wzbogacasz przestrzeń życiową

Z badań na całym świecie wynika, że pierwsze zakupy dzieł sztuki zazwyczaj są motywowane potrzebą ozdobienia domu. Zaczynamy najczęściej od prac niedrogich, które po prostu świetnie pasują nam do kanapy, zasłon czy stołu. W miarę, jak kupujemy kolejne dzieła sztuki, zaczynamy dostrzegać ich ważniejszą rolę i nadawać im wyższą rangę. Prawda jest bowiem taka, że żaden, najdroższy nawet mebel nie ma takiej siły przyciągania, jak dobry obraz czy ciekawa rzeźba. Nic nie podnosi tak klasy wnętrza, jak praca artysty. Kiedy to zauważymy i zaczniemy traktować dzieła sztuki z należytym szacunkiem, poprawi to wizerunek zarówno wnętrza, jak i nas samych.

2. Wzbogacasz się wewnętrznie

Podobno prawdziwym kolekcjonerem człowiek staje się w momencie, kiedy kupuje kolejny obraz, choć brakuje mu już miejsca na ścianach. Prawdą jest, że nabywanie dzieł sztuki to jedno z najprzyjemniejszych zajęć. Uwaga – to wyjątkowo wciągające hobby! Może dlatego, że dzięki niemu doświadczamy jedynych w swoim rodzaju przeżyć. Poszerzamy horyzonty, wyrabiamy nie tylko gust, ale też wrażliwość i empatię. Obcowanie ze sztuką uszlachetnia. Poza tym wybór dzieła sztuki daje zawsze możliwość pokazania sobie i światu, co tak naprawdę nam się podoba, kim jesteśmy, jakie są nasze prawdziwe marzenia i emocje. To swoisty paradoks: dzieło innego człowieka definiuje nas samych.

3. Wzbogacasz się finansowo

Kryzys, inflacja, pandemia szaleją… A w handlu sztuką trwa hossa! Sytuacja na rynku sztuki nigdy nie była u nas tak dobra jak teraz. Według danych Artinfo.pl wartość obrotów na rynku sztuki w 2021 wzrosła aż o 66% względem roku poprzedniego. To jest wiadomość zła, gdy chcesz coś kupić, ale i bardzo dobra, gdy myślisz o późniejszej sprzedaży. Ceny prac artystów rosną jak na drożdżach. Oczywiście są to wzrosty nierówne, bo artyści osiągają sukces w różnym tempie i niektóre nazwiska są bardziej, a inne mniej „gorące”. Jedno mogę zagwarantować: na zakupie dzieła sztuki bardzo trudno jest dzisiaj stracić. Inwestowanie w sztukę po prostu się opłaca.

Link do aukcji Art & Design 3: https://artinfo.pl/artinformacje/juz-wkrotce-3-aukcja-art-design

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów Biuro prasowe
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.