Komunikaty PR

80. rocznica Powstania Warszawskiego w Fabryce Norblina

2024-07-29  |  17:10
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations

ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl

Wyjątkowa wystawa fotografii, seanse filmów powstańczych w kinie KinoGram, bezpłatne pokazy emocjonującego filmu w technologii VR “Kartka z Powstania” – tak Fabryka Norblina upamiętni 80. rocznicę wydarzeń z sierpnia 1944 roku.

„Zetrzyj z włosów pył bitewny” to wystawa fotografii Ryszarda Białousa i Tadeusza Sumińskiego - dwóch powstańców, którzy – mimo tragicznych przeżyć – potrafili dostrzec otaczające nas piękno i zatrzymać je w kadrze. Na wystawie prezentowane będą fotografie krajobrazów przyrody Polski i Argentyny (Patagonia) – miejsc, z którymi związali swoje powojenne życie autorzy zdjęć. Ryszard Białous, dowódca batalionu „Zośka” oraz Tadeusz Sumiński, żołnierz tego oddziału, przeszli powstańczy szlak bojowy z Woli przez Stare Miasto, Śródmieście aż po Czerniaków. Swoje dalsze życie związali z różnymi zakątkami świata. Ryszard Białous wybrał, nie bez przymusu, życie na emigracji i zamieszkał w Argentynie. Tadeusz Sumiński pozostał w Polsce, a gdy przeszłość akowska zmusiła go do zmiany planów zawodowych – został zawodowym fotografikiem. Ich zdjęcia podziwiać można w przestrzeni wystawienniczej w budynku Plater na poziomie +1 od 3 sierpnia do 2 października. Organizatorami wystawy są: Archiwum Akt Nowych, Fundacja Archeologia Fotografii i Muzeum Fabryki Norblina.

W ramach obchodów bezpłatnie będzie można też oglądać „Kartkę z Powstania” – film stworzony w technologii VR, dzięki której widzowie przeniosą się na ulice walczącej Warszawy. “Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Trwa około 15 min, a prace nad nim trwały ponad 2 lata. To składająca się z trzech części narracyjna opowieść inspirowana prawdziwą historią jednego z Powstańców, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały” – żołnierza, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Nie wiedział wtedy, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. W czwartek, 1 sierpnia, bezpłatne projekcje filmu odbywać się będą w dwóch miejscach – między godziną 13:00 a 15:00 w budynku Plater na poziomie +1, a w godzinach 16:00 – 18:00 w pasażu Teodora Wernera. Od 2 sierpnia aż do 31 grudnia – pokaz będzie dostępny w budynku Plater na poziomie +1.

Na weekend, 3 i 4 sierpnia, kino KinoGram i Muzeum Fabryki Norblina przygotowały ofertę specjalną.  W KinoGramie odbędą się pokazy filmów powstańczych – „Kanał” Andrzeja Wajdy (sobota, godz. 17:15) i „Miasto 44” Jana Komasy (niedziela, godz. 16:00). Przed seansami będzie można również zwiedzić kompleks przy Żelaznej 51/53 – na dodatkowe oprowadzanie ścieżką „Fabryka Norblina w Pigułce” zaprosi przewodnik Muzeum. W sobotę wycieczka wystartuje o 16:00, dzień później – o 14.30. Na tych, którzy zdecydują się na obie aktywności, czekać będą promocyjne ceny: bilety na seans filmowy - 35zł, bilety na muzealne zwiedzanie - normalny 40 zł, ulgowy 20 zł. Zniżka w Kinogramie obowiązuje po okazaniu biletu z Muzeum.

Coroczne upamiętnianie wydarzeń z sierpnia 1944 roku w Fabryce Norblina nie jest przypadkowe. 80 lat temu Żelazna, przy której dziś znajduje się warszawski kompleks, a wtedy pracowała fabryka, była jedną z ulic, na których podczas Powstania Warszawskiego, przy licznych barykadach, toczyła się walka o życie, wolność i przyszłość miasta Warszawy. Symbolem, który na co dzień przypomina o niej gościom Fabryki Norblina, jest znak Polski Walczącej na zachodniej ścianie szczytowej hali Laboratorium Mechanicznego (obecnie ściana restauracji Paradiso). Nie jest to jednak znak pochodzący z okresu II wojny światowej. Wiele wskazuje na to, że został namalowany ręką Powstańca Warszawskiego, ale prawie 40 lat po wojnie – na otwartą siłami społecznymi wystawę „63 dni Powstania Warszawskiego”, czasem nazywaną także „Warszawa Walczy 1944”, która pomiędzy 1 sierpnia a 31 listopada 1982 roku odbywała się na terenie Fabryki Norblina.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Beyond Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Spacer po Pałacu Rzeczypospolitej oczami architekta Tomasza Koniora Biuro prasowe
2024-08-14 | 09:50

Spacer po Pałacu Rzeczypospolitej oczami architekta Tomasza Koniora

Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie to miejsce ponad trzystuletniej historii. Architektoniczne tajniki renowacji tego wyjątkowego obiektu w czasie niespotykanej formuły konferencji w formie
Sztuka Muzeum Powstania Warszawskiego łączy ludzi już od 20 lat
2024-07-29 | 12:10

Muzeum Powstania Warszawskiego łączy ludzi już od 20 lat

Ponad 10 mln odwiedzających, ponad 20 tys. przeprowadzonych lekcji muzealnych dla blisko 0,5 mln uczniów i prawie 0,5 mln obserwujących w mediach społecznościowych to jedynie kilka
Sztuka Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko
2024-07-29 | 12:00

Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko

Sztuka nie uznaje granic ani barier językowych – na tym założeniu oparła się druga edycja konkursu i rezydencji artystycznej „Art Lives Here by Leonardo Hotels”. Właśnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.