80. rocznica Powstania Warszawskiego w Fabryce Norblina
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1166971042,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Wyjątkowa wystawa fotografii, seanse filmów powstańczych w kinie KinoGram, bezpłatne pokazy emocjonującego filmu w technologii VR “Kartka z Powstania” – tak Fabryka Norblina upamiętni 80. rocznicę wydarzeń z sierpnia 1944 roku.
„Zetrzyj z włosów pył bitewny” to wystawa fotografii Ryszarda Białousa i Tadeusza Sumińskiego - dwóch powstańców, którzy – mimo tragicznych przeżyć – potrafili dostrzec otaczające nas piękno i zatrzymać je w kadrze. Na wystawie prezentowane będą fotografie krajobrazów przyrody Polski i Argentyny (Patagonia) – miejsc, z którymi związali swoje powojenne życie autorzy zdjęć. Ryszard Białous, dowódca batalionu „Zośka” oraz Tadeusz Sumiński, żołnierz tego oddziału, przeszli powstańczy szlak bojowy z Woli przez Stare Miasto, Śródmieście aż po Czerniaków. Swoje dalsze życie związali z różnymi zakątkami świata. Ryszard Białous wybrał, nie bez przymusu, życie na emigracji i zamieszkał w Argentynie. Tadeusz Sumiński pozostał w Polsce, a gdy przeszłość akowska zmusiła go do zmiany planów zawodowych – został zawodowym fotografikiem. Ich zdjęcia podziwiać można w przestrzeni wystawienniczej w budynku Plater na poziomie +1 od 3 sierpnia do 2 października. Organizatorami wystawy są: Archiwum Akt Nowych, Fundacja Archeologia Fotografii i Muzeum Fabryki Norblina.
W ramach obchodów bezpłatnie będzie można też oglądać „Kartkę z Powstania” – film stworzony w technologii VR, dzięki której widzowie przeniosą się na ulice walczącej Warszawy. “Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Trwa około 15 min, a prace nad nim trwały ponad 2 lata. To składająca się z trzech części narracyjna opowieść inspirowana prawdziwą historią jednego z Powstańców, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały” – żołnierza, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Nie wiedział wtedy, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. W czwartek, 1 sierpnia, bezpłatne projekcje filmu odbywać się będą w dwóch miejscach – między godziną 13:00 a 15:00 w budynku Plater na poziomie +1, a w godzinach 16:00 – 18:00 w pasażu Teodora Wernera. Od 2 sierpnia aż do 31 grudnia – pokaz będzie dostępny w budynku Plater na poziomie +1.
Na weekend, 3 i 4 sierpnia, kino KinoGram i Muzeum Fabryki Norblina przygotowały ofertę specjalną. W KinoGramie odbędą się pokazy filmów powstańczych – „Kanał” Andrzeja Wajdy (sobota, godz. 17:15) i „Miasto 44” Jana Komasy (niedziela, godz. 16:00). Przed seansami będzie można również zwiedzić kompleks przy Żelaznej 51/53 – na dodatkowe oprowadzanie ścieżką „Fabryka Norblina w Pigułce” zaprosi przewodnik Muzeum. W sobotę wycieczka wystartuje o 16:00, dzień później – o 14.30. Na tych, którzy zdecydują się na obie aktywności, czekać będą promocyjne ceny: bilety na seans filmowy - 35zł, bilety na muzealne zwiedzanie - normalny 40 zł, ulgowy 20 zł. Zniżka w Kinogramie obowiązuje po okazaniu biletu z Muzeum.
Coroczne upamiętnianie wydarzeń z sierpnia 1944 roku w Fabryce Norblina nie jest przypadkowe. 80 lat temu Żelazna, przy której dziś znajduje się warszawski kompleks, a wtedy pracowała fabryka, była jedną z ulic, na których podczas Powstania Warszawskiego, przy licznych barykadach, toczyła się walka o życie, wolność i przyszłość miasta Warszawy. Symbolem, który na co dzień przypomina o niej gościom Fabryki Norblina, jest znak Polski Walczącej na zachodniej ścianie szczytowej hali Laboratorium Mechanicznego (obecnie ściana restauracji Paradiso). Nie jest to jednak znak pochodzący z okresu II wojny światowej. Wiele wskazuje na to, że został namalowany ręką Powstańca Warszawskiego, ale prawie 40 lat po wojnie – na otwartą siłami społecznymi wystawę „63 dni Powstania Warszawskiego”, czasem nazywaną także „Warszawa Walczy 1944”, która pomiędzy 1 sierpnia a 31 listopada 1982 roku odbywała się na terenie Fabryki Norblina.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.