ABSTRAKCJA W OFFIE JESZCZE DO NIEDZIELI
Inspirowany łódzką awangardą interdyscyplinarny Festiwal Lodz Abstrakt Art Festival (LAAF) dobiega końca. Jeszcze przez kilka dni organizatorzy zapraszają do OFF Piotrowska Center na wystawy, koncerty, performanse oraz spotkania autorskie przybliżające najciekawsze zjawiska w sztuce abstrakcyjnej. W niedzielę, 20 października o g. 17, festiwal zakończy koncert Olgi Markowskiej – artystki interdyscyplinarnej, której twórcze poszukiwania obejmują muzykę dawną, minimalizm, ambient i gatunki awangardowe.
Sercem tegorocznej edycji wydarzenia, zatytułowanej „Teoria Mnogości, są trzy wystawy w Centrum Festiwalowym zlokalizowane na dwóch piętrach zabytkowej przędzalni Ramischa w OFF Piotrkowska Center. Pierwsza z nich, to wystawa indywidualna Tamary Berdowskiej – artystki tworzącej abstrakcję geometryczną, której prace mają głęboko medytacyjny charakter – powstające w wyobraźni koncepcje, pozbawione są tu jakichkolwiek odniesień do rzeczywistości zmysłowej.
Z kolei „A ∩ B” to wystawa grupowa, skupiająca ponad trzydziestu aktywnych twórców sztuki abstrakcyjnej. Jednym z nich jest Lesław Miśkiewicz, który za sprawą wyrazistości swojej koncepcji twórczej zyskał miano jednego z najwybitniejszych działających obecnie w Polsce grafików. Wizję malarstwa abstrakcyjnego skupioną na studiach nad kolorem prezentuje natomiast Jonasz Koperkiewicz, który wzajemne oddziaływanie barw i przepływ wewnętrznie zapisanych sił ujmuje w amorficzne struktury. Wystawa to także okazja do spotkania z twórczością Jerzego Muszyńskiego sytuującą się wokół pogranicza malarstwa i rzeźby czy do wyprawy w głąb malarskiego świata Przemysława Wachowskiego przedstawionego za pomocą syntetycznych form. Na ekspozycji „A ∩ B” swoje prace prezentują również Monika Czarska, Marta Kawiorska, Julia Piekarska, Piotr Skowron czy Grzegorz Worpus.
Trzecia z ekspozycji w centrum festiwalowym to „LAAF_OpenCall” – pokonkursowa prezentacja prac 15 finalistów, zarówno z Polski jak i zza granicy.
Jednak LAAF to nie tylko wystawy. Od 19 do 20 października w Showroomie w OFFie działać będzie pop-up tatuatorski Miłość Studio, a w sobotę, 19 października, planowane są również performanse Distort Visual i Macieja Ożoga o g. 18. W niedzielę, 20 października o g. 17, festiwal zakończy się koncertem Olgi Markowskiej. Artystka interdyscyplinarna, multiinstrumentalistka i kompozytorka, której twórcze poszukiwania obejmują muzykę dawną, minimalizm, ambient czy gatunki awangardowe, łącząc elementy elektroniczne z dźwiękami cytry i wiolonczeli tworzy sugestywne pejzaże dźwiękowe. Ponadto komponuje i produkuje muzykę do instalacji artystycznych i filmów krótkometrażowych.
Poza wydarzeniami w Centrum Festiwalowym LAAF proponuje również wystawy towarzyszące w łódzkich instytucjach kultury oraz pokazy filmowe w Mediatece MeMo.
Bilety na wydarzenia festiwalowe można kupić online i stacjonarnie. Wystawy w centrum festiwalowym otwarte poniedziałek-piątek w godzinach 13:00-19:00 oraz sobota-niedziela 10:00-19:00. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.lodzabstractartfestival.com.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Wiktor Dyduła: Znam osoby w branży muzycznej wypalone z powodu nadmiaru pracy. To, co kiedyś sprawiało im przyjemność, teraz jest zawodowym obowiązkiem
Artysta promuje obecnie swój najnowszy singiel zatytułowany „Szybkie tempo” i właśnie z taką prędkością od trzech lat podbija polski rynek muzyczny. Piosenkarz zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie wyzwania narzuca życie w ciągłym biegu, dlatego on sam, mimo że prężnie rozwija swoją karierę i czerpie ogromną radość ze śpiewania, od czasu do czasu zatrzymuje się i patrzy na to, co robi z innej perspektywy, by złapać tak potrzebny dystans. Wiktor Dyduła przyznaje bowiem, że w branży muzycznej nie brakuje osób, które skarżą się na zbyt duże obciążenie psychiczne i wypalenie zawodowe.