Anioły Rzemiosła - Wyróżnienie polskich twórców rękodzieła artystycznego
Anioły Rzemiosła to inicjatywa, która wspiera utalentowanych polskich twórców rękodzieła artystycznego. Celem konkursu jest ufundowanie trzem najbardziej utalentowanym artystom rocznego stypendium na dalszą edukację i rozwój.
Pomysłodawczynią projektu jest Izabela Łapińska – projektantka mody, która od lat współpracuje z polskimi artystami rzemiosła. Artystka od początku swojej kariery kultywuje w swoich projektach niepowtarzalne wzornictwo oraz najlepsze rzemiosło. Ręcznie wykonane detale, koronki, hafty – to cechy charakterystyczne projektów Izabeli Łapińskiej.
Trzech Laureatów otrzyma roczne stypendium na rozwój kariery oraz edukację - w wysokości 60 tysięcy złotych dla każdego z twórców. Stypendia dla artystów wręczone zostaną na Gali w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie dnia 16 listopada 2023 roku.
Nagrody przyznawane będą w trzech kategoriach:
1. Haft, koronkarstwo, szydełkowanie
2. Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria.
3. Ceramika artystyczna.
Ponadto, Kapituła Jury Konkursu wyłoni z nadesłanych zgłoszeń 15 prac artystów, które zostaną zaprezentowane w tym dniu na wystawie w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Związek Rzemiosła Polskiego.
Więcej informacji na stronie: www.aniolyrzemiosla.eu

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.