Artyści wołają S.O.S. dla Ziemi. Wystawa plakatów ekologicznych w Koneserze
W Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wystawa S.O.S. Ziemia, towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Na placu Konesera do 31 lipca będzie można podziwiać prace niemal stu artystów, które odnoszą się do zmian klimatu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W Centrum Praskim Koneser startuje plenerowa wystawa S.O.S. Ziemia, towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Ma ona zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację środowiska naturalnego na naszej planecie. Do 31 lipca będzie można podziwiać prace 95 artystów z 30 krajów z całego świata, w tym 9 z Polski, dodane do petycji wizualnej 2degrees-petition. To bank obrazów dotyczących zmian klimatu, z którego mogą dowolnie korzystać np. organizacje pozarządowe, fundacje i instytucje w swoich działaniach związanych z tematyką petycji. Jej nazwa nawiązuje do celu Porozumienia Paryskiego, które zakłada ograniczenie średniego wzrostu temperatury na Ziemi poniżej 2°C do 2100 r. Do tej pory dodano do niej ponad 800 plakatów, a wszystkie można zobaczyć na stronie www.2degrees-petition.com.
– Żyjemy w czasach pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Zagrożony jest świat, który znamy. Zmiana klimatu powoduje znikanie pod wodą całych państw, a tak dobrze znane nam gatunki roślin i zwierząt, jak brzoza czy pszczoła, mogą zniknąć z naszego krajobrazu. W obliczu tak poważnego problemu, o którym od lat alarmują naukowcy, potrzebujemy zaangażowania jak największej liczby osób – do szerzenia wiedzy o zachodzących zmianach i o sposobach przeciwdziałania im czy też ich łagodzenia. Cieszę się, że do tych działań dołączają też coraz częściej artyści, o czym możemy przekonać się na wystawie – mówi Zofia Lasocka, kuratorka wystawy.
Różnorodność wątków poruszanych w pracach artystów wskazuje na złożoność problemu. Prezentowane plakaty nawiązują między innymi do pogarszającej się kondycji wielu gatunków roślin i zwierząt. Już obecne tempo wymierania gatunków jest co najmniej 100-krotnie szybsze od naturalnego.
– Jak wskazują raporty IPCC, konsekwencje wzrostu średniej temperatury na Ziemi o 2°C spowodują długotrwałe, nieodwracalne zmiany w klimacie naszej planety. Wraz z nimi nadejdą coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, jak długotrwałe susze czy huragany, znacząco utrudniające życie na Ziemi. W tym kontekście wyjątkowo mocno rezonuje we mnie hasło z jednego z plakatów prezentowanych na wystawie: „Natura nie potrzebuje ludzi – ludzie potrzebują natury”. Ziemia poradzi sobie bez nas. Pytanie brzmi czy my poradzimy sobie na Ziemi, czy też będziemy jednym z gatunków, którego dotknie szóste wielkie wymieranie. W trosce o przyszłość wołamy więc S.O.S. Ziemia – wszystkie ręce na pokład! – dodaje Zofia Lasocka.
Organizatorem wystawy S.O.S. Ziemia jest Centrum Praskie Koneser.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi. Tegoroczna, 27. edycja przyciągnęła 6000 zgłoszeń z całego świata. Otwarcie wystaw pokonkursowych i ogłoszenie laureatów odbędzie się 12 czerwca 2021 o godz. 18:00 w Pałacu Czapskich – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 5). Wystawy pokonkursowe będą otwarte do 28 sierpnia.
Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.