ARTYSTYCZNA MŁODOŚĆ W OFF PIOTRKOWSKA CENTER. WYSTAWA PRACOWNI TABORET
Pośrodku łódzkiego Julianowa stoi niezwykły dom. Zamiast salonu jest tu pracownia plastyczna, w ogrodzie stoi obcy, a w ogrodowym domku piec do wypalania gliny. To tu mieści się pracownia artystyczna Taboret, w której instruktorzy i nauczyciele już od dekady pomagają rozwijać wyobraźnię oraz wrażliwość młodych twórców. Zwieńczeniem 10 lat działalności Taboretu będzie jednodniowa wystawa ponad 200 prac, którą oglądać będzie można w OFF Piotrkowska Center w ten piątek, 25 października, od g. 17.30 do g. 20.30.
Pracownia Taboret od ponad dziesięciu lat inspiruje dzieci i młodzież do twórczej eksploracji mitów, kultury, historii oraz własnych marzeń. Uczestnicy zajęć malują, rysują, rzeźbią, wypalają, a każda praca to unikalny wyraz indywidualnej ekspresji, powstały w procesie intensywnych poszukiwań artystycznych, bez mechanicznego kopiowania wzorców. Pracownię prowadzą Dominika Adler Cedzyńska, artystka, absolwentka łódzkiej ASP i jej mąż Piotr Cedzyński, niegdyś copywriter i dyrektor kreatywny agencji reklamowych, a dziś także nauczyciel angielskiego. Jak podkreślają, w pracy z młodzieżą i dziećmi koncentrują się na zmyśle obserwacji, wiedzy i świadomym tworzeniu, bo wierzą, że mądre rozwijanie wyobraźni ułatwia rozwój wrażliwości i odnalezienia swojej własnej drogi twórczej – czy to w sztuce czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia.
– Cieszymy się, że Pracownia Taboret wybrała OFFa na miejsce swojej wystawy – mówi Julia Olczyk z zespołu OPG Property Professionals, zarządzającego OFFem. – To wydarzenie, zbudowane wokół młodej twórczej energii idealnie wpisuje się w kreatywnego ducha naszej przestrzeni – dodaje.
Wystawa to okazja dla kolekcjonerów i miłośników sztuki do zobaczenia ponad dwustu prac malarskich i rzeźb młodych twórców, którzy dzięki zajęciom w szkole artystycznej na Julianowie stawiają pierwsze kroki na swojej artystycznej drodze. W piątek, od 17.30 do 20.30, na powierzchni trzeciego piętra zabytkowej przędzalni Ramischa w OFF Piotrkowska Center, będzie można zobaczyć efekty ich artystycznych poszukiwań.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.