Komunikaty PR

Aukcja dzieł sztuki dla WOŚP

2020-01-03  |  13:40
Biuro prasowe

Rekordowe 1,5 mln złotych zapłacono w ubiegłym roku za pracę Józefa Brandta „Jarmark w Bałcie na Podolu” na pierwszej w historii stacjonarnej aukcji dzieł sztuki dla WOŚP. To jak dotąd najdroższy obiekt wylicytowany kiedykolwiek na rzecz tej Fundacji. 12 stycznia, w DESA Unicum, odbędzie się druga edycja aukcji charytatywnej. Licytowanych będzie blisko 120 obiektów, w tym prace z kolekcji mBanku z obrazem Juliana Fałata na czele czy statuetka Nike 2019 za książkę „Nie ma” przekazaną przez Mariusza Szczygła. Cały obrót z aukcji przeznaczony zostanie na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci.

Już po raz drugi mBank przekazał część swojej kolekcji dzieł sztuki na charytatywną licytację dla WOŚP. Również DESA Unicum kolejny rok z rzędu włącza się w organizację stacjonarnej aukcji tych dzieł. Dom aukcyjny – tak jak w ubiegłym roku – całkowicie rezygnuje z prowizji. Organizatorzy chcą, aby do licytacji przystąpiło jak najwięcej osób, dlatego wszystkie ceny wywoławcze startują zaledwie od 500 zł. Na aukcji zaprezentowane zostaną dzieła sztuki dawnej, ale też prace przekazane bezpośrednio przez artystów, kolekcjonerów i filantropów. Licytację poprowadzi najbardziej znany aukcjoner w Polsce – Juliusz Windorbski.

Rok temu rekord cenowy pobiła praca Józefa Brandta z kolekcji mBanku. Tym razem prawdziwą sensacją aukcji jest płótno Juliana Fałata. Wielkoformatowa praca „Wyjazd na polowanie” to dzieło z 1898 roku. Fałat zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w. Jego prace osiągają na aukcjach ceny przekraczające setki tysięcy złotych. Malarz zasłynął z przedstawiania scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii. Malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety i widoki miejskie. Za swoje obrazy wielokrotnie odznaczany był medalami na wystawach międzynarodowych. Drugim hitem aukcji będzie rzeźba Igora Mitoraja „Asklepios”. Artysta studiował malarstwo w ASP w Krakowie u Tadeusza Kantora. W połowie lat 70. poświęcił się rzeźbie, tworząc kameralne głowy, torsy w charakterystycznych zwojach czy bandażach. Pokazał je na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 roku w Paryżu, która przyniosła mu sukces u publiczności i marszandów. W swojej sztuce odwołuje się do tradycji antyku. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych osobowości artystycznych. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, spotyka się w reprezentacyjnych punktach wielu miast Europy, USA i Japonii. Od 1976 roku rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych.

– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja aukcji dzieł sztuki z kolekcji mBanku na rzecz WOŚP okazała się wielkim sukcesem. Liczymy na to, że razem, po raz kolejny, pobijemy rekord. To wyjątkowa inicjatywa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na sprzęt medyczny. Bardzo się cieszymy, że już drugi rok z rzędu możemy brać w niej udział – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Na aukcji zaprezentowane zostaną również prace takich artystów jak Jan Berdyszak, Rafał Bujnowski, Jan Mioduszewski, Dorota Zuber czy Zbigniew Matysek. Licytacja odbędzie się 12 stycznia w dwóch sesjach. O godz. 17.00 pod młotek pójdą obiekty przekazane na rzecz WOŚP przez artystów, kolekcjonerów i filantropów, a o godz. 18.00 licytowane będą prace z kolekcji mBanku.

Podczas ubiegłorocznego 27. Finału WOŚP zebrano łącznie 92 143 798 złotych. To oznacza, że w ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad miliard złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.

Wystawa obiektów: 8-12 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 12 stycznia o godz. 17.00 i 18.00 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, wstęp wolny.

https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-dla-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy/

https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-kolekcji-mbanku-dla-wosp-msao/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Marta Wiśniewska: Ludzie czekali na nowy kawałek takiej kolorowej Mandaryny. Jestem mądrzejsza i silniejsza niż kiedyś

Wokalistka zaznacza, że najnowszy singiel „Lecę” to swoiste nowe otwarcie nie tylko w jej karierze muzycznej, ale i w życiu osobistym. Z większą świadomością i bagażem cennych doświadczeń nie chce już teraz popełniać takich błędów jak kiedyś. Czuje, że ma w sobie dużo pozytywnej energii i siły do działania, dlatego zamierza jak najlepiej wykorzystać ten czas. Marta Wiśniewska podkreśla, że pozytywne komentarze utwierdzają ją w tym, że to, co robi, ma sens. Hejterami natomiast nie zamierza się przejmować.

Farmacja

Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami

Kontrola kart uodpornienia, czyli kontrola szczepień przeciw 13 chorobom zakaźnym, rozpoczęła się 1 kwietnia. Główny Inspektor Sanitarny chce poznać szczegółowe statystyki szczepień dzieci w Polsce, od urodzenia do 19. roku życia. Rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, muszą się liczyć z postępowaniami i karami.

Media i PR

Na X zaraz po przejęciu przez Elona Muska było znacząco więcej mowy nienawiści. To sprzeczne z jego obietnicami

Liczba anglojęzycznych wpisów zawierających mowę nienawiści na X (dawniej Twitter) przez kilka miesięcy po zakupie platformy przez Elona Muska była o ok. 50 proc. wyższa niż przed transakcją – wskazują badania naukowców z Kalifornii. Znacznie wzrosła też średnia liczba polubień takich wpisów – o 70 proc. Naukowcy przyznają, że nie są w stanie określić związku przyczynowo-skutkowego, ale wskazują, że statystyki stoją w sprzeczności z deklarowanymi zmianami na platformie przez jej nowego prezesa.