Komunikaty PR

Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne

2020-03-17  |  17:10
Biuro prasowe

Ponad 8 milionów złotych zapłacono w 2019 roku za instalację Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Tym samym stała się ona najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Polsce. W marcu w DESA Unicum pojawi się kolejne dzieło tej uznanej na całym świecie artystki. Na aukcji Rzeźba i Formy Przestrzenne” zostanie ono zlicytowane wraz z ponad 70 innymi pracami wybitnych twórców, wśród których znaleźli się m.in. Stanisław Szukalski, Jean Lambert-Rucki, Zofia Wolska, Julian Boss-Gosławski i Tamara Berdowska.

Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando” składała się z dwudziestu rzeźb bezgłowych postaci odlanych z brązu. Na marcowej aukcji pojawi się inna praca tej artystki, której wartość szacowana jest nawet na kwotę 3 milionów złotych. Prezentowany zestaw 5 figur to analogiczne do tych wykonanych w brązie betonowe formy. Choć Abakanowicz na początku swojej kariery tworzyła monumentalne tkaniny, od zawsze towarzyszyła jej potrzeba znalezienia środka wyrazu, który byłby „bardziej trwały niż życie”. Głównym elementem jej sztuki była figura ludzka. Zwielokrotniona stawała się ona częścią ogółu, traciła swoją podmiotowość. Prace Magdaleny Abakanowicz pokazują uniwersalne doświadczenie każdego człowieka, są opowieścią o ludzkiej kondycji. Artystka umieszczała jednostkę w bezosobowej masie. Często dobierała materiały tak, aby jej rzeźby mogły przetrwać, chciała zostawić ślad dla przyszłych pokoleń. Odlane w betonie postaci mają dosadnie opowiadać o samotnym oraz pustym życiu pod reżimem władzy m.in. komunistycznej. Na marcowej aukcji pojawią się także dwie inne prace Magdaleny Abakanowicz – dzieło z cyklu „Inkarnacje” oraz pracę bez tytułu z 1996 roku.

Kolejnym artystą, którego dokonania na dobre zaistniały w świadomości widzów na całym świecie jest Stanisław Szukalski. Jego sztuka jest eklektyczna i zagadkowa. Prace Szukalskiego charakteryzują tajemnicze, praktycznie niemożliwe do odczytanie treści ukryte w ornamentach i znakach. Jest on autorem teorii mówiącej o wspólnym pochodzeniu wszystkich języków świata. W celu jej potwierdzenia napisał 42 tomy publikacji i opracował własny słownik. Prezentowane na aukcji dzieło „Popiersie gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego” nawiązuje do heroizowanego wizerunku tej postaci. To właśnie decyzją Głównego Komendanta Armii Krajowej rozpoczęło się Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Podczas walk o stolicę Bor-Komorowski odpowiedzialny był między innymi za przekazywanie informacji o stanie walk oraz apelował do aliantów o wsparcie w lotniczych zrzutach zaopatrzenia. Szukalski w swojej pracy twarz generała wkomponował w formy architektoniczne przypominające konstrukcje kanałów, którymi ewakuowali się powstańcy ze Starego Miasta do Śródmieścia. W ten sposób utożsamił jego postać z tragicznymi losami Polski.

Inny słynny twórca, którego dzieła zaprezentowane zostaną na marcowej aukcji to Jean Lambert-Rucki – światowej sławy designer, malarz i rzeźbiarz polskiego pochodzenia. W 1911 roku ukończył on Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na stałe jednak osiadł w Paryżu. Podczas pierwszych lat pobytu we Francji dzielił pracownię z Modiglianim, przyjaźnił się z Kislingiem czy Soutinem. W latach 20. artysta stworzył charakterystyczny dla siebie styl będący wypadkową kubizmu i art déco. Jedna z prezentowanych na aukcji prac rzeźbiarskich zatytułowana „Confidence” przedstawia dwie postaci z charakterystycznymi dla powojennej mody melonikami. W dziełach Lamberta-Ruckiego z tego okresu wyczuwalne jest echo ekspresji Charliego Chaplina – niekwestionowanej gwiazdy kultury popularnej doby dwudziestolecia międzywojennego. Na aukcji pojawią się również jego inne rzeźby takie jak „Kobieta z dyskiem”, „Le coq”, „L’accordéoniste” i „Femme au manchon”.

Wylicytować można będzie również dzieła innych wybitnych artystów związanych z medium rzeźbiarskim. Wśród nich znaleźli się m.in. Tadeusz Łodziana, Bolesław Biegas, Adam Myjak, Bolesław Chromy, Barbara Falender oraz twórcy Szkoły Zakopiańskiej. Licytować można będzie za pośrednictwem naszej strony, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. 

Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne: 26 marca 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa







 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle - Agnieszka Zabrodzka Biuro prasowe
2024-08-20 | 16:39

Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle - Agnieszka Zabrodzka

Twórczości wielu wybitnych artystów — takich jak Salvador Dalí, René Magritte czy Claude Monet — towarzyszył motyw lustrzanego odbicia. To niezwykle
Sztuka Spacer po Pałacu Rzeczypospolitej oczami architekta Tomasza Koniora
2024-08-14 | 09:50

Spacer po Pałacu Rzeczypospolitej oczami architekta Tomasza Koniora

Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie to miejsce ponad trzystuletniej historii. Architektoniczne tajniki renowacji tego wyjątkowego obiektu w czasie niespotykanej formuły konferencji w formie
Sztuka 80. rocznica Powstania Warszawskiego w Fabryce Norblina
2024-07-29 | 17:10

80. rocznica Powstania Warszawskiego w Fabryce Norblina

Wyjątkowa wystawa fotografii, seanse filmów powstańczych w kinie KinoGram, bezpłatne pokazy emocjonującego filmu w technologii VR “Kartka z Powstania” – tak Fabryka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.