Komunikaty PR

„Beksiński na Śląsku” - wydarzenia towarzyszące w sierpniu

2022-08-10  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Kowalska
Face it

Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl

Projekcje filmów dokumentalnych, wykłady, rozmowy z przyjaciółmi Zdzisława Beksińskiego i wieczory taneczne przy ulubionej muzyce Tomka Beksińskiego - oto najważniejsze  sierpniowe wydarzenia towarzyszące festiwalowi „Beksiński na Śląsku” https://beksinskinaslasku.pl/, który trwa od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. To jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, zorganizowana przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art.

„Beksiński na Śląsku” to pierwsze w Polsce, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, a także 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej” - zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione. Dodatkowo na widzów czeka też wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibtion - Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.

Wystawom towarzyszą liczne, weekendowe wydarzenia uzupełniające. W piątek, 5 sierpnia w Tichauer Art Gallery w Tychach odbędzie się spotkanie „Zdzisław Beksiński o muzyce”, będzie wyświetlony dokument w ramach którego odbędzie się ciekawa rozmowa z Wiesławem Banachem, który jest polskim historykiem sztuki i byłym dyrektorem muzeum Historycznego w Sanoku.

W kolejnym tygodniu, w piątek 12 sierpnia odbędzie się spotkanie ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”. Zainteresowani będą mogli obejrzeć prezentację filmu pod tytułem ,,Dr Jimmy” oraz zobaczyć archiwalne fotografie i nagrania z Tomkiem Beksińskim. Atrakcją będzie również wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomasza Beksińskiego.

Natomiast piątkowy wieczór 19 sierpnia upłynie pod hasłem „Beksiński o sztuce”. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć film z 2001 roku, pt. ,,Wywiad Rzeka” – czyli rozmowa Wiesława Banacha z nieżyjącym już Zdzisławem Beksińskim na temat sztuki. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego.

W piątek, 26 sierpnia odbędzie się spotkanie z polskim dziennikarzem radiowym, producentem telewizyjnym, pisarzem i poetą Jarosławem Mikołajem Skoczniem, autorem książek ,,Detoks.  Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa” oraz ,,Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”. Widzowie będą mogli zapoznać się również z drugim gościem wydarzenia Normanem Leto polskim artystą i pisarzem, który był przyjacielem Beksińskiego. Zapowiada się fascynująca rozmowa, gdyż spotkają się ze sobą autor i bohater tej niezwykłej książki.

HARMONOGRAM  WYDARZEŃ:

5 sierpnia – „Zdzisław Beksiński o muzyce”

12 sierpnia – ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”

19 sierpnia – „Beksiński o sztuce”

26 sierpnia -  ,,Detoks.”  Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa.”

Honorowy Patronat nad festiwalem „Beksiński na Śląsku” objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Więcej informacji:

https://beksinskinaslasku.pl/

https://www.facebook.com/beksinskinaslasku

https://www.instagram.com/beksinskinaslasku

https://tichauer.pl

Bilety już są dostępne w sprzedaży pod linkiem https://beksinskinaslasku.pl/

Możliwy jest również zakup biletów na miejscu w Tichauer Art Gallery.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Face it
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS Biuro prasowe
2024-07-03 | 11:00

Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS

Nostalgiczna podróż do źródeł twórczości i rodzinnych wspomnień – Rafał Roskowiński, prawdziwa legenda polskiego malarstwa wielkoformatowego, po blisko 30 latach
Sztuka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-30 | 21:00

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.