„Beksiński na Śląsku” - wydarzenia towarzyszące w sierpniu
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Projekcje filmów dokumentalnych, wykłady, rozmowy z przyjaciółmi Zdzisława Beksińskiego i wieczory taneczne przy ulubionej muzyce Tomka Beksińskiego - oto najważniejsze sierpniowe wydarzenia towarzyszące festiwalowi „Beksiński na Śląsku” https://beksinskinaslasku.pl/, który trwa od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. To jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, zorganizowana przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art.
„Beksiński na Śląsku” to pierwsze w Polsce, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, a także 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej” - zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione. Dodatkowo na widzów czeka też wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibtion - Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.
Wystawom towarzyszą liczne, weekendowe wydarzenia uzupełniające. W piątek, 5 sierpnia w Tichauer Art Gallery w Tychach odbędzie się spotkanie „Zdzisław Beksiński o muzyce”, będzie wyświetlony dokument w ramach którego odbędzie się ciekawa rozmowa z Wiesławem Banachem, który jest polskim historykiem sztuki i byłym dyrektorem muzeum Historycznego w Sanoku.
W kolejnym tygodniu, w piątek 12 sierpnia odbędzie się spotkanie ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”. Zainteresowani będą mogli obejrzeć prezentację filmu pod tytułem ,,Dr Jimmy” oraz zobaczyć archiwalne fotografie i nagrania z Tomkiem Beksińskim. Atrakcją będzie również wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomasza Beksińskiego.
Natomiast piątkowy wieczór 19 sierpnia upłynie pod hasłem „Beksiński o sztuce”. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć film z 2001 roku, pt. ,,Wywiad Rzeka” – czyli rozmowa Wiesława Banacha z nieżyjącym już Zdzisławem Beksińskim na temat sztuki. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego.
W piątek, 26 sierpnia odbędzie się spotkanie z polskim dziennikarzem radiowym, producentem telewizyjnym, pisarzem i poetą Jarosławem Mikołajem Skoczniem, autorem książek ,,Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa” oraz ,,Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”. Widzowie będą mogli zapoznać się również z drugim gościem wydarzenia Normanem Leto polskim artystą i pisarzem, który był przyjacielem Beksińskiego. Zapowiada się fascynująca rozmowa, gdyż spotkają się ze sobą autor i bohater tej niezwykłej książki.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
5 sierpnia – „Zdzisław Beksiński o muzyce”
12 sierpnia – ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”
19 sierpnia – „Beksiński o sztuce”
26 sierpnia - ,,Detoks.” Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa.”
Honorowy Patronat nad festiwalem „Beksiński na Śląsku” objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Więcej informacji:
https://beksinskinaslasku.pl/
https://www.facebook.com/beksinskinaslasku
https://www.instagram.com/beksinskinaslasku
https://tichauer.pl
Bilety już są dostępne w sprzedaży pod linkiem https://beksinskinaslasku.pl/
Możliwy jest również zakup biletów na miejscu w Tichauer Art Gallery.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.