„Beksiński na Śląsku” - wydarzenia towarzyszące w sierpniu
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Projekcje filmów dokumentalnych, wykłady, rozmowy z przyjaciółmi Zdzisława Beksińskiego i wieczory taneczne przy ulubionej muzyce Tomka Beksińskiego - oto najważniejsze sierpniowe wydarzenia towarzyszące festiwalowi „Beksiński na Śląsku” https://beksinskinaslasku.pl/, który trwa od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. To jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, zorganizowana przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art.
„Beksiński na Śląsku” to pierwsze w Polsce, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, a także 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej” - zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione. Dodatkowo na widzów czeka też wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibtion - Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.
Wystawom towarzyszą liczne, weekendowe wydarzenia uzupełniające. W piątek, 5 sierpnia w Tichauer Art Gallery w Tychach odbędzie się spotkanie „Zdzisław Beksiński o muzyce”, będzie wyświetlony dokument w ramach którego odbędzie się ciekawa rozmowa z Wiesławem Banachem, który jest polskim historykiem sztuki i byłym dyrektorem muzeum Historycznego w Sanoku.
W kolejnym tygodniu, w piątek 12 sierpnia odbędzie się spotkanie ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”. Zainteresowani będą mogli obejrzeć prezentację filmu pod tytułem ,,Dr Jimmy” oraz zobaczyć archiwalne fotografie i nagrania z Tomkiem Beksińskim. Atrakcją będzie również wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomasza Beksińskiego.
Natomiast piątkowy wieczór 19 sierpnia upłynie pod hasłem „Beksiński o sztuce”. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć film z 2001 roku, pt. ,,Wywiad Rzeka” – czyli rozmowa Wiesława Banacha z nieżyjącym już Zdzisławem Beksińskim na temat sztuki. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego.
W piątek, 26 sierpnia odbędzie się spotkanie z polskim dziennikarzem radiowym, producentem telewizyjnym, pisarzem i poetą Jarosławem Mikołajem Skoczniem, autorem książek ,,Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa” oraz ,,Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”. Widzowie będą mogli zapoznać się również z drugim gościem wydarzenia Normanem Leto polskim artystą i pisarzem, który był przyjacielem Beksińskiego. Zapowiada się fascynująca rozmowa, gdyż spotkają się ze sobą autor i bohater tej niezwykłej książki.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
5 sierpnia – „Zdzisław Beksiński o muzyce”
12 sierpnia – ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”
19 sierpnia – „Beksiński o sztuce”
26 sierpnia - ,,Detoks.” Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa.”
Honorowy Patronat nad festiwalem „Beksiński na Śląsku” objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Więcej informacji:
https://beksinskinaslasku.pl/
https://www.facebook.com/beksinskinaslasku
https://www.instagram.com/beksinskinaslasku
https://tichauer.pl
Bilety już są dostępne w sprzedaży pod linkiem https://beksinskinaslasku.pl/
Możliwy jest również zakup biletów na miejscu w Tichauer Art Gallery.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.