Komunikaty PR

Beksiński (nie)znany. Spotkanie ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle

2023-08-11  |  01:00
Biuro prasowe

Znany jako malarz, swoją artystyczną drogę zaczynał od fotografii – Zdzisław Beksiński to nie tylko jeden z najwybitniejszych, ale i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych. Już 17 sierpnia o godz. 19:00 w ramach cyklu spotkań z postaciami świata sztuki DESA Modern w Elektrowni Powiśle po raz pierwszy zostanie zaprezentowana kolekcja nieznanych dotąd fotografii artystycznych autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Spotkanie będzie poświęcone nie tylko samej analizie konkretnych prac, ale również procesowi twórczemu, inspiracjom i sylwetce artysty. Przewodzić mu będzie kuratorka, filozofka i historyczka sztuki, badająca jego twórczość – Dorota Szomko-Osękowska, która zmierzy się z wieloaspektowością wybitnych dzieł.

Artysta wszechstronny, o niebywałej wyobraźni, unikający powierzchowności i stale poszukujący nowych znaczeń, a przede wszystkim definiujący swój świat poprzez sztukę – tak można opisać Zdzisława Beksińskiego. Wybitny fotograf, grafik, malarz, rzeźbiarz, a z wykształcenia architekt zostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną, która – jak się okazuje – nie została dotąd w całości odkryta. W czwartek (17 sierpnia) o godz. 19:00 w Elektrowni Powiśle na tarasie Lumen Rooftop Bar premierę będzie miała wyjątkowa kolekcja odkrytych po latach i nieprezentowanych nigdzie wcześniej 11 limitowanych fotografii, mających historyczne znaczenie. Powstałe w latach 50. XX wieku dzieła mają ogromną wartość kolekcjonerską na światowym rynku sztuki.

O kluczowym znaczeniu medium fotografii w twórczości Beksińskiego, które ukształtowało jego sposób wypowiedzi i dalsze działania artystyczne, będzie można porozmawiać z Dorotą Szomko-Osękowską, która podczas wydarzenia przyjrzy się bliżej sylwetce artysty i opowie o badaniach nad jego dorobkiem. Niezwykłe fotografie Zdzisława Beksińskiego dołączą do oferty limitowanych fotografii i heliografii w DESA Modern.

Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, obejmujący wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni cyklicznie są prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.

Drugie z cyklu spotkanie ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle odbędzie się 17 sierpnia o godz. 19:00 w Lumen Rooftop +2 w Elektrowni Powiśle. Wstęp jest bezpłatny.  

 

BIO

Dorota Szomko-Osękowska – mgr historii sztuki i filozofii, kustoszka Działu Sztuki w Muzeum Historycznym w Sanoku. Kuratorka wystaw oraz autorka licznych katalogów i artykułów związanych z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Autorka książki pt. „Zdzisław Beksiński – wizje życia i śmierci” (2021).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-30 | 21:00

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki
Sztuka Centrum Riviera zaprasza na wystawę w ramach Gdynia Design Days
2024-06-20 | 01:00

Centrum Riviera zaprasza na wystawę w ramach Gdynia Design Days

Centrum Riviera zostało partnerem  nadbałtyckiego festiwalu designu – Gdynia Design Days. W ramach 17 edycji wydarzenia, od soboty 22 do niedzieli 30 czerwca w Rivierze zostanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.