Komunikaty PR

Beksiński (nie)znany. Spotkanie ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle

2023-08-11  |  01:00
Biuro prasowe

Znany jako malarz, swoją artystyczną drogę zaczynał od fotografii – Zdzisław Beksiński to nie tylko jeden z najwybitniejszych, ale i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych. Już 17 sierpnia o godz. 19:00 w ramach cyklu spotkań z postaciami świata sztuki DESA Modern w Elektrowni Powiśle po raz pierwszy zostanie zaprezentowana kolekcja nieznanych dotąd fotografii artystycznych autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Spotkanie będzie poświęcone nie tylko samej analizie konkretnych prac, ale również procesowi twórczemu, inspiracjom i sylwetce artysty. Przewodzić mu będzie kuratorka, filozofka i historyczka sztuki, badająca jego twórczość – Dorota Szomko-Osękowska, która zmierzy się z wieloaspektowością wybitnych dzieł.

Artysta wszechstronny, o niebywałej wyobraźni, unikający powierzchowności i stale poszukujący nowych znaczeń, a przede wszystkim definiujący swój świat poprzez sztukę – tak można opisać Zdzisława Beksińskiego. Wybitny fotograf, grafik, malarz, rzeźbiarz, a z wykształcenia architekt zostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną, która – jak się okazuje – nie została dotąd w całości odkryta. W czwartek (17 sierpnia) o godz. 19:00 w Elektrowni Powiśle na tarasie Lumen Rooftop Bar premierę będzie miała wyjątkowa kolekcja odkrytych po latach i nieprezentowanych nigdzie wcześniej 11 limitowanych fotografii, mających historyczne znaczenie. Powstałe w latach 50. XX wieku dzieła mają ogromną wartość kolekcjonerską na światowym rynku sztuki.

O kluczowym znaczeniu medium fotografii w twórczości Beksińskiego, które ukształtowało jego sposób wypowiedzi i dalsze działania artystyczne, będzie można porozmawiać z Dorotą Szomko-Osękowską, która podczas wydarzenia przyjrzy się bliżej sylwetce artysty i opowie o badaniach nad jego dorobkiem. Niezwykłe fotografie Zdzisława Beksińskiego dołączą do oferty limitowanych fotografii i heliografii w DESA Modern.

Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, obejmujący wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni cyklicznie są prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.

Drugie z cyklu spotkanie ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle odbędzie się 17 sierpnia o godz. 19:00 w Lumen Rooftop +2 w Elektrowni Powiśle. Wstęp jest bezpłatny.  

 

BIO

Dorota Szomko-Osękowska – mgr historii sztuki i filozofii, kustoszka Działu Sztuki w Muzeum Historycznym w Sanoku. Kuratorka wystaw oraz autorka licznych katalogów i artykułów związanych z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Autorka książki pt. „Zdzisław Beksiński – wizje życia i śmierci” (2021).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej Biuro prasowe
2024-04-29 | 14:50

Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej

Od piątku, 26 kwietnia, w Galerii Dominikańskiej można zobaczyć wystawę prac wrocławskiego artysty – Macieja Świętego. Ekspozycję tworzą wyjątkowe plakaty, w różnych
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.