Komunikaty PR

Beksiński (nie)znany. Spotkanie ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle

2023-08-11  |  01:00
Biuro prasowe

Znany jako malarz, swoją artystyczną drogę zaczynał od fotografii – Zdzisław Beksiński to nie tylko jeden z najwybitniejszych, ale i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych. Już 17 sierpnia o godz. 19:00 w ramach cyklu spotkań z postaciami świata sztuki DESA Modern w Elektrowni Powiśle po raz pierwszy zostanie zaprezentowana kolekcja nieznanych dotąd fotografii artystycznych autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Spotkanie będzie poświęcone nie tylko samej analizie konkretnych prac, ale również procesowi twórczemu, inspiracjom i sylwetce artysty. Przewodzić mu będzie kuratorka, filozofka i historyczka sztuki, badająca jego twórczość – Dorota Szomko-Osękowska, która zmierzy się z wieloaspektowością wybitnych dzieł.

Artysta wszechstronny, o niebywałej wyobraźni, unikający powierzchowności i stale poszukujący nowych znaczeń, a przede wszystkim definiujący swój świat poprzez sztukę – tak można opisać Zdzisława Beksińskiego. Wybitny fotograf, grafik, malarz, rzeźbiarz, a z wykształcenia architekt zostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną, która – jak się okazuje – nie została dotąd w całości odkryta. W czwartek (17 sierpnia) o godz. 19:00 w Elektrowni Powiśle na tarasie Lumen Rooftop Bar premierę będzie miała wyjątkowa kolekcja odkrytych po latach i nieprezentowanych nigdzie wcześniej 11 limitowanych fotografii, mających historyczne znaczenie. Powstałe w latach 50. XX wieku dzieła mają ogromną wartość kolekcjonerską na światowym rynku sztuki.

O kluczowym znaczeniu medium fotografii w twórczości Beksińskiego, które ukształtowało jego sposób wypowiedzi i dalsze działania artystyczne, będzie można porozmawiać z Dorotą Szomko-Osękowską, która podczas wydarzenia przyjrzy się bliżej sylwetce artysty i opowie o badaniach nad jego dorobkiem. Niezwykłe fotografie Zdzisława Beksińskiego dołączą do oferty limitowanych fotografii i heliografii w DESA Modern.

Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, obejmujący wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni cyklicznie są prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.

Drugie z cyklu spotkanie ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle odbędzie się 17 sierpnia o godz. 19:00 w Lumen Rooftop +2 w Elektrowni Powiśle. Wstęp jest bezpłatny.  

 

BIO

Dorota Szomko-Osękowska – mgr historii sztuki i filozofii, kustoszka Działu Sztuki w Muzeum Historycznym w Sanoku. Kuratorka wystaw oraz autorka licznych katalogów i artykułów związanych z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Autorka książki pt. „Zdzisław Beksiński – wizje życia i śmierci” (2021).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.