Biurowiec i sztuka, czyli artystyczne oblicze HOPa

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Przestrzeń biurowca HOP zlokalizowanego na warszawskiej Woli ponownie stała się miejscem organizacji inicjatywy artystycznej. Mowa o wystawie fotografii Dariusza Jasaka, polskiego artysty fotografa, którego prace można zobaczyć w HOPie do połowy stycznia. To pierwsza autorska wystawa Jasaka organizowana w kraju, wcześniej fotografie artysty dostępne były jedynie na międzynarodowych pokazach. W Polsce dwie serie prac - włoskie impresje oraz „High Dimension” prezentowane są w niezwykłej przestrzeni – postmodernistycznym biurowcu HOP, za którego nową estetykę odpowiada projektantka Anna Łoskiewicz. Wydarzenie odbywa się we współpracy ze zlokalizowaną w budynku restauracją LUPO Pasta Fresca.
Idealna synergia sztuki i miejsca jej przedstawienia – tak opisać można najnowszą inicjatywę artystyczną realizowaną w HOPie - wystawę fotografii Dariusza Jasaka, który na prezentację swoich prac wybrał właśnie biurowiec przy ulicy Chmielnej. Dzięki zarządcy budynku, Syrena Real Estate oraz inwestorowi – PineBridge Benson Elliot biurowiec pochodzący z lat 90. przeszedł gruntowną modernizację. Wnętrze HOPa otrzymało ciepłe barwy i miękkie materiały, a uzupełniają je m. in. zielony marmur, korek, lastryko, klimatyczne oświetlenie oraz modułowe meble zaprojektowane przez Annę Łoskiewicz.
HOP w nowej odsłonie bardzo silnie związany jest ze sztuką i promowaniem kultury wśród mieszkańców Warszawy. W biurowcu cyklicznie odbywają się rozmaite przedsięwzięcia artystyczne, a jedno z pomieszczeń budynku zostało przeznaczone na Apartament Artystyczny, czyli mieszkanie goszczące twórców przybywających na zaproszenie instytucji kulturalnych, z którymi współpracuje Syrena Real Estate. Jednym z gości apartamentu jest obecnie artysta Dariusz Jasak na co dzień mieszkający we Florencji. Dzięki wspólnej inicjatywie zarządcy budynku oraz restauracji LUPO Pasta Fresca z dziełami Dariusza Jasaka można zapoznać się na organizowanej po raz pierwszy w Polsce autorskiej wystawie dzieł artysty, które dostępne są dla zwiedzających na parterze i 4 piętrze HOPa.
- HOP to nietypowy biurowiec, bardziej kameralny od reszty tego typu obiektów. Jedynie sześciopiętrowy, z postmodernistyczną spuścizną, której nie staraliśmy się pominąć, a wręcz przeciwnie – chcieliśmy ją wyeksponować i wkomponować w dzisiejszą rzeczywistość. Aktualnie to designerski budynek z kreatywną i otwartą na miasto przestrzenią, która tętni życiem kulturalnym. Poza swoją podstawową funkcją, jaką jest wynajem biur, stanowi też idealną przestrzeń do organizacji wielu wydarzeń artystycznych i jest ciekawym kontekstem do prezentacji dzieł sztuki. Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny nasi goście będą mogli doświadczyć w przestrzeniach HOPa wyjątkowych przeżyć, jakie daje spotkanie ze sztuką – mówi Witold Zatoński, założyciel i prezes Syrena Real Estate.
Do 15 stycznia 2024 r. w HOPie zobaczyć można dwa cykle wystawy Dariusza Jasaka: włoskie impresje oraz „High Dimension”. Pierwsza z nich zlokalizowana jest w lobby biurowca, dostępna codziennie w godzinach funkcjonowania budynku. Drugą zobaczyć można na czwartym piętrze HOPa w wybrane dni, kiedy zaplanowane zostały spotkania kuratorskie. Wystawa ma charakter otwarty.
- Cykl „Włoskie impresje” skupia się na detalach i elementach, które wymagają kontemplacji szerszej niż turystyczne oko. To ujęcia budynków, zatopione w bogatym pejzażu ornamenty lub mała architektura, albo po prostu fragment kotar, które w południowym słońcu wyglądają jak rzeźba wykuta w marmurze. „High Dimension” to przyjrzenie się fasadzie jednego z setek wieżowców w taki sposób, w jaki nigdy nie został postrzegany, przez pryzmat dekoracyjnej multiplikacji. Oba cykle powstały też z wykorzystaniem innych technik fotograficznych. Seria “High Dimension” powstała przy użyciu zdjęć elementów architektonicznych i zastosowaniu nowych technologii. Prace włoskie powstały przy użyciu klasycznej fotografii i odwołują się tym samym do tradycji przedstawionych na nich obiektów – mówi Marta Czyż, kuratorka wystawy. - Oba cykle są zestawione ze sobą celowo nie tylko tematem, ale i przestrzenią wystawienniczą. Jedna z nich zostanie zaprezentowana w designerskim i klimatycznym lobby, a druga w surowej i industrialnej przestrzeni budynku HOP – dodaje Marta Czyż.
- Kuratorskie oprowadzania w HOP z Martą Czyż i Dariuszem Jasakiem: soboty 6 i 13 stycznia o godz. 18:00 (miejsce spotkanie - lobby Hop);
- Art aperitivo w Lupo z Dariuszem Jasakiem z oprowadzaniem po wystawie: wtorki 2 i 9 stycznia o godz. 18:00 (miejsce spotkania – Lupo, bez rezerwacji).

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.