Komunikaty PR

CALLING IN ART!

2022-08-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.03 MB )

calling in art! kOLEJNA aukcja charytatywna desa unicum na rzecz ukrainy

                         

DESA Unicum organizuje kolejną aukcję na rzecz Ukrainy, tym razem przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce. Aukcja charytatywna Calling in Art! powstała z inicjatywy Marty Pyrih, filantropki ze Lwowa, wspierającej dzieci uzdolnione artystycznie i podopiecznych ze szczególnymi potrzebami, oraz Aleksandra Denysenki, wielokrotnie nagradzanego reżysera filmowego, ucznia Andrzeja Wajdy i kuratora projektów artystycznych. Calling in Art! to manifest poparcia ukraińskich artystów dla walczących o wolność Ukrainy żołnierzy oraz zachęta dla kolekcjonerów do wspierania ukraińskiej sztuki. Do 2 września podczas aukcji online będzie można licytować 57 wyselekcjonowanych prac ukraińskich twórców. Dochód z licytacji wesprze działalność ukraińskiej fundacji Volunteering and Help Center ze Lwowa.

To pierwsza aukcja w Desa Unicum, na której zostaną wystawione prace wyłącznie ukraińskich malarzy. Pośród ponad trzydziestu specjalnie wyselekcjonowanych przez radę doradczą nazwisk można znaleźć artystów odnoszących sukcesy na międzynarodowych konkursach, których obrazy znajdują się w zagranicznych kolekcjach państwowych i prywatnych, jak m.in. Oleh Denysenko, Petro Lebedynets, Roman Romanyshyn czy Vladyslav Shereshevskyi.

Oleh Denysenko to laureat ponad trzydziestu międzynarodowych nagród i aktywny członek Senatu Akademickiego Międzynarodowej Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, Muzeum Domu Albrechta Dürera, Akademii Królewskiej w Londynie oraz innych muzeach światowych i kolekcjach prywatnym. Denysenko tworzy w unikalnej technice gesografii, którą stworzył i opatentował wraz z synem, Aleksandrem. Gesografię, artystyczny wynalazek Ukraińców, tak anonsował The New York Times: „Oleh Denysenko jest znany światu z mistrzowsko skomplikowanych rycin. Artysta tworzy swoje nowe prace w wynalezionej przez niego technice – gesografii, która łączy starożytne techniki sztychu, rzeźby i malarstwa.”

Na aukcji pojawi się również obraz „Grawitacja” Petra Lebedynetsa, laureata nagród honorowych na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Nicei, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Kijowie, oraz honorowego dyplomu uczestnika Festiwalu Sztuki „Nasze dziedzictwo” od Metropolitan Museum i National Art Club w Nowym Jorku. Artysta tworząc stawia sobie za cel niesienie radości. Jego prace cechuje eksplozja kolorów uwolnionych od form i narracji, nakładanych szerokimi pociągnięciami pędzla i tworzących nierówną strukturę. Warto zwrócić uwagę na płótno „Kto się boi wielkiego, złego wilka?” Romana Romanyshyna, zdobywcy licznych nagród międzynarodowych, uczestnika ponad stu wystaw zbiorowych w Europie, Ameryce, Japonii i Korei. Obraz „Teatr górski” przekazał na aukcję Petro Bevza, którego prace były wystawiane na wielu wystawach w Europie, Ameryce Północnej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zaś polskiej publiczności zostały zaprezentowane w kwietniowym wydaniu Vogue. Artysta w swojej sztuce sięga po systemy znaków i symbole oddające kulturowe cechy narodu ukraińskiego oraz stara się odnaleźć równowagę pomiędzy wirtualnym, fikcyjnym światem informacji a tym rzeczywistym. Bezpośrednio do aktualnych wydarzeń w Ukrainie odnosi się praca „Oleksa” Vladyslava Shereshevskiego, stypendysty Ministerstwa Kultury Niemiec. Malarz ma na swoim koncie dziesiątki wystaw zbiorowych i indywidualnych, a jego obrazy znajdują się prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, w tym. m.in. w firmie Daimler Benz (Stuttgart) oraz Miejskiej Galerii w Monachium.

Na aukcji zostanie zaprezentowany szeroki przekrój współczesnej sztuki ukraińskiej: kompozycje abstrakcyjne, pejzaże, martwe natury, prace nawiązujące do wschodniej tradycji ikon oraz folkloru, a także obrazy w nurcie surrealizmu. Nie zabraknie zarówno bezpośredniego, jak i alegorycznego odwołania do wojny i ukraińskich bohaterów.

Cały dochód z aukcji zostanie przekazany ukraińskiej fundacji Volunteering and Help Center ze Lwowa, organizującej pomoc humanitarną osobom dotkniętym rosyjską agresją. Fundacja zajmuje się tworzeniem schronisk zapewniających nocleg i posiłki, a także opiekę medyczną i psychologiczną. Ponadto organizuje centra logistyczne m.in. w Lwowie, Dnieprze i Polsce, w których z całego świata zbierane są przedmioty pierwszej potrzeby, następnie redystrybuowane do najbardziej potrzebujących w dwudziestu czterech regionach Ukrainy. Aukcji patronuje także Lwowska Obwodowa Administracja Wojskowa.

DESA Unicum włączyła się w akcje wspierające uchodźców z Ukrainy już na początku marca, organizując trzy sesje aukcji charytatywnej, na których zebrano łącznie ponad 1,4 mln złotych. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę potrzeby są ogromne i wciąż rosną, chcemy uczestniczyć w niesieniu pomocy zarówno wspierając uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce, jak i poszkodowanym, którzy zostali w swoim kraju. Jesteśmy zaszczyceni, że aukcji patronuje Ambasada Ukrainy w Polsce. Tę pomoc będziemy kontynuować w różnych formach– mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS Biuro prasowe
2024-07-03 | 11:00

Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS

Nostalgiczna podróż do źródeł twórczości i rodzinnych wspomnień – Rafał Roskowiński, prawdziwa legenda polskiego malarstwa wielkoformatowego, po blisko 30 latach
Sztuka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-30 | 21:00

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.