Komunikaty PR

Cannes dla alpinistów, czyli 71. edycja Trento Film Festival

2023-04-28  |  08:00

Od 28 kwietnia do 7 maja 2023 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Trydencie, zaplanowano szereg atrakcji, w tym pokazy ponad 130 filmów i ponad 150 wydarzeń. Tradycyjnie już, jak przystało na najstarszy i jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych, impreza zabierze uczestników na wędrówkę przez najwyższej położone krainy na naszej planecie, w poszukiwaniu historii, kultur i tradycji, które można opowiedzieć publiczności za pomocą filmu, literatury i sztuki. Na gości czekają też trzy filmy polskich twórców.

Już od 1952 roku, co roku na wiosnę, stolica włoskiego regionu Trentino przyciąga ludzi kochających góry i sztukę. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Trydencie, przez dziesięć dni można liczyć nie tylko na projekcję wybranych filmów, ale także na spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci i rodzin, kawiarnie naukowe oraz zawsze popularne i niecierpliwie oczekiwane wydarzenia wieczorne. „Lubimy myśleć o Trento Film Festival jak o mędrcu wskazującym na księżyc, mając nadzieję, że nikt nie ograniczy się do patrzenia na palec, ale raczej, że nasza publiczność z odwagą i determinacją spojrzy w niebo, szukając odpowiedzi i nowych szlaków, którymi można podążać” – mówi przewodniczący festiwalu, Mauro Leveghi.

W spotkaniach wezmą udział włoscy i międzynarodowi goście, tacy jak alpiniści Hervé Barmasse, Tamara Lunger, Alex Txikon, Sílvia Vidal, David Göttler i Thomas Huber, pisarka i alpinistka Anna Fleming, odkrywca Alex Bellini, pisarze Mauro Corona, Francesca Melandri, Enrico Camanni, Tiziano Fratus i Davide Longo, aktorka Violante Placido, fotograf Jim Herrington, dziennikarz i scenarzysta Andrea Purgatori i wielu innych. Jednym z kluczowych tematów tej edycji jest złożona relacja między rodzicielstwem a wspinaczką i ryzykiem przedsięwzięć na dużych wysokościach. Dzięki świadectwu reżyserów Elizy Kubarskiej i Maxa Lowe'a oraz wspinaczy Antonelli Giacomini, Palmy Baldo i Thomasa Hubera widzowie będą mieli szansę na refleksję nad rolą kobiet (i mężczyzn) w świecie gór i wspinaczki oraz nad znaczeniem przygody i bohaterstwa, nowymi formami emancypacji i równości.

Poza filmem „K2 – Touching the Sky” (K2. Dotknąć nieba) wspomnianej Elizy Kubarskiej, który opowiada o wyprawie dzieci zmarłych alpinistów do podnóża K2, na festiwalu pojawią się jeszcze dwa inne polskie obrazy: „DOO SAR: A Karakoram Ski Expedition Film” Jakuba Gzeli, czyli pełna pasji i miłości do gór wysokich i narciarstwa powyżej 6000 metrów podróż opowiedziana przez dwójkę przyjaciół – Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego oraz „Uncle Vakho's Dream” (Sen Wujka Vakho) Joanny Rój, w którym tytułowy bohater skazał się na blisko 50 lat wygnania i samotnego życia z powodu głęboko odczuwanego poczucia winy – stracił brata w tragicznych okolicznościach, które wcześniej przyszły do niego we śnie.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. T4Future, sekcja poświęcona młodszym pokoleniom, zaoferuje bogaty program projekcji, warsztatów i wydarzeń mających na celu promowanie edukacji wizualnej i podnoszenie wśród dzieci i młodzieży świadomości na temat kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i aktywną edukacją obywatelską. Będzie też miejsce na refleksję nad alpinizmem w erze zmian klimatycznych z Climbing to Hell – wieczornym wydarzeniem i spektaklem, prezentującym swego rodzaju podróż przez przeszłość i teraźniejszość Alp, naukowe informacje ogólne, świadectwa wspinaczy i pisarzy oraz odczyty i muzyka na żywo. Natomiast zespół Agrupación Señor Serrano przedstawi spektakl teatralny „Góra”, oparty na powszechnym obrazie: wspinania się na górę, pokonywania wszelkich trudności, aby móc dotrzeć na szczyt i zobaczyć świat „takim, jakim jest naprawdę”. Ale czy rzeczywiście tak jest? Sílvia Vidal zdobyła wiele gór. Od 7 lutego do 10 marca 2020 roku spędziła 33 dni całkowicie samotnie na skalnej powierzchni na Cerro Chileno w Patagonii, tylko po to, aby po powrocie do cywilizacji znaleźć zupełnie zmieniony świat…

Więcej informacji na temat Trento Film Festiwal oraz tegoroczny program festiwalu można znaleźć na stronie: https://trentofestival.it/en/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Bartłomiej Nowosielski: Kluczowe w leczeniu otyłości jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Otoczenie nie zawsze jest wyrozumiałe i empatyczne

Aktor przyznaje, że osoby otyłe z powodu swojego wyglądu często przez otoczenie są odrzucane, marginalizowane i hejtowane. Brak akceptacji i zrozumienia wynika między innymi z tego, że nie brakuje tych, którzy myślą stereotypami i ich zdaniem dodatkowe kilogramy są wynikiem złego odżywiania i lenistwa. Bartłomiej Nowosielski tłumaczy, że otyłość jest chorobą przewlekłą, która wymaga leczenia. By terapia była skuteczna, potrzeba silnej woli i wielu wyrzeczeń. Dla niego w chwilach zwątpienia niezwykle ważne jest również wsparcie ze strony bliskich.

Problemy społeczne

Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym

Coraz większa grupa dzieci zaczyna korzystać z internetu już w wieku siedmiu–ośmiu​ lat – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. Wtedy też stykają się po raz pierwszy z hejtem, którego jest coraz więcej w mediach społecznościowych. Według raportu NASK ponad 2/3 młodych internautów uważa, że mowa nienawiści jest największym problemem w sieci. Co więcej, dzieci rzadko mówią o takich incydentach dorosłym, dlatego tym istotniejsze są narzędzia technologiczne służące ochronie najmłodszych.

Prawo

Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała

Brakuje usystematyzowanych danych na temat skali problemu, jakim jest kobietobójstwo – wskazuje organizacja Femicide in Poland. U źródeł problemu leży brak uspójnienia baz danych prowadzonych przez poszczególne organy państwowe. Organizacja pracuje nad narzędziami, które pozwolą je zgromadzić w jednym miejscu i udostępnić w formie interaktywnej mapy. Jej przedstawicielka wskazuje również na inne fundamentalne obszary do poprawy. To w szczególności egzekwowanie istniejącego prawa i intensyfikacja działań na rzecz edukacji.