Ceramika Paradyż partnerem koncertu Wielcy Artyści Małym Pacjentom
To wydarzenie z udziałem największych światowych gwiazd opery, po raz kolejny zorganizowano z myślą o wsparciu największego szpitala dziecięcego w Polsce - Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Ceramika Paradyż została jednym z partnerów tego niesamowitego wydarzenia.
Emocjonujące przeżycie
Gwiazdą tegorocznego koncertu był najwybitniejszy na świecie kontratenor Jakub Józef Orliński, podbijający serca miłośników muzyki na kilku kontynentach. Słuchacze mogli podziwiać aż trzy odsłony artystyczne: recital z pianistą Michałem Bielem, utwory z najnowszej płyty Adela z improwizującym pianistą Aleksandrem Dębiczem i gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim oraz najbardziej znane arie w towarzystwie zespołu barokowego Il Giardino d’Amore, prowadzonego przez charyzmatycznego skrzypka, Stefana Plewniaka.
Goście mogli podziwiać nie tylko zapierające dech w piersiach występy, lecz także stworzone specjalnie do repertuaru wizualizacje.
Z potrzeby serca
Pomysłodawczynią koncertów jest dr hab. Patrycja Piekutowska – wybitna skrzypaczka-solistka, prezes fundacji Virtuosa, która postanowiła oddać się pracy charytatywnej na rzecz unowocześniania szpitali dziecięcych.
- Wszystko, co czynię dla tworzenia pięknych i nowoczesnych szpitalnych wnętrz dla dzieci, powstaje dzięki emocjom przekazywanym w dziesiątkach rozmów z szefami firm. To dzięki tym wspaniałym decyzjom powstają kolejne modernizacje, dzisiaj warte już ponad 4,5 mln zł. Łączenie szlachetności świata biznesu ze sztuką daje mi wielkie spełnienie i jest moją pasją – napisała dr hab. Patrycja Piekutowska, prezes fundacji Virtuosa
Wśród firm wspierających tę inicjatywę znalazła się takze Ceramika Paradyż – polska rodzinna firma i wiodący producent płytek ceramicznych w kraju i na świecie.
- Możliwość wsparcia inicjatyw na rzecz modernizacji największego szpitala dziecięcego w Polsce napawa nas ogromną dumą. Wiemy jak oprócz wykształconego personelu i sprzętu medycznego w walce o życie i zdrowie ważna jest odpowiednia infrastruktura. Cieszymy się, że możemy pomóc wprowadzać ulepszenia szpitala na ogromną skalę i dziękujemy organizatorom, że po raz kolejny mogliśmy być częścią tak wspaniałego przedsięwzięcia.
Całkowity dochód z koncertu i światowego streamingu przeznaczony zostanie na kompleksową modernizację Izby Przyjęć i Holu Rejestracji 30 poradni specjalistycznych Instytytu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.