CH Rondo bliżej kultury! Bydgoskie centrum zaprasza na wystawę kostiumów operowy
Valkea Media
Ficowskiego 15
01-747 Warszawa
jzelazinska|valkea.com| |jzelazinska|valkea.com
731 111 944
https://valkea.com/
Król Myszy z „Dziadka do Orzechów”, dystyngowana Hrabina z „Wesela Figara”, dostojny Król Filip z „Don Carlosa” oraz wiele innych kostiumów postaci operowych można oglądać do końca lipca na wystawie w CH Rondo. Celem akcji jest pokazanie, że opera jest dla wszystkich, nie tylko dla koneserów.
Od 5 lipca mieszkańcy Bydgoszczy i okolic mogą podziwiać w CH Rondo niezwykłe kostiumy sceniczne z Opery Nova, stworzone przez wybitnych projektantów. W specjalnych gablotach wyeksponowano kostiumy postaci z wielkich widowisk, takich jak „Dziadek do orzechów”, „Wesele Figara”, „Don Carlos” czy „Baron cygański”. Wspomniane stroje można podziwiać do 18 lipca. Następnego dnia ekspozycja zostanie zmieniona i pojawią się na niej nowe kostiumy, w tym stroje z innych przedstawień operowych i operetkowych, takich jak „Rigoletto” czy „Księżniczka czardasza”. Wszystkie kostiumy zachwycają zarówno swoim precyzyjnym wykonaniem, jak i wyszukanymi materiałami czy zdobieniami. To doskonała okazja, by przyjrzeć się z bliska niezwykłym kostiumom i rekwizytom, a także poczuć namiastkę niesamowitych emocji towarzyszących operowym spektaklom. Udział w wystawie jest bezpłatny.
„Kostiumy sceniczne z Opery Nova to prawdziwe dzieła sztuki, którym można przyglądać się bez końca. Wiemy, że wiele osób nie miało do tej pory okazji ich zobaczyć, dlatego postanowiliśmy zorganizować wystawę tych wyjątkowych strojów, by dać każdemu taką szansę. Dzięki temu odwiedzający nas goście będą mogli poznać niesamowity klimat widowisk operowych. Wierzymy, że ekspozycja spotka się z zainteresowaniem mieszkańców i skłoni ich do dalszego poznawania niezwykłego świata opery” – mówi Magdalena Piechna, Head of Portfolio Management, Cromwell Property Group, właściciel Centrum Handlowego Rondo.
W połowie lipca CH Rondo zaplanowało dla klientów również konkurs fotograficzny, w ramach którego będzie można wygrać bilety do Opery Nova na dowolnie wybrany spektakl. Wszystkie szczegóły na temat konkursu będzie można znaleźć już wkrótce na profilu facebookowym centrum.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.