Chodząc depczesz Polskę | wystawa w Galerii Nizio startuje 24 stycznia
Marsz Niepodległości, Parada Równości, Marsz dla Życia i Rodziny, Czarny Protest, to aktywne próby konstruowania oraz demonstrowania przejawów narodowej tożsamości. Wystawa „Chodząc depczesz Polskę” Piotra Tadeusza Mosura to kuratorska i artystyczna koncepcja, która wpisuje się w dyskusję o wewnątrz narodowych konfliktach, które przybierającoraz ostrzejszą formę. Wystawa organizowana przez Galerię Nizio zostanie otwarta dla publiczności już 24 stycznia.
Jak stoczyć walkę o nową mentalność Polaków nie zadeptując się wzajemnie? To pytanie zadaje Piotr Tadeusz Mosur, absolwent i doktorant wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa jego prac – „Chodząc depczesz Polskę” – zagląda w głąb procesu ciągłego narodowego powrotu do przeszłości, reinterpretacji, przekładania wątków historycznych, prób włączenia i wzajemnego odrzucenia w ramach danych środowisk. Zebrane na wystawie dzieła Mosura stanowią wizualny komentarze do złożonej tożsamości Polaków i ujawniają odmienne perspektywy obecne w aktach wzajemnego konfrontowania się.
„W dobie roztapiania się twardych tożsamości, należałoby zadać pytanie: Co zrobić w sytuacji, gdy gniazdo, formujące się w narodowo rozumiany habitat, zmienia się w grajdoł? W gniazdo robaczywe, w którym uściełana trupami posadzka, wyklucza powstanie nowego, w miarę możliwości zdrowego życia” – pisze Piotr Tadeusz Mosur. Wystawa jest manifestem treści głęboko osadzonych w narodowym etosie. To wizualne cytaty, będące próbą określenia czym jest dziś polskość. W malarskich scenach grupowych, malowniczych przedstawieniach, dosłownych komunikatach tekstowych i jaskrawych kontrastach stylistycznych Mosur ukazuje „sensacyjność historyczną kraju”. Umieszczone nad wszystkim przeskalowane hasło „Chodząc depczesz Polskę” scala wystawę i stanowi zobiektywizowaną perspektywę wyjściową całości.
Uzupełnieniem prezentacji prac Piotra Tadeusza Mosura jest organizowana przez Galerię Nizio wystawa „Zwulgaryzowany przedmiot pożądania”, którą oglądać można od 24 stycznia do 29 lutego w pasażu w Centrum Praskim Koneser (poniedziałek-piątek, godz. 11:00-19:00).
Piotr Tadeusz Mosur (ur. 1990) – absolwent wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2017). Obecnie doktorant macierzystej uczelni. Wraz z Piotrem Szymonem Mańczakiem prowadzi Galerię UL i szkołę rysunku Umiejętnik. Zajmuje się m.in. malarstwem, instalacją i podrabianiem. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą, m.in. „W Lesie Wiedeńskim Wciąż Szumią Drzewa” (Wystawa Indywidualna, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk 2016); „A la Flamande — Portret” (Galeria Propaganda, Warszawa 2017); „Świeża Krew” (Galeria Socato, Wrocław 2017); Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2017 (Legnica); „Gniazdo II” (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk 2018); „Wyspa 3.0 Uporczywy Performatyw (Poznań Art Week, Stary Browar, Poznań 2018); Laureat nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Studenckim Konkursie Malarskim im. W. Fangora (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk 2015). Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach m.in. Barbary i Andrzeja Bonarskich. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
„Chodząc depczesz Polskę”, Piotr Tadeusz Mosur
24 stycznia–29 lutego 2020
Wernisaż wystawy: 23 stycznia, godz. 19.00
Galeria Nizio
ul. Inżynierska 3/4, Warszawa
godziny otwarcia: wtorek-piątek: 11:00-19:00, sobota: 12:00-16:00
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/729822217513279/
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.