Komunikaty PR

Chodząc depczesz Polskę | wystawa w Galerii Nizio startuje 24 stycznia

2020-01-07  |  13:00

Marsz Niepodległości, Parada Równości, Marsz dla Życia i Rodziny, Czarny Protest, to aktywne próby konstruowania oraz demonstrowania przejawów narodowej tożsamości. Wystawa „Chodząc depczesz Polskę” Piotra Tadeusza Mosura to kuratorska i artystyczna koncepcja, która wpisuje się w dyskusję o wewnątrz narodowych konfliktach, które przybierającoraz ostrzejszą formę. Wystawa organizowana przez Galerię Nizio zostanie otwarta dla publiczności już 24 stycznia. 

Jak stoczyć walkę o nową mentalność Polaków nie zadeptując się wzajemnie? To pytanie zadaje Piotr Tadeusz Mosur, absolwent i doktorant wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa jego prac – „Chodząc depczesz Polskę” – zagląda w głąb procesu ciągłego narodowego powrotu do przeszłości, reinterpretacji, przekładania wątków historycznych, prób włączenia i wzajemnego odrzucenia w ramach danych środowisk. Zebrane na wystawie dzieła Mosura stanowią wizualny komentarze do złożonej tożsamości Polaków i ujawniają odmienne perspektywy obecne w aktach wzajemnego konfrontowania się.

„W dobie roztapiania się twardych tożsamości, należałoby zadać pytanie: Co zrobić w sytuacji, gdy gniazdo, formujące się w narodowo rozumiany habitat, zmienia się w grajdoł? W gniazdo robaczywe, w którym uściełana trupami posadzka, wyklucza powstanie nowego, w miarę możliwości zdrowego życia” – pisze Piotr Tadeusz Mosur. Wystawa jest manifestem treści głęboko osadzonych w narodowym etosie. To wizualne cytaty, będące próbą określenia czym jest dziś polskość. W malarskich scenach grupowych, malowniczych przedstawieniach, dosłownych komunikatach tekstowych i jaskrawych kontrastach stylistycznych Mosur ukazuje „sensacyjność historyczną kraju”. Umieszczone nad wszystkim przeskalowane hasło „Chodząc depczesz Polskę” scala wystawę i stanowi zobiektywizowaną perspektywę wyjściową całości. 

Uzupełnieniem prezentacji prac Piotra Tadeusza Mosura jest organizowana przez Galerię Nizio wystawa „Zwulgaryzowany przedmiot pożądania”, którą oglądać można od 24 stycznia do 29 lutego w pasażu w Centrum Praskim Koneser (poniedziałek-piątek, godz. 11:00-19:00). 

Piotr Tadeusz Mosur (ur. 1990) – absolwent wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2017). Obecnie doktorant macierzystej uczelni. Wraz z Piotrem Szymonem Mańczakiem prowadzi Galerię UL i szkołę rysunku Umiejętnik. Zajmuje się m.in. malarstwem, instalacją i podrabianiem. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą, m.in. „W Lesie Wiedeńskim Wciąż Szumią Drzewa” (Wystawa Indywidualna, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk 2016); „A la Flamande — Portret” (Galeria Propaganda, Warszawa 2017); „Świeża Krew” (Galeria Socato, Wrocław 2017); Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2017 (Legnica); „Gniazdo II” (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk 2018); „Wyspa 3.0 Uporczywy Performatyw (Poznań Art Week, Stary Browar, Poznań 2018); Laureat nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Studenckim Konkursie Malarskim im. W. Fangora (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk 2015). Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach m.in. Barbary i Andrzeja Bonarskich. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Chodząc depczesz Polskę”, Piotr Tadeusz Mosur
24 stycznia–29 lutego 2020

Wernisaż wystawy: 23 stycznia, godz. 19.00

Galeria Nizio
ul. Inżynierska 3/4, Warszawa
godziny otwarcia: wtorek-piątek: 11:00-19:00, sobota: 12:00-16:00

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/729822217513279/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edukacja

Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.