Co jest najważniejsze w salach koncertowych?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Na terenie Polski znajduje się wiele wyjątkowych obiektów kulturalnych, które charakteryzują się jedną wspólną cechą. To dzięki niej doznania muzyczne podczas koncertów w tych budynkach są niepowtarzalne i gromadzą tysiące miłośników muzyki. Mowa oczywiście o doskonałej akustyce, która jest wspólnym mianownikiem wielu filharmonii, sal koncertowych i oper. Sale w budynkach takiej rangi spełniają najwyższe wymagania doświadczonych ekspertów. Przyjrzyjmy się, jakie cechy pozwalają nam cieszyć się wyjątkowymi koncertami i co wpływa na ich nieprzeciętną akustykę.
Projektowanie, materiały, eksperci
Aby wymagania akustyczne spełniały najwyższe oczekiwania, ekspert od akustyki musi pamiętać o wielu czynnikach. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ efekt końcowy musi skutkować równomiernym natężeniem dźwięku w każdym miejscu widowni, zrozumieniem prezentowanego przez aktorów głosu oraz wyrazistością utworów muzycznych. Jak to osiągnąć?
Skuteczną propozycją, jaką może zaoferować akustyk, jest odpowiednie ułożenie balkonów w sali, czy też sam jej kształt. W przypadku dużych pomieszczeń najlepsze rozpraszanie energii akustycznej można uzyskać, projektując je w kształcie odbiegającym od prostopadłościennego. Należy także pamiętać o materiałach budowlanych, a zwłaszcza o zastosowaniu odpowiednich płyt akustycznych, które dedykowane są takim obiektom. Wówczas idealnie tłumią one hałasy, takie jak ludzki głos czy zjawisko pogłosu. - wyjaśnia Paweł Polak, ze stowarzyszenia Komfort Ciszy.
Sprawdźmy pewien przykład
Jednym z budynków wyznaczających rytm muzyczny miasta Katowice jest siedziba NOSPR, czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Uznawana jest za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Co przyłożyło się do uzyskania tak zadowalającego efektu?
Po pierwsze… beton pofałdowany, zapewniający różnorodne wgłębienia w ścianach. Służy on do rozpraszania dźwięków, a dźwięk wydawany przez instrument lub głos nie odbijają się od ścian. I tak zapobiega powstawaniu echa.
Po drugie… wełna mineralna, czyli naturalny, ekologiczny i trwały materiał o właściwościach wyciszających, który zapewnia akustykę na najwyższym poziomie.
Po trzecie… swoją rolę na sali odgrywają również balustrady okalające balkony, wykonane z prążkowanej sklejki brzozowej, odbijając dźwięk w stronę publiczności.
Jak więc widzimy, na doskonałą akustykę sal koncertowych, oper i filharmonii wpływa wiele czynników. Na pewno ich projektowanie jest dużym wyzwaniem dla architektów i akustyków. Warto jednak podkreślić, że na polskiej mapie muzycznej mamy wiele wyjątkowych budowli dedykowanych melomanom. Czy mieliście okazje odwiedzić tego typu miejsca?

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.