Komunikaty PR

Co jest najważniejsze w salach koncertowych?

2020-08-21  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl

Na terenie Polski znajduje się wiele wyjątkowych obiektów kulturalnych, które charakteryzują się jedną wspólną cechą. To dzięki niej doznania muzyczne podczas koncertów w tych budynkach są niepowtarzalne i gromadzą tysiące miłośników muzyki. Mowa oczywiście o doskonałej akustyce, która jest wspólnym mianownikiem wielu filharmonii, sal koncertowych i oper. Sale w budynkach takiej rangi spełniają najwyższe wymagania doświadczonych ekspertów. Przyjrzyjmy się, jakie cechy pozwalają nam cieszyć się wyjątkowymi koncertami i co wpływa na ich nieprzeciętną akustykę.

 

Projektowanie, materiały, eksperci

 

Aby wymagania akustyczne spełniały najwyższe oczekiwania, ekspert od akustyki musi pamiętać o wielu czynnikach. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ efekt końcowy musi skutkować równomiernym natężeniem dźwięku w każdym miejscu widowni, zrozumieniem prezentowanego przez aktorów głosu oraz wyrazistością utworów muzycznych. Jak to osiągnąć?

 

Skuteczną propozycją, jaką może zaoferować akustyk, jest odpowiednie ułożenie balkonów w sali, czy też sam jej kształt. W przypadku dużych pomieszczeń najlepsze rozpraszanie energii akustycznej można uzyskać, projektując je w kształcie odbiegającym od prostopadłościennego. Należy także pamiętać o materiałach budowlanych, a zwłaszcza o zastosowaniu odpowiednich płyt akustycznych, które dedykowane są takim obiektom. Wówczas idealnie tłumią one hałasy, takie jak ludzki głos czy zjawisko pogłosu. - wyjaśnia Paweł Polak, ze stowarzyszenia Komfort Ciszy.

 

Sprawdźmy pewien przykład

 

Jednym z budynków wyznaczających rytm muzyczny miasta Katowice jest siedziba NOSPR, czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Uznawana jest za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Co przyłożyło się do uzyskania tak zadowalającego efektu?

 

Po pierwsze… beton pofałdowany, zapewniający różnorodne wgłębienia w ścianach. Służy on do rozpraszania dźwięków, a dźwięk wydawany przez instrument lub głos nie odbijają się od ścian. I tak zapobiega powstawaniu echa.

 

Po drugie… wełna mineralna, czyli naturalny, ekologiczny i trwały materiał o właściwościach wyciszających, który zapewnia akustykę na najwyższym poziomie.

 

Po trzecie… swoją rolę na sali odgrywają również balustrady okalające balkony, wykonane z prążkowanej sklejki brzozowej, odbijając dźwięk w stronę publiczności.

 

Jak więc widzimy, na doskonałą akustykę sal koncertowych, oper i filharmonii wpływa wiele czynników. Na pewno ich projektowanie jest dużym wyzwaniem dla architektów i akustyków. Warto jednak podkreślić, że na polskiej mapie muzycznej mamy wiele wyjątkowych budowli dedykowanych melomanom. Czy mieliście okazje odwiedzić tego typu miejsca?

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki

Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.

Medycyna

Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.

Prawo

400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.