Komunikaty PR

Co jest najważniejsze w salach koncertowych?

2020-08-21  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl

Na terenie Polski znajduje się wiele wyjątkowych obiektów kulturalnych, które charakteryzują się jedną wspólną cechą. To dzięki niej doznania muzyczne podczas koncertów w tych budynkach są niepowtarzalne i gromadzą tysiące miłośników muzyki. Mowa oczywiście o doskonałej akustyce, która jest wspólnym mianownikiem wielu filharmonii, sal koncertowych i oper. Sale w budynkach takiej rangi spełniają najwyższe wymagania doświadczonych ekspertów. Przyjrzyjmy się, jakie cechy pozwalają nam cieszyć się wyjątkowymi koncertami i co wpływa na ich nieprzeciętną akustykę.

 

Projektowanie, materiały, eksperci

 

Aby wymagania akustyczne spełniały najwyższe oczekiwania, ekspert od akustyki musi pamiętać o wielu czynnikach. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ efekt końcowy musi skutkować równomiernym natężeniem dźwięku w każdym miejscu widowni, zrozumieniem prezentowanego przez aktorów głosu oraz wyrazistością utworów muzycznych. Jak to osiągnąć?

 

Skuteczną propozycją, jaką może zaoferować akustyk, jest odpowiednie ułożenie balkonów w sali, czy też sam jej kształt. W przypadku dużych pomieszczeń najlepsze rozpraszanie energii akustycznej można uzyskać, projektując je w kształcie odbiegającym od prostopadłościennego. Należy także pamiętać o materiałach budowlanych, a zwłaszcza o zastosowaniu odpowiednich płyt akustycznych, które dedykowane są takim obiektom. Wówczas idealnie tłumią one hałasy, takie jak ludzki głos czy zjawisko pogłosu. - wyjaśnia Paweł Polak, ze stowarzyszenia Komfort Ciszy.

 

Sprawdźmy pewien przykład

 

Jednym z budynków wyznaczających rytm muzyczny miasta Katowice jest siedziba NOSPR, czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Uznawana jest za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Co przyłożyło się do uzyskania tak zadowalającego efektu?

 

Po pierwsze… beton pofałdowany, zapewniający różnorodne wgłębienia w ścianach. Służy on do rozpraszania dźwięków, a dźwięk wydawany przez instrument lub głos nie odbijają się od ścian. I tak zapobiega powstawaniu echa.

 

Po drugie… wełna mineralna, czyli naturalny, ekologiczny i trwały materiał o właściwościach wyciszających, który zapewnia akustykę na najwyższym poziomie.

 

Po trzecie… swoją rolę na sali odgrywają również balustrady okalające balkony, wykonane z prążkowanej sklejki brzozowej, odbijając dźwięk w stronę publiczności.

 

Jak więc widzimy, na doskonałą akustykę sal koncertowych, oper i filharmonii wpływa wiele czynników. Na pewno ich projektowanie jest dużym wyzwaniem dla architektów i akustyków. Warto jednak podkreślić, że na polskiej mapie muzycznej mamy wiele wyjątkowych budowli dedykowanych melomanom. Czy mieliście okazje odwiedzić tego typu miejsca?

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edukacja

Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.