Cykl warsztatów malowania techniką ebru ze znaną turecką artystką Suną Koçal
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka@synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
W dniach 16-20 maja 2022 r. Ambasada Republiki Turcji organizuje cykl warsztatów poświęconych tradycyjnej tureckiej sztuce ebru. Spotkania poprowadzi Suna Selma Koçal, znana turecka artystka zajmująca się sztuką ebru, kaligrafią i miniaturami.
Ebru to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru lub jedwabiu farbami rozprowadzanymi na powierzchni wody, która uprzednio została odpowiednio przygotowana. Technika malowania polega na nanoszeniu na powierzchnię wody różnokolorowych, naturalnych farb, które stopniowo rozpływając się, tworzą regularne kręgi. Następnie za pomocą specjalnych rysików rozprowadza się farby, wprowadzając jedną w drugą, tworząc przeróżne wzory — pejzaże, kwiaty czy postaci. Na koniec do powierzchni wody przykłada się papier lub jedwab, na którym powstają niesamowite i niepowtarzalne obrazy.
Podczas wizyty w Warszawie, znana turecka artystka sztuki ebru Suna Koçal spotka się z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z dziećmi uchodźców. Poprowadzi także zajęcia w Ambasadzie Turcji, w Instytucie Yunus Emre, w British School i na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie tych warsztatów przedstawi 600-letnią historię, kulturę i technikę sztuki ebru. Uczestnicy będą mieli też okazję spróbować swoich sił w tej wyjątkowej dziedzinie tradycyjnej sztuki tureckiej.
Program warsztatów 16-20 maja 2022 r.:
16.05.2022 – 10:30 – Warsztaty dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole podstawowej "Przylądek" Fundacji Lepszy Start
Adres: Niepubliczna Szkoła Podstawowa dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek”, ul. Radości 2, 05-808 Parzniew
17.05.2022 – 17:00 – Warsztaty w Instytucie Yunusa Emre
Adres: Instytut Yunus Emre, al. Jerozolimskie 55/3, 00-697 Warszawa,
18.05.2022 – 10:00 – Warsztaty dla współmałżonków Szefów Misji Dyplomatycznych
Adres: Ambasada Turcji, ul. Rakowiecka 19, 02-517 Warszawa
19.05.2022 – 10:30 - Warsztaty dla dzieci uchodźców w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak
Adres: Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak, Aleja Katowicka 62, 05-830, Nadarzyn
O artystce:
Suna Selma Koçal swoją przygodę ze sztuką zaczynała pod okiem artystów zajmujących się różnymi gałęziami tradycyjnej sztuki tureckiej. Uczyła się m.in. od miniaturzystki Gülbün Mesary, mistrza sztuki ebru Hikmeta Barutçugila, malarza i miniaturzysty Nusreta Çolpana, malarza i kaligrafa Etema Çalışkana. Jej prace prezentowane są obecnie na wystawach na całym świecie. Można je podziwiać m.in.: w Muzeum Sztuki w Tonami (Japonia), Muzeum Ojca Róż (Gül Baba) w Budapeszcie (Węgry) i Muzeum Mevlany w Konyi (Türkiye - Turcja). Jest też jedną z założycielek Pracowni Tradycyjnej Sztuki Tureckiej „Yalova Nakışhanesi”.
Ponadto, artystka organizuje zajęcia terapeutyczne w formie warsztatów malowania techniką ebru dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (w tym z zespołem Downa), sierot, osób uzależnionych oraz skazanych. W 2018 r. prowadziła warsztaty w obozie dla uchodźców w miejscowości Midyat we wschodniej Türkiye (Turcji). Zajmuje się też tworzeniem programów dokumentalnych o tureckim rzemiośle artystycznym.
Suna Koçal poświęciła swoje życie zawodowe promocji sztuki ebru, realizując wiele imponujących projektów. Wraz z zespołem artystów w Gaziantep stworzyła największą na świecie pracę artystyczną techniką ebru o powierzchni prawie 77 m2. Za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana. Od 2010 r. Suna Koçal uczy też malowania techniką ebru, a w 2014 r. była jedną z głównych inicjatorek wpisania sztuki ebru na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.