Cykl warsztatów malowania techniką ebru ze znaną turecką artystką Suną Koçal
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
W dniach 16-20 maja 2022 r. Ambasada Republiki Turcji organizuje cykl warsztatów poświęconych tradycyjnej tureckiej sztuce ebru. Spotkania poprowadzi Suna Selma Koçal, znana turecka artystka zajmująca się sztuką ebru, kaligrafią i miniaturami.
Ebru to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru lub jedwabiu farbami rozprowadzanymi na powierzchni wody, która uprzednio została odpowiednio przygotowana. Technika malowania polega na nanoszeniu na powierzchnię wody różnokolorowych, naturalnych farb, które stopniowo rozpływając się, tworzą regularne kręgi. Następnie za pomocą specjalnych rysików rozprowadza się farby, wprowadzając jedną w drugą, tworząc przeróżne wzory — pejzaże, kwiaty czy postaci. Na koniec do powierzchni wody przykłada się papier lub jedwab, na którym powstają niesamowite i niepowtarzalne obrazy.
Podczas wizyty w Warszawie, znana turecka artystka sztuki ebru Suna Koçal spotka się z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z dziećmi uchodźców. Poprowadzi także zajęcia w Ambasadzie Turcji, w Instytucie Yunus Emre, w British School i na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie tych warsztatów przedstawi 600-letnią historię, kulturę i technikę sztuki ebru. Uczestnicy będą mieli też okazję spróbować swoich sił w tej wyjątkowej dziedzinie tradycyjnej sztuki tureckiej.
Program warsztatów 16-20 maja 2022 r.:
16.05.2022 – 10:30 – Warsztaty dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole podstawowej "Przylądek" Fundacji Lepszy Start
Adres: Niepubliczna Szkoła Podstawowa dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek”, ul. Radości 2, 05-808 Parzniew
17.05.2022 – 17:00 – Warsztaty w Instytucie Yunusa Emre
Adres: Instytut Yunus Emre, al. Jerozolimskie 55/3, 00-697 Warszawa,
18.05.2022 – 10:00 – Warsztaty dla współmałżonków Szefów Misji Dyplomatycznych
Adres: Ambasada Turcji, ul. Rakowiecka 19, 02-517 Warszawa
19.05.2022 – 10:30 - Warsztaty dla dzieci uchodźców w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak
Adres: Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak, Aleja Katowicka 62, 05-830, Nadarzyn
O artystce:
Suna Selma Koçal swoją przygodę ze sztuką zaczynała pod okiem artystów zajmujących się różnymi gałęziami tradycyjnej sztuki tureckiej. Uczyła się m.in. od miniaturzystki Gülbün Mesary, mistrza sztuki ebru Hikmeta Barutçugila, malarza i miniaturzysty Nusreta Çolpana, malarza i kaligrafa Etema Çalışkana. Jej prace prezentowane są obecnie na wystawach na całym świecie. Można je podziwiać m.in.: w Muzeum Sztuki w Tonami (Japonia), Muzeum Ojca Róż (Gül Baba) w Budapeszcie (Węgry) i Muzeum Mevlany w Konyi (Türkiye - Turcja). Jest też jedną z założycielek Pracowni Tradycyjnej Sztuki Tureckiej „Yalova Nakışhanesi”.
Ponadto, artystka organizuje zajęcia terapeutyczne w formie warsztatów malowania techniką ebru dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (w tym z zespołem Downa), sierot, osób uzależnionych oraz skazanych. W 2018 r. prowadziła warsztaty w obozie dla uchodźców w miejscowości Midyat we wschodniej Türkiye (Turcji). Zajmuje się też tworzeniem programów dokumentalnych o tureckim rzemiośle artystycznym.
Suna Koçal poświęciła swoje życie zawodowe promocji sztuki ebru, realizując wiele imponujących projektów. Wraz z zespołem artystów w Gaziantep stworzyła największą na świecie pracę artystyczną techniką ebru o powierzchni prawie 77 m2. Za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana. Od 2010 r. Suna Koçal uczy też malowania techniką ebru, a w 2014 r. była jedną z głównych inicjatorek wpisania sztuki ebru na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR
Święto sztuki i designu w Krakowie
Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.