Czerwcowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
Pinki to bohater komiksu Szawła Płóciennika, będący ostatnim polskim hipisem i pierwszym hipsterem. Pierwowzór komiksowej postaci to przypadkowo poznany przez artystę na imprezie stały bywalec wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Doczekał się on nawet swojej rzeźby inspirowanej komiksem na warszawskim Placu Zbawiciela. Po komiksie jednak przyszedł czas na malarstwo. Obrazy tego młodego artysty przypominają intrygujące kadry filmowe i wycinki tajemniczych narracji. Na nadchodzącej wystawie (oraz aukcji) pojawi się jego obraz „Wezwij Polucję!” z 2019 roku. Przedstawione na nim wydarzenie ma symboliczny, abstrakcyjny charakter. Postaci na obrazie Płóciennika są niczym wprost z fantastycznej opowieści. Twórca jest autorem powieści graficznych, komiksów, malarzem i performerem. Założył Otwartą Pracownię Eksperymentu „Kaplica”, która w latach 2015-19 funkcjonowała przy Krakowskim Przedmieściu. Jest laureatem licznych nagród, a jego dyplom z malarstwa znalazł się na wystawie Coming Out – Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2019.
Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na wystawie jest również dzieło Andrzeja Sobiepana. Jego minimalistyczne obrazy z cyklu „Hiperpowierzchnia" przybierają coraz bardziej zaskakujące oblicza. Intrygujące, organiczne formy są oszczędne w kolorze. W tym wypadku Sobiepan postawił na intensywną, szmaragdową zieleń. Praca sprawia wrażenie zrobionej z mchu i fragmentów koralowej rafy. Obiekty tego artysty cechuje niezwykła elegancja. W kompozycji zawierają się różnorodne elementy imitujące kamienie szlachetne, a wielka precyzja i sposób ich zdobienia pozwalają światłu na uczynienie ich bardziej wyrazistymi.
Z kolei Paulina Grobelny w swojej pracy wykorzystała tylko dwa kolory farby. Czerń i biel na jej obrazie posłużyły do ukazania tłumu ludzi. Niezwykły efekt wizualny artystka osiągnęła przy wykorzystaniu prostych środków. Grobelny pokazała grupę studentów siedzących na sali wykładowej. W tym fotograficznym ujęciu wyłania się absurdalność współczesności. Liczna grupa studentów zdaje się uczestniczyć w jednym wydarzeniu, jednak każdy z nich skupiony jest na ekranie komputera odcinającym go od rzeczywistości.
Na wystawie Młoda Sztuka zobaczyć można będzie również prace innych, najciekawszych młodych twórców m.in. Przemysław Wójciaka / Karifuravy, Magdaleny Stoch i Michała Czuby. 9 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 3–9 czerwca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 9 czerwca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-1ee6/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.