Czerwcowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
Pinki to bohater komiksu Szawła Płóciennika, będący ostatnim polskim hipisem i pierwszym hipsterem. Pierwowzór komiksowej postaci to przypadkowo poznany przez artystę na imprezie stały bywalec wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Doczekał się on nawet swojej rzeźby inspirowanej komiksem na warszawskim Placu Zbawiciela. Po komiksie jednak przyszedł czas na malarstwo. Obrazy tego młodego artysty przypominają intrygujące kadry filmowe i wycinki tajemniczych narracji. Na nadchodzącej wystawie (oraz aukcji) pojawi się jego obraz „Wezwij Polucję!” z 2019 roku. Przedstawione na nim wydarzenie ma symboliczny, abstrakcyjny charakter. Postaci na obrazie Płóciennika są niczym wprost z fantastycznej opowieści. Twórca jest autorem powieści graficznych, komiksów, malarzem i performerem. Założył Otwartą Pracownię Eksperymentu „Kaplica”, która w latach 2015-19 funkcjonowała przy Krakowskim Przedmieściu. Jest laureatem licznych nagród, a jego dyplom z malarstwa znalazł się na wystawie Coming Out – Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2019.
Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na wystawie jest również dzieło Andrzeja Sobiepana. Jego minimalistyczne obrazy z cyklu „Hiperpowierzchnia" przybierają coraz bardziej zaskakujące oblicza. Intrygujące, organiczne formy są oszczędne w kolorze. W tym wypadku Sobiepan postawił na intensywną, szmaragdową zieleń. Praca sprawia wrażenie zrobionej z mchu i fragmentów koralowej rafy. Obiekty tego artysty cechuje niezwykła elegancja. W kompozycji zawierają się różnorodne elementy imitujące kamienie szlachetne, a wielka precyzja i sposób ich zdobienia pozwalają światłu na uczynienie ich bardziej wyrazistymi.
Z kolei Paulina Grobelny w swojej pracy wykorzystała tylko dwa kolory farby. Czerń i biel na jej obrazie posłużyły do ukazania tłumu ludzi. Niezwykły efekt wizualny artystka osiągnęła przy wykorzystaniu prostych środków. Grobelny pokazała grupę studentów siedzących na sali wykładowej. W tym fotograficznym ujęciu wyłania się absurdalność współczesności. Liczna grupa studentów zdaje się uczestniczyć w jednym wydarzeniu, jednak każdy z nich skupiony jest na ekranie komputera odcinającym go od rzeczywistości.
Na wystawie Młoda Sztuka zobaczyć można będzie również prace innych, najciekawszych młodych twórców m.in. Przemysław Wójciaka / Karifuravy, Magdaleny Stoch i Michała Czuby. 9 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 3–9 czerwca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 9 czerwca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-1ee6/
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.