Dekada Buntu. Polska sztuka lat 80. Wystawa i aukcja
Bunt przeciwko systemowi i walka o wolność. Napięcia polityczne i ostre reakcje władzy. Lata 80. w historii Polski to niezwykle trudny czas. To też okres, w którym powstawała niesamowita, wręcz partyzancka sztuka przepełniona skrajnymi emocjami. W kwietniu w DESA Unicum zobaczyć można będzie wystawę poświęconą najważniejszym twórcom tego okresu. Wśród nich m.in. Łukasz Korolkiewicz, Jarosław Modzelewski, Ryszard Woźniak, Ryszard Grzyb i Leon Tarasewicz. Wszystkie obiekty można oglądać do 8 kwietnia. Tego dnia zostaną zlicytowane.
Szara rzeczywistość, fatalny stan gospodarki i codzienna walka o przetrwanie. Gdy społeczeństwo ogarniało przygnębienie i brak perspektyw, artyści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przystąpili do tworzenia nieoficjalnego obiegu sztuki. Wernisaże i wystawy organizowali w prywatnych mieszkaniach, tworzyli grupy dyskusyjne i sympozja poświęcone sztuce. Walczyli z cenzurą i przywracali wiarę w lepsze jutro poprzez kolor i ironiczny żart. Na kwietniowej wystawie i aukcji pojawią się między innymi prace członków legendarnej Gruppy. Ideą, która stała za ich wspólnymi działaniami, była potrzeba „odczarowania” szarej rzeczywistości i odreagowania napiętej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Prace członków Gruppy były niezwykle charakterystyczne – zamaszyste, kolorowe i przepełnione ekspresją.
Zamiast zbędnego gadulstwa – celny, absurdalny dowcip, ironia, która wynika z przemyślanego ujęcia formy. Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na wystawie i aukcji jest „Podusia” Ryszarda Grzyba. Podobnie jak innych członków Gruppy, jego twórczość wyróżniała nowa, wywrotowa estetyka i porzucenie artystycznych konwenansów. W latach 80. ważne miejsce w sztuce artysty zajmowały obrazy przedstawiające zwierzęta oraz hybrydyczne, jakby totemiczne stwory. Na obrazie widzimy tajemnicze stworzenie z szeroko otwartą paszczą. Pojawi się również wyjątkowy obraz Jarosława Modzelewskiego. To twórca, który wykształcił niezwykle charakterystyczny sposób obrazowania, z jednej strony osadzony jest on w realizmie, ma również surrealistyczne zabarwienie. W DESA Unicum zobaczyć można będzie jego intrygujący obraz „Fala”. To niesamowita, abstrakcyjna praca, z której wyrasta metaforyczny czerwony „sowiecki pazur”. Z kolei Paweł Kowalewski pod koniec lat 80. wykonywał szczególnego rodzaju obiekty. To małe rzeźby z modeliny zamknięte w szklanych gablotach. Są one ironicznym spojrzeniem Kowalewskiego na świat oraz czasy, w których przyszło mu żyć. Prezentowana na wystawie praca „Wyłupione oko Boga" to forma przestrzenna przedstawiająca szeroko otwarte oko wpatrzone w dal. Zobaczyć i wylicytować można będzie również twórczość pozostałych członków grupy, Jarosława Modzelewskiego, Marka Sobczyka i Ryszarda Woźniaka. Pojawi się również twórczość członków Grupy Wprost – Leszka Sobockiego, Jacka Waltosia, Zbyluta Grzywacza i Macieja Bieniasza, a także grupy Łódź Kaliska.
W tym okresie twórczość polskich artystów zaczęła być zauważana za granicą. Druga połowa lat 80. to dla Leona Tarasewicza okres licznych zagranicznych wystaw. Jego dzieła pokazywane były m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W tym czasie prace Tarasewicza stawały się coraz bardziej abstrakcyjne. W sposób regularny komponował elementy na płótnach, które wypełniał powtarzającymi się motywami. W centrum jego zainteresowań znalazł się kolor, faktura oraz światło. Twórczość artysty nosiła znamiona wielkiej prostoty oraz subtelności. Najchętniej sięgał po kolory podstawowe, często stosował w ramach jednej pracy barwy dopełniające.
Na wystawie i aukcji pojawią się również prace innych, najwybitniejszych twórców działających w dekadzie buntu. Wśród nich m.in. Łukasz Korolkiewicz, Zbylut Grzywacz, Krzysztof M. Bednarski, Edward Dwurnik, Andrzej Konwerski, Tadeusz Boruta, Jan Dobkowski i Zdzisław Nitka. 8 kwietnia o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Dekada buntu. Polska sztuka lat 80.”: 31 marca-8 kwietnia, 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Dekada buntu. Polska sztuka lat 80.”: 8 kwietnia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/dekada-buntu-polska-sztuka-lat-80-8-kwietnia-2021/
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.