DESA Design Days – już 18 marca w DESA Unicum 10. edycja wyjątkowego wydarzenia
Jubileuszowa, 10. edycja DESA Design Days to wydarzenie, które porwie każdego miłośnika designu. Już 18 marca w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie o sekretach obiektów zgromadzonych na dwóch przedaukcyjnych wystawach – „Design. Rzecz o pięknie” oraz „Polska Szkoła Tkaniny” – opowiedzą najlepsi polscy eksperci. Na wystawach będzie można obejrzeć unikalny zbiór ponad 200 obiektów – w tym figurki z ćmielowskiej porcelany, serwisy w stylu art déco oraz new look, fajansowe „pikasiaki” z Włocławka, ceramikę artystyczną autorstwa wybitnych artystów plastyków, czy meble kultowych projektantów. Nie zabraknie także kluczowych przedstawicielek i przedstawicieli Polskiej Szkoły Tkaniny – Magdaleny Abakanowicz, Jolanty Owidzkiej czy Wojciecha Sadleya. DESA Design Days to pozycja obowiązkowa zarówno dla wszystkich fanów designu, jak i kolekcjonerów.
Tegoroczna wiosna upłynie pod znakiem designu. Już 15 marca w gmachu Domu Aukcyjnego DESA Unicum rozpocznie się przedaukcyjna wystawa „Design. Rzecz o pięknie”, a dzień później wystartuje czwarta edycja pionierskiego projektu „Polska Szkoła Tkaniny”. W ramach dwóch przedaukcyjnych wystaw przez kolejny tydzień będzie można zobaczyć unikatowy zbiór ponad 200 obiektów. Jednak dla wszystkich pragnących zgłębić tajniki piękna sztuki użytkowej i tkaniny artystycznej DESA Unicum przygotowała wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością zainteresuje wszystkich fanów polskiego new looku. 18 marca, podczas 10. edycji DESA Design Days, dr Barbara Banaś (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), dr Bożena Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie) oraz eksperci DESA Unicum opowiedzą o sekretach polskiego i światowego designu.
Wśród obiektów zaprezentowanych na wystawie znajdzie się około 40 porcelanowych figurek projektowanych na przełomie lat 50. i 60. XX w. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a produkowanych przez fabryki porcelany lub porcelitu w Ćmielowie, Chodzieży, Tułowicach czy Wałbrzychu. „Na największą uwagę zasługują niezwykle rzadko pojawiające się na rynku projekty, takie jak Gołębie Henryka Jędrasiaka, które na ubiegłorocznej aukcji osiągnęły rekordową kwotę 72 tysięcy złotych, Sikorka projektu Mieczysława Naruszewicza oraz Lama Hanny Orthwein. Po raz pierwszy na rynku aukcyjnym pojawi się figurka Gazela projektu Henryka Jędrasiaka” – mówi Cezary Lisowski, koordynator aukcji.
Nowatorstwem, oryginalnymi formami, bogactwem koloru, ale przede wszystkim ergonomią i praktycznością zachwycają projekty Lubomira Tomaszewskiego, autora prezentowanych na aukcji serwisów do kawy „Ina” oraz „Dorota”. Te wyjątkowe obiekty łączą w sobie cechy przedmiotu użytkowego i awangardowej rzeźby. Gratkę kolekcjonerską stanowić będą także ręcznie malowane patery, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują te autorstwa Leszka Nowosielskiego. Natomiast miłośników okresu międzywojennego z pewnością zainteresują serwisy projektu Bogdana Wendorfa, będące ikoną polskiego stylu art déco. Na przedaukcyjnej wystawie zaprezentowane będzie kultowy serwis „Płaski” w różnych dekoracjach.
Marcowa odsłona aukcji designu to również unikatowe meble. Wśród nich wyróżnić należy fotel projektu Jana Bogusławskiego pochodzący z wnętrza Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie (późniejszy Empik) przy ul. Nowy Świat, wyplatane meble Władysława Wołkowskiego, kultowe biurko z Mody Polskiej, czy meble z kolekcji Danuty Duszniak. Po raz pierwszy na polskim rynku wystawiony zostanie dywan światowej sławy projektanta Josefa Franka z przełomu lat 30. i 40. XX wieku. Wśród tkanin artystycznych znajdziemy prace tak wybitnych twórców jak Magdalena Abakanowicz, Andrzej Rajch czy Aleksandra Waliszewska.
„Tkanina jako medium przeżywa swój renesans. Jest źródłem nie tylko kolejnych opracowań, ale też głośnych ekspozycji, jak chociażby wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern. Projekt Polska Szkoła Tkaniny to dla nas szczególne wydarzenie, którym chcemy pokazywać, że medium tkaniny jest wciąż żywe i aktualne. W tym roku, w ramach czwartej edycji, przybliżamy naszym gościom i kolekcjonerom szeroki przekrój tkanin unikatowych, zarówno tych powstałych w latach świetności polskiej szkoły, tj. w latach 60. i 70., ale także tych tworzonych współcześnie. Dlatego wśród obiektów obecnych na wystawie nie mogło zabraknąć prac czołowych przedstawicieli tego nurtu: Magdaleny Abakanowicz, Jolanty Owidzkiej, Wojciecha Sadleya, czyli twórców, którzy reprezentowali Polskę na słynnych Lozańskich Biennale, a także przedstawicieli łódzkiej szkoły – Andrzeja Rajcha i Antoniego Starczewskiego oraz wybitnych twórczyń – Aleksandry Waliszewskiej czy Ewy Kuryluk” – mówi Alicja Sznajder, koordynatorka aukcji.
Wiosenna edycja DESA Design Days inauguruje gorący sezon designu. Oprócz marcowych przedaukcyjnych wystaw „Design. Rzecz o pięknie” oraz „Polska Szkoła Tkaniny” warto wpisać w kalendarz jeszcze jedno ważne wydarzenie. Już w kwietniu odbędzie się wystawa „Szkło • Sztuka • Design”, która zakończy się aukcją w dniu 25 kwietnia. Na tym wydarzeniu nie może zabraknąć kolekcjonerów obiektów ze szkła oraz wszystkich fanów sztuki użytkowej.
Wystawa obiektów:
Design. Rzecz o pięknie: 15-23 marca,
Polska Szkoła Tkaniny: 16-21 marca,
DESA Unicum, ul. Piękna 1A, pn.-pt. 11:00-19:00, sob. 11:00-16:00
DESA Design Days: 18 marca, DESA Unicum, ul. Piękna 1A
godz. 12.00: „Polska Szkoła Tkaniny” – oprowadzanie po wystawie przedaukcyjnej z Alicją Sznajder i Natalią Kowalek (DESA Unicum)
galeria 0
godz. 13.00: „Polski new look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60. XX w.” - spotkanie z dr Barbarą Banaś (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)
galeria -1
godz. 14.00 „Kolor i blask. Polska ceramika unikatowa” - spotkanie z dr Bożeną Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie)
galeria -1
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.