DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle
Widok zachodzącego słońca, błyszczący w jego świetle piasek, rozedrgana tafla wody – to zaledwie jedna z wielu scen, które niebawem ozdobią wnętrza galerii sztuki DESA Modern. 27 lipca o godz. 19:00 odbędzie się pierwsze letnie spotkanie autorskie z Magdaleną Jędrzejczyk, organizowane w ramach cyklu spotkań z postaciami świata sztuki DESA Modern w Elektrowni Powiśle. Artystka młodego pokolenia – osobiście związana z Powiślem – zainicjuje cykl, prezentując swoje prace podczas wernisażu inkografii i biorąc udział w panelu dyskusyjnym, poświęconym swojej twórczości.
Mistrzyni odkrywania rytmów i kolorystycznych wibracji – tak można określić Magdalenę Jędrzejczyk, oglądając jej dzieła. Artystka przedstawia nostalgiczne warszawskie pejzaże, ale interesuje ją także krajobraz wiejski, interpretowany w kontekście dziecięcych wspomnień. W swojej twórczości szuka wyjątkowości w tym, co zwyczajne i pospolite, balansując pomiędzy figuracją a autorską abstrakcją.
Wernisaż prac Magdaleny Jędrzejczyk zainicjuje cykliczne wydarzenie „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”. Elektrownia Powiśle jest miejscem wielofunkcyjnym. Zrewitalizowane wnętrza dawnej stołecznej elektrowni tworzą industrialny klimat, a nasza przestrzeń pozostaje miejscem integracji społecznej lokalności. Wydarzenia kulturalne od początku są wpisane w działalność Elektrowni Powiśle, dlatego tym bardziej cieszymy się, że to właśnie tu kultura i historia spotkają się ze sztuką podczas cyklu wydarzeń we współpracy z DESA Modern i uznanymi artystami – mówi Jagoda Lechowska, Marketing Director w White Star Real Estate.
Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, obejmujący wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni cyklicznie będą prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
Pierwsze spotkanie z cyklu spotkań ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle odbędzie się 27 lipca o godz. 19:00 w Lumen Rooftop +2 w Elektrowni Powiśle. Wstęp jest bezpłatny.
BIO
Magdalena Jędrzejczyk (ur. 1990) – polska malarka młodego pokolenia. Absolwentka Wydziału Malarstwa i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyróżniona podczas Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP – Warszawa 2014. Stypendystka Universitat Politecnica de Valencia w Hiszpanii. W swoim malarstwie porusza tematykę wiejskiej sielanki oraz warszawskiej codzienności. Jej autorski styl wyróżniają harmonijne plamy barwne, starannie oddzielone konturem. Jest zdobywczynią honorowych wyróżnień w konkursach: 30th Chelsea International Fine Art Competition, Agora Gallery, New York oraz „Ratującym-Ocaleni”, organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Jej prace prezentowane są w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.