DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle. Michał Zaborowski
Mitologia często pozwala zgłębiać głębokie i uniwersalne aspekty ludzkiego doświadczenia, a dawno zapomniane przypowieści stają się aktualne w kontekście bieżących wydarzeń. O tym, w jaki sposób słynny mit o Prometeuszu, Koniu Trojańskim i Ikarze może inspirować do aktu twórczego będzie można przekonać się już w najbliższą środę (4 października). O godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie z cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”. Tym razem gościem będzie polski artysta-malarz Michał Zaborowski. Wieczór dopełni prezentacja kolekcji sygnowanych inkografii.
Michał Zaborowski twierdzi, że malarstwo nie zawsze musi być narzędziem do przekazywania głębokich filozoficznych przesłań, ale cykl inspirowany wątkami mitologicznymi niewątpliwie takim jest. W ramach fascynującego spotkania z artystą będzie można przyjrzeć się jego własnemu spojrzeniu na uniwersalne i ponadczasowe motywy ze świata mitów greckich – od nici Ariadny, po króla Cypru, Pigmaliona.
Karierę artystyczną rozpoczął od wykonywania polichromii i witraży do wnętrz przestrzeni sakralnych. Od tego momentu jego twórczość zdobyła rozgłos w Polsce i na świecie, znajdując miejsce w kolekcjach instytucjonalnych oraz prywatnych. Jest autorem wielkoformatowych portretów najwybitniejszych Polaków: Wisławy Szymborskiej, Kory, Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Pendereckego.
O bogatym dorobku, procesie twórczym i niesłabnących inspiracjach Michał Zaborowski opowie podczas nadchodzącego spotkania w Elektrowni Powiśle – już w najbliższą środę (4 października) o godz. 19:00 w strefie Juicy & Bubbles na poziomie +2 (w części Beauty Hall). Podczas wieczoru zaprezentowana zostanie kolekcja sygnowanych inkografii Michała Zaborowskiego, która po wydarzeniu znajdzie specjalne miejsce w ofercie Galerii DESA Modern.
Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, obejmujący wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni cyklicznie są prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
BIO
Michał Zaborowski - polski artysta malarz. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1985) w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Zdobywca złotego medalu na Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie, laureat stypendium Generała Ojców Pallotynów w Rzymie. Jest autorem monumentalnej polichromii „Niebiańska Jerozolima” w kościele o.o. Pallotynów w Warszawie oraz gigantycznego witrażu w kościele Księży Pallotynów w Ożarowie. Prezentowany na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.