DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle. Michał Zaborowski
Mitologia często pozwala zgłębiać głębokie i uniwersalne aspekty ludzkiego doświadczenia, a dawno zapomniane przypowieści stają się aktualne w kontekście bieżących wydarzeń. O tym, w jaki sposób słynny mit o Prometeuszu, Koniu Trojańskim i Ikarze może inspirować do aktu twórczego będzie można przekonać się już w najbliższą środę (4 października). O godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie z cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”. Tym razem gościem będzie polski artysta-malarz Michał Zaborowski. Wieczór dopełni prezentacja kolekcji sygnowanych inkografii.
Michał Zaborowski twierdzi, że malarstwo nie zawsze musi być narzędziem do przekazywania głębokich filozoficznych przesłań, ale cykl inspirowany wątkami mitologicznymi niewątpliwie takim jest. W ramach fascynującego spotkania z artystą będzie można przyjrzeć się jego własnemu spojrzeniu na uniwersalne i ponadczasowe motywy ze świata mitów greckich – od nici Ariadny, po króla Cypru, Pigmaliona.
Karierę artystyczną rozpoczął od wykonywania polichromii i witraży do wnętrz przestrzeni sakralnych. Od tego momentu jego twórczość zdobyła rozgłos w Polsce i na świecie, znajdując miejsce w kolekcjach instytucjonalnych oraz prywatnych. Jest autorem wielkoformatowych portretów najwybitniejszych Polaków: Wisławy Szymborskiej, Kory, Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Pendereckego.
O bogatym dorobku, procesie twórczym i niesłabnących inspiracjach Michał Zaborowski opowie podczas nadchodzącego spotkania w Elektrowni Powiśle – już w najbliższą środę (4 października) o godz. 19:00 w strefie Juicy & Bubbles na poziomie +2 (w części Beauty Hall). Podczas wieczoru zaprezentowana zostanie kolekcja sygnowanych inkografii Michała Zaborowskiego, która po wydarzeniu znajdzie specjalne miejsce w ofercie Galerii DESA Modern.
Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, obejmujący wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni cyklicznie są prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
BIO
Michał Zaborowski - polski artysta malarz. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1985) w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Zdobywca złotego medalu na Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie, laureat stypendium Generała Ojców Pallotynów w Rzymie. Jest autorem monumentalnej polichromii „Niebiańska Jerozolima” w kościele o.o. Pallotynów w Warszawie oraz gigantycznego witrażu w kościele Księży Pallotynów w Ożarowie. Prezentowany na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.