Dolina Baryczy w obiektywie aparatu
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Żeby je zobaczyć, trzeba mieć dużo szczęścia. By sfotografować – jeszcze więcej. Mowa o ptakach występujących w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy. Niektórym się to udało, a efekty można będzie zobaczyć na zaskakującej wystawie w Magnolia Park, która rozpocznie się już za kilka dni.
Wąsatka, wodnik, remiz czy dzierzba gąsiorek prowadzą skryty tryb życia, dlatego niezwykle trudno je zobaczyć nawet uważnym obserwatorom przemierzającym Dolinę Baryczy. To dlatego rozpoczynająca się 1 czerwca wystawa w Magnolia Park dla wielu będzie niepowtarzalną okazją do tego, by im się przyjrzeć. – Ludzie będą zaskoczeni, że takie ptaki u nas mieszkają. Niektórzy nie spotkają ich na żywo przez całe życie. Są trudne do zaobserwowania, a co dopiero do sfotografowania – podkreśla Piotr Śnigucki, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
W Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy mieszka ponad 270 gatunków ptaków. Wszystkich nie sposób pokazać na jednej wystawie, ale na około 40 fotografiach można ukazać ich różnorodność. – Wybraliśmy po kilka gatunków z różnych siedlisk: lasów, stawów, pól i łąk. Najwięcej będzie ptaków wodno-błotnych, bo to z nich słynie dolina – zapowiada Piotr Śnigucki, który jest także jednym z autorów zdjęć. Zwiedzający będą mogli podziwiać również fotografie Mieczysława Jankowiaka i Ryszarda Kołakowskiego.
Tablice wystawiennicze będą poświęcone głównie ptakom, ale również ich domowi – Parkowi Krajobrazowemu Doliny Baryczy z rezerwatem przyrody Stawy Milickie. – Organizujemy wystawę „Inspiracje Dolnego Śląska. Stawy, łąki, lasy, ogrody – ptaki Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy”, aby zainspirować wrocławian do okrywania piękna Dolnego Śląska – mówi Marta Kocik, manager ds. marketingu i PR w Magnolia Park. – To początek cyklu, który pokaże i przypomni o wielu wspaniałych miejscach w naszym regionie – zapowiada.
Warto pamiętać, że Dolina Baryczy to naprawdę wyjątkowe miejsce. To jeden z najcenniejszych obszarów w Polsce i w Europie. Należy do programu Natura 2000, jest tu park krajobrazowy z rezerwatem objętym konwencją grupującą najcenniejsze obszary wodno-błotne świata.
– Stawy Milickie bywają pokazywane obok takich miejsc jak jezioro Tanganika i delta Nilu czy Dunaju. Zaczynamy więc nasz cykl od prawdziwej dolnośląskiej perełki, a na kolejnych wystawach postaramy się pokazać jeszcze wiele z nich – podkreśla Marta Kocik.
Wystawa „Inspiracje Dolnego Śląska. Stawy, łąki, lasy, ogrody – ptaki Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy” jest organizowana w ramach kampanii Magnolia Park Inspiruje. Potrwa od 1 do 18 czerwca w standardowych godzinach otwarcia galerii. Wstęp wolny.
www.magnoliapark.pl

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.