Emocja i kolor – Develia prezentuje malarstwo Katarzyny Banaś
Funkcje, jakie spełnia dziś sztuka, zależą przede wszystkim od nas – odbiorców. Dla jednych będzie to przełamanie rutyny, dla drugich nauka o czymś nowym, a dla kolejnych impuls do wprowadzenia zmiany. Jedno jest pewne - obcowanie ze sztuką poszerza horyzonty, dlatego Develia zaprasza do biurowca Wola Retro na kolejną wystawę - tym razem będzie można zobaczyć obrazy Katarzyny Banaś.
W malarstwie Katarzyny Banaś istotne są dwa źródła inspiracji – pejzaż i poezja, które wzajemnie się przenikają i pomagają jej w realizacji unikalnych, kolorystycznych wizji.
– Marzy mi się, żeby moje obrazy miały silny emocjonalny ładunek, a jednocześnie były równie klarowne w formie – mówi o swoich dziełach artystka.
Czego można się spodziewać po pracach zaprezentowanych na wystawie „Za horyzontem”? Obrazy Katarzyny Banaś przywołują dalekie skojarzenia z tradycją polskiego koloryzmu. Sama artystka przyznaje się do fascynacji twórczością Artura Nacht-Samborskiego, wczesnymi obrazami Piotra Potworowskiego i płótnami Tadeusza Dominika. Ze współczesnych artystów zagranicznych szczególnie ceni Olafura Eliassona i Petera Doiga.
Można powiedzieć, że Katarzyna Banaś do perfekcji opanowała posługiwanie się barwą. Przez lata artystka wypracowała bardzo charakterystyczną, indywidualną selekcję, którą możemy rozpoznać na pierwszy rzut oka. W jej obrazach pojawiają się pastelowe róże, delikatne błękity, soczyste zielenie, ciepłe pomarańcze, rzadziej czerwienie. Malarka unika skrajności, ostrych kolorów - jej paleta kolorystyczna jest bardzo delikatna i subtelna.
Sztuka malarki nie jest dosłowna, a odbiór jej znaczeń i przekazów zależy od własnej interpretacji odbiorców. Artystka traktuje obraz jako przedmiot kontemplacji, pewien rodzaj zaszyfrowanego komunikatu, za którym można swobodnie podążać i przeżywać go na swój własny, intymny sposób.
- „Za horyzontem” to kolejna odsłona cyklu wystaw Develii, w którym prezentujemy prace najciekawszych polskich artystów współczesnych. Uważamy, że sztuka nie powinna pozostawać zamknięta tylko w galeriach – powierzchnie naszych budynków komercyjnych znakomicie nadają się do jej eksponowania. Jest nam szczególnie miło powitać w progach Wola Retro malarstwo Katarzyny Banaś – połączenie barwnych, poetyckich obrazów z otoczeniem nowoczesnej architektury może dać niezwykły efekt w odbiorze – mówi Jagoda Najwer, junior marketing manager Develia S.A.
Wystawę prac Katarzyny Banaś można oglądać w lobby biurowca Wola Retro w dni powszednie do 30 listopada br. Wstęp wolny.
***
O DEVELII
Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach. Od 2007 r. Develia (poprzednio LC Corp) jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2021 r. firma wypracowała 911,9 mln zł przychodów ze sprzedaży i 153,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto.
Kontakt dla mediów:
Mariusz Skowronek, Tauber Promotion
698 612 866, mskowronek@tauber.com.pl
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.