Komunikaty PR

Emocje wyryte w rzeźbie – unikatowa wystawa prac Artura Szołdry w Sky Tower

2022-01-12  |  17:35
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Siwek
Tauber Promotion

Gombrowicza 15
01-682 Warszawa
asiwek|tauber.com.pl| |asiwek|tauber.com.pl
+48 22 833 35 02
www.tauber.com.pl

Czy rzeźba może pokazywać emocje, ekspresję i relacje między człowiekiem a otaczającym go światem? W dziełach Artura Szołdry tak właśnie się dzieje. Wystawę niezwykłych prac artysty z Ustronia Śląskiego można podziwiać do 31 stycznia br. w Sky Tower.

Artur Szołdra to twórca nietuzinkowy. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych, z wykształcenia jest elektronikiem i absolutnym samorodnym talentem rzeźbiarskim. Stworzył świat sztuki, do którego zagląda przez dziurkę od klucza. Jest to element, który często  towarzyszy jego drewnianym rzeźbom. Innym regularnie pojawiającym się motywem w jego pracach są ludzkie postacie i twarze o charakterystycznej, odrealnionej ekspresji. Artysta zajmuje się również rzeźbą użytkową (unikatowe autorskie meble), samodzielnie projektuje wyposażenie wnętrz (np. lokali), a także montuje rzeźbione elementy, aranżując je w przestrzeni pomieszczeń.

Szołdra wykorzystuje w swojej twórczości przede wszystkim drewno, choć stara się je łączyć z metalem i kamieniem. Jest to zarówno lipa, jak i jesion. Wszystko jednak zależy od wizji, która rodzi się, gdy rzeźbiarz spogląda na kawałek dziewiczego drewna.

- Unikam tworzenia rzeźb pod jakieś określone gusty. Głównie są to ludzie, postacie. Czasami wchodzę do warsztatu i nie mam żadnego planu. Gdzieś w kącie stoi rzeźba i „odpoczywa”, nabiera atmosfery tego miejsca. Biorę wtedy do ręki kawałek odpadu i nagle powstaje twarz, bo gdzieś spotkałem kogoś, kogo spojrzenie było tak wyjątkowe, że utkwiło mi w pamięci. Zwykle sama rzeźba może powstać nawet w miesiąc, ale to jest ta fizyczna część jej wykonania. Czasami poprzedzają ją długie chwile zanurzania się w myśli, tworzenia najbardziej odpowiedniej koncepcji. Potrafię twarz wyrzeźbić w piętnaście minut, ale uzmysłowienie sobie, jaki wyraz ma ona mieć, wymaga o wiele więcej czasu –  podkreśla Artur Szołdra.

Rzeźby artysty na co dzień można zobaczyć tylko w jednym miejscu, w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle. Jest to jedyna w kraju i bodaj największa w Europie stała wystawa surrealistycznych obrazów i rzeźb twórców z pogranicza snu i fantazji. Muzeum zostało otwarte w maju 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Juliana Ochorowicza, budowniczego willi, jednego z najbardziej znanych w Europie polskich wynalazców i naukowców przełomu XIX i XX wieku.

Teraz jednak jest wyjątkowa okazja, by zapoznać się z twórczością Szołdry, nie opuszczając Wrocławia - do 31 stycznia jego dzieła można podziwiać w przestrzeniach Sky Tower. Wystawa prezentuje ciekawe i różnorodne prace rzeźbiarza z różnych etapów jego twórczości. – Dzięki takim wystawom zwiększamy walory artystyczne Wrocławia. Nowoczesna sztuka i nietuzinkowi artyści stanowią dla nas ważny obszar zainteresowań – to właśnie oni kreują świeże, odkrywcze prądy w świecie kultury. Dlatego tak ważne jest, aby i promować ich prace i pokazywać tak często, jak to tylko możliwe, a Sky Tower jest na to otwarty. Cieszymy się, że możemy współtworzyć i wspierać kulturowo nasze miasto – komentuje Magdalena Wiewiór, Zastępca Dyrektora Departamentu Marketingu Develia S.A.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów Biuro prasowe
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.