Komunikaty PR

Festiwal Łódź Czterech Kultur w Manufakturze: spektakl, warsztaty, flashmob

2023-09-06  |  18:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Jeden z najważniejszych festiwali kulturalnych w Łodzi, po raz kolejny zagości w Manufakturze. Wśród atrakcji jest m.in. rodzinny spektakl plenerowy, wystawiany na Rynku Włókniarek Łódzkich. Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się warsztaty kulinarne Kuchni 4 kultur. Będzie można także wygrać bilety na galowy koncert festiwalu.

Spektakl Zgubowisko (Festiwal Czterech Kultur)

9 września (sobota), godz. 13:00, rynek Manufaktury

Od ponad dwudziestu lat Festiwal Łódź Czterech Kultur skupia artystów z różnych dziedzin sztuki z całego świata. Wydarzenie bezpośrednio nawiązuje do historii przemysłowej Łodzi, którą współtworzyli Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. W tym roku okazja, by pochylić się nad historią Łodzi jest znakomita - 600-lecie miasta to idealny, moment, by spojrzeć w przeszłość i zastanowić się nad swoimi korzeniami.

W sobotę (9 września) na Rynku Włókniarek Łódzkich odbędzie się familijny spektakl nowego cyrku – Zgubowisko, produkcji Fundacji Sztukmistrze. To występ stworzony z myślą o widzach w każdym wieku. Opowieść dotyczy poszukiwania własnej drogi i miejsca, cyrku, oraz samych twórców. Spektakl obfituje w pokazy żonglerki, taniec w powietrzu i akrobatykę. Inspiracją do stworzenia dzieła była książka Shauna Tana „The lost thing”. Na scenie wystąpią: Magdalena Chlibiuk, Artur Perskawiec, Marcin Borkowski i Krzysztof Pacholik. Reżyserią zajęła się Joanna Krukowska, a muzykę stworzył Sebastian Świąder. Zapraszamy o godz. 13 na rynek.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest „Tożsamość”.  Od 8 do 17 września mieszkańcy Łodzi będą mogli uczestniczyć w ponad czterdziestu wydarzeniach – koncertach, spektaklach, wystawach, spacerach i projekcjach filmowych, które odbędą się w kilkunastu łódzkich lokalizacjach.

Warsztaty kulinarne – Kuchnia Czterech Kultur

14.09 – 17.09, strefa kulinarna Qulinarium w Manufakturze

Łódź to nie tylko kulturowa mieszanka, ale także kulinarna. Łódzka kuchnia czerpała z żydowskich, niemieckich, polskich i kresowych specjałów. W przedwojennym mieście żyli i prowadzili swe karczmy, wyszynki i restauracje Żydzi, Niemcy, Polacy i przybysze ze wschodnich krańców kontynentu, którzy żyli pod carskim zaborem. Mieszanina smaków sprawiła, że Łódź wykształciła własną kuchnię, która czerpała garściami z narodowych specjałów różnych nacji. Przemysłowy i robotniczy charakter miasta sprawiał jednak, że na ogół stawiano na proste i sycące receptury – od żelaznych klusek, prażoków i zalewajki po żuliki i gęsie pipki. 

Chcąc przybliżyć wielokulturową kuchnię Łodzi, Manufaktura i Festiwal Czterech Kultur zapraszają na rodzinne warsztaty kulinarne Kuchnia 4 Kultur. Od 14 do 17 września łodzianie poznają tajniki kuchni: polskiej – ze szczególnym naciskiem na łódzkie przysmaki; niemieckiej, żydowskiej i kresowej. Podczas zajęć dowiecie się, jak przygotować łódzką zalewajkę, niemiecki kartoffelsalate, żydowski Lekach i wiele innych potraw.

Warsztaty kulinarne Kuchnia Czterech Kultur odbędą się  w Qulinarium (strefie kulinarnej) w Manufakturze.

Menu warsztatów:

Kuchnia żydowska: Kugiel z Przedborza i Kawior po żydowsku z macą.

Kuchnia niemiecka: Sałatka ziemniaczana, kapusta kiszona duszona w piwie.

Kuchnia kresowa: Baba ziemniaczana, Bliny z owocami i kwaśna śmietana.

Kuchnia polska, łódzka: Zalewajka, Prażok ze skwarkami i pieczonym boczkiem i bobem.

Warsztaty poprowadzi Bartek Pagacz – łódzki szef kuchni, który szkolił się w prestiżowej Centre de Formation d'Apprentis Louis Prioux w Bar le Duc. Warsztat zostanie poprowadzony w formie live cooking – Bartek przygotuje dwie potrawy, a uczestnicy będą pomagać mu, przygotowując własne porcje – krojąc, obierając warzywa, doprawiając, blendując itp.

Terminy warsztatów:

Czwartek (14.09) – 17:00;

Piątek (15.09) – 17:00;

Sobota (16.09) – 14:00;

Niedziela (17.09) – 12:00.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Należy wysłać e-mail pod adres: kuchnia@4kultury.pl w tytule wpisując datę wydarzenia, a w treści: ilość i wiek uczestników oraz dane kontaktowe do osób dorosłych (telefon i adres e-mail).

W warsztatach rodzinnych aktywny udział biorą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dziecko podczas trwania warsztatów pozostaje pod opieką swojego opiekuna. Warsztaty trwają ok.2 godzin, partnerem jest Manufaktura.

Taneczny Flash Mob

7 września, godz. 17:00, przy wejściu głównym do Manufaktury

Każdy, kto oglądał kultowy serial “Babylon Berlin” z pewnością zna muzykę Moka Efti Orchestry. 16 września o 19:00, w ramach Festiwalu Czterech Kultur 2023, na scenie Klubu Wytwórnia odbędzie się jedyny koncert tego zespołu w Polsce. Ich muzyka to wybuchowa mieszkanka, łącząca wesoły ragtime, pulsujący szaleństwem swing i Charleston Bib Band.

W najbliższy czwartek (7 września) w Manufakturze będzie można wziąć udział w tanecznym Flash Mobie i otrzymać zaproszenie na koncert (nagroda przewidziana dla najbardziej zaangażowanych). Flash Mob organizowany jest w kooperacji z szkołą tańca Swingin Promised Land. Wszyscy chętni, będą mogli nauczyć się kilku swingowych kroków.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.