Filmowa miłość w obiektywie Krzysztofa Wellmana
3 lutego w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Sceny romantyczne, miłosne i erotyczne w fotosach filmowych Krzysztofa Wellmana”. Wspólny mianownik zdjęć to ich wyjątkowi bohaterowie, którymi są największe postacie polskiego kina.
Krzysztof Wellman to artysta fotografik, który od prawie czterech dekad fotografuje polskich aktorów na planach filmów fabularnych, najpopularniejszych seriali i teatrów telewizji. Swoją przygodę z kinem rozpoczął już w liceum jako kaskader. Pierwszymi filmami fabularnymi, na których planach wystąpił w roli fotosisty były filmy w reżyserii Witolda Stareckiego, a następnie film Tomasza Lengrena. „Po upadku” w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego. Od tego czasu utrwalił setki scen filmowych. Fotografował wiele znanych postaci ze świata filmu – m.in. Rutgera Hauera, Sophie Marceau, Malcolma McDowella, Omara Shariffa, Lamberta Wilsona, Juliana Sandsa, Renee Sautendijk, Thomasa Iana Griffitha, Johna Rhysa Daviesa, czy Horsta Buchholza.
Najnowsza wystawa Krzysztofa Wellmana to blisko 40 letnia historia polskiego kina na wyselekcjonowanych zdjęciach przedstawiających miłość w filmie. Autor podzielił wystawę na sceny romantyczne, miłosne i te najbardziej odważne - erotyczne. Jednak przede wszystkim zależało mu na pokazaniu wielkich osobowości rodzimej kinematografii. Dla wielu widzów będzie to „podróż sentymentalna”, gdy zobaczą Krystynę Jandę w scenach z kultowej „Pestki”, Grażynę Szapołowską z „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…”, czy młodziutką Agnieszkę Włodarczyk z filmu „Sara”.
Ekspozycja dostępna będzie do 27 lutego w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Partnerami wystawy są Jacob’s Creek, Printed.com.pl oraz AFA PIXX. Patronami medialnymi ekspozycji zostali TVN, Gala i Elleman.
Święto sztuki i designu w Krakowie
Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.