Finał cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”
Wojciech Siudmak jest obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie polskich malarzy. Pochodzący z Wielunia, a mieszkający i tworzący we Francji artysta ma na swoim koncie wiele sukcesów – jego prace zainspirowały nie tylko reżysera oscarowej "Diuny" Denisa Villeneuve’a, lecz także wielu innych twórców na całym świecie, w tym George'a Lucasa, Paula Gutha, Johna Harrisona oraz Jacques'a Goimarda. Czołowy przedstawiciel realizmu fantastycznego i science fiction już 14 listopada o godz. 19:00 weźmie udział w wielkim finale cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa najbardziej znanych na świecie prac artysty – pierwszych inkografii dostępnych na polskim rynku sztuki, stworzonych przez samego artystę w limitowanym nakładzie.
Wojciech Siudmak to klasyk światowego surrealizmu. Jego twórczość ma sporo wspólnego z „Diuną” – zarówno z powieścią Franka Herberta, jak i oscarowym hitem w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Polski malarz zaprojektował okładkę książki Herberta, która przed laty zainspirowała trzynastoletniego wówczas Villeneuve'a, cenionego dziś na całym świecie reżysera.
Kanadyjski reżyser to niejedyna słynna osobistość, która wyraziła podziw dla twórczości polskiego artysty. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Jego ilustracje znają czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści z kręgu fantastyki naukowej. Fascynacja sztuką renesansu oraz baroku to element podobieństwa do twórczości Salvadora Dalego, do którego Siudmak jest często porównywany. Jego dzieła są syntezą nurtów science fiction, realizmu fantastycznego i symbolizmu.
Z Paryża do Warszawy – spotkanie z Wojciechem Siudmakiem
Podczas wydarzenia 14 listopada w Elektrowni Powiśle będzie można spotkać się z artystą, posłuchać o inspiracjach w jego twórczości, a także zobaczyć najbardziej uznane prace – również te, które natchnęły kanadyjskiego reżysera do przygotowania oscarowej produkcji na podstawie powieści Franka Herberta. Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem będzie zwieńczeniem cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle”, obejmującego wernisaże prac polskich artystów oraz mającego na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni od lipca prezentowane były kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
Wielki finał cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle” z gościnnym udziałem Wojciecha Siudmaka odbędzie się 14 listopada o godz. 19:00 w budynku A (parter) przy ul. Zajęczej 4. Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy – zainteresowani powinni potwierdzić obecność, wysyłając wiadomość na adres: online@desamodern.pl.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.