Finał cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”
Wojciech Siudmak jest obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie polskich malarzy. Pochodzący z Wielunia, a mieszkający i tworzący we Francji artysta ma na swoim koncie wiele sukcesów – jego prace zainspirowały nie tylko reżysera oscarowej "Diuny" Denisa Villeneuve’a, lecz także wielu innych twórców na całym świecie, w tym George'a Lucasa, Paula Gutha, Johna Harrisona oraz Jacques'a Goimarda. Czołowy przedstawiciel realizmu fantastycznego i science fiction już 14 listopada o godz. 19:00 weźmie udział w wielkim finale cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa najbardziej znanych na świecie prac artysty – pierwszych inkografii dostępnych na polskim rynku sztuki, stworzonych przez samego artystę w limitowanym nakładzie.
Wojciech Siudmak to klasyk światowego surrealizmu. Jego twórczość ma sporo wspólnego z „Diuną” – zarówno z powieścią Franka Herberta, jak i oscarowym hitem w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Polski malarz zaprojektował okładkę książki Herberta, która przed laty zainspirowała trzynastoletniego wówczas Villeneuve'a, cenionego dziś na całym świecie reżysera.
Kanadyjski reżyser to niejedyna słynna osobistość, która wyraziła podziw dla twórczości polskiego artysty. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Jego ilustracje znają czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści z kręgu fantastyki naukowej. Fascynacja sztuką renesansu oraz baroku to element podobieństwa do twórczości Salvadora Dalego, do którego Siudmak jest często porównywany. Jego dzieła są syntezą nurtów science fiction, realizmu fantastycznego i symbolizmu.
Z Paryża do Warszawy – spotkanie z Wojciechem Siudmakiem
Podczas wydarzenia 14 listopada w Elektrowni Powiśle będzie można spotkać się z artystą, posłuchać o inspiracjach w jego twórczości, a także zobaczyć najbardziej uznane prace – również te, które natchnęły kanadyjskiego reżysera do przygotowania oscarowej produkcji na podstawie powieści Franka Herberta. Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem będzie zwieńczeniem cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle”, obejmującego wernisaże prac polskich artystów oraz mającego na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni od lipca prezentowane były kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
Wielki finał cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle” z gościnnym udziałem Wojciecha Siudmaka odbędzie się 14 listopada o godz. 19:00 w budynku A (parter) przy ul. Zajęczej 4. Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy – zainteresowani powinni potwierdzić obecność, wysyłając wiadomość na adres: online@desamodern.pl.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.