Finał cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”
Wojciech Siudmak jest obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie polskich malarzy. Pochodzący z Wielunia, a mieszkający i tworzący we Francji artysta ma na swoim koncie wiele sukcesów – jego prace zainspirowały nie tylko reżysera oscarowej "Diuny" Denisa Villeneuve’a, lecz także wielu innych twórców na całym świecie, w tym George'a Lucasa, Paula Gutha, Johna Harrisona oraz Jacques'a Goimarda. Czołowy przedstawiciel realizmu fantastycznego i science fiction już 14 listopada o godz. 19:00 weźmie udział w wielkim finale cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa najbardziej znanych na świecie prac artysty – pierwszych inkografii dostępnych na polskim rynku sztuki, stworzonych przez samego artystę w limitowanym nakładzie.
Wojciech Siudmak to klasyk światowego surrealizmu. Jego twórczość ma sporo wspólnego z „Diuną” – zarówno z powieścią Franka Herberta, jak i oscarowym hitem w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Polski malarz zaprojektował okładkę książki Herberta, która przed laty zainspirowała trzynastoletniego wówczas Villeneuve'a, cenionego dziś na całym świecie reżysera.
Kanadyjski reżyser to niejedyna słynna osobistość, która wyraziła podziw dla twórczości polskiego artysty. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Jego ilustracje znają czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści z kręgu fantastyki naukowej. Fascynacja sztuką renesansu oraz baroku to element podobieństwa do twórczości Salvadora Dalego, do którego Siudmak jest często porównywany. Jego dzieła są syntezą nurtów science fiction, realizmu fantastycznego i symbolizmu.
Z Paryża do Warszawy – spotkanie z Wojciechem Siudmakiem
Podczas wydarzenia 14 listopada w Elektrowni Powiśle będzie można spotkać się z artystą, posłuchać o inspiracjach w jego twórczości, a także zobaczyć najbardziej uznane prace – również te, które natchnęły kanadyjskiego reżysera do przygotowania oscarowej produkcji na podstawie powieści Franka Herberta. Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem będzie zwieńczeniem cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle”, obejmującego wernisaże prac polskich artystów oraz mającego na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni od lipca prezentowane były kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
Wielki finał cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle” z gościnnym udziałem Wojciecha Siudmaka odbędzie się 14 listopada o godz. 19:00 w budynku A (parter) przy ul. Zajęczej 4. Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy – zainteresowani powinni potwierdzić obecność, wysyłając wiadomość na adres: online@desamodern.pl.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.