Komunikaty PR

Finał cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”

2023-10-31  |  11:27
Biuro prasowe

Wojciech Siudmak jest obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie polskich malarzy. Pochodzący z Wielunia, a mieszkający i tworzący we Francji artysta ma na swoim koncie wiele sukcesów – jego prace zainspirowały nie tylko reżysera oscarowej "Diuny" Denisa Villeneuve’a, lecz także wielu innych twórców na całym świecie, w tym George'a Lucasa, Paula Gutha, Johna Harrisona oraz Jacques'a Goimarda. Czołowy przedstawiciel realizmu fantastycznego i science fiction już 14 listopada o godz. 19:00 weźmie udział w wielkim finale cyklu „DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle”. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa najbardziej znanych na świecie prac artysty – pierwszych inkografii dostępnych na polskim rynku sztuki, stworzonych przez samego artystę w limitowanym nakładzie.

Wojciech Siudmak to klasyk światowego surrealizmu. Jego twórczość ma sporo wspólnego z „Diuną” – zarówno z powieścią Franka Herberta, jak i oscarowym hitem w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Polski malarz zaprojektował okładkę książki Herberta, która przed laty zainspirowała trzynastoletniego wówczas Villeneuve'a, cenionego dziś na całym świecie reżysera.

Kanadyjski reżyser to niejedyna słynna osobistość, która wyraziła podziw dla twórczości polskiego artysty. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Jego ilustracje znają czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści z kręgu fantastyki naukowej. Fascynacja sztuką renesansu oraz baroku to element podobieństwa do twórczości Salvadora Dalego, do którego Siudmak jest często porównywany. Jego dzieła są syntezą nurtów science fiction, realizmu fantastycznego i symbolizmu.

Z Paryża do Warszawy – spotkanie z Wojciechem Siudmakiem

Podczas wydarzenia 14 listopada w Elektrowni Powiśle będzie można spotkać się z artystą, posłuchać o inspiracjach w jego twórczości, a także zobaczyć najbardziej uznane prace – również te, które natchnęły kanadyjskiego reżysera do przygotowania oscarowej produkcji na podstawie powieści Franka Herberta. Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem będzie zwieńczeniem cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle”, obejmującego wernisaże prac polskich artystów oraz mającego na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni od lipca prezentowane były kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.

Wielki finał cyklu „DESA Modern. Spotkanie ze sztuką w Elektrowni Powiśle” z gościnnym udziałem Wojciecha Siudmaka odbędzie się 14 listopada o godz. 19:00 w budynku A (parter) przy ul. Zajęczej 4. Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy – zainteresowani powinni potwierdzić obecność, wysyłając wiadomość na adres: online@desamodern.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Forma mówi - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw Biuro prasowe
2024-02-23 | 13:33

"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw

Warszawa, Polska  14 lutego 2024  "Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw Marriott Hotel Jeden z czołowych rzeźbiarzy
Sztuka Walentynki w Teatrze Małym – komedie bardzo romantyczne
2024-02-13 | 19:00

Walentynki w Teatrze Małym – komedie bardzo romantyczne

Święto zakochanych zbliża się wielkimi krokami. Jeśli chcecie spędzić ten dzień w wyjątkowy sposób, weźcie swoją ukochaną osobę na… spektakl. W Teatrze Małym w
Sztuka MŁODZI STAŻEM – WYSTAWA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI
2024-02-12 | 16:00

MŁODZI STAŻEM – WYSTAWA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI

MŁODZI STAŻEM – WYSTAWA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI   Różnorodność form i perspektyw – w najbliższą sobotę, 17 lutego,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jerzy Stuhr: Kończę swoją karierę teatralną i pedagogiczną. Już nie wyjdę na scenę, ale jeszcze mam ciągotki filmowe

Wybitny aktor, reżyser i pedagog żegna się z teatralną sceną dramatem Tadeusza Słobodzianka zatytułowanym „Geniusz”. Artysta wyreżyserował ten spektakl, a także gra w nim jedną z głównych ról. Wciela się w niezwykle ważną dla niego postać Konstantina Stanisławskiego, mistrza metody gry aktorskiej, którą sam przez wiele lat rozpowszechniał studentom na całym świecie. To pierwsza rola Jerzego Stuhra po dłuższej przerwie i jak się okazuje – ostatnia. Tą sztuką podsumowuje bowiem swój dorobek zawodowy i kończy karierę. Przedstawienie będzie wystawiane na deskach Teatru Polonia.

Zdrowie

Coraz gorsza kondycja psychiczna polskich nastolatków. Szkoły potrzebują narzędzi, żeby reagować na depresję i kryzysowe sytuacje

Stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce się pogarsza. – W polskich szkołach brakuje psychologów, często też wrażliwości i wsparcia. A jeśli dziecko nie będzie mieć go w domu, to tym bardziej powinno mieć je w szkole – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji. – Statystyki pokazują, że w Polsce na depresję cierpi 2 proc. dzieci w wieku 6–12 lat i aż 20 proc. w grupie młodzieńczej – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed. Na te niepokojące dane w ostatnich latach wpłynęły m.in. izolacja spowodowana pandemią, sytuacja geopolityczna zaburzająca poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowo nakłada się na sytuacje kryzysowe w domu czy szkole. Fundacja Adamed nawiązała współpracę z ekspertami serwisu Życie warte jest rozmowy, a efektem tego partnerstwa program Wspierająca Szkoła, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych.

Nauka

Prognozy bólu powiązanego z pogodą byłyby pożyteczną innowacją. Osoby wrażliwe na zmiany aury mogłyby się lepiej do nich przygotować

Ponad 70 proc. osób cierpiących na migrenę zależną od warunków pogodowych chętnie skorzystałoby z narzędzia prognozującego wystąpienie u nich bólu. Niemal połowa z nich uważa, że taka wiedza pozwoliłaby im podjąć działania w celu uniknięcia przykrych dolegliwości lub ograniczenia aktywności we wskazanym czasie. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Georgii w Athens. Skutecznego narzędzia prognostycznego jeszcze nie wynaleziono. Z meteopatią zmaga się nawet co trzeci człowiek na świecie, a 10 proc. ludzi doświadcza natomiast migreny.