Galeria Bronowice dołączyła do szlaku krakowskich szopek
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Do 5 lutego 2023 roku na terenie Galerii Bronowice podziwiać można jedną spośród 40 szopek zlokalizowanych w Krakowie. Autorką wyjątkowej konstrukcji jest Marzena Dłużniewska, która pochodzi z rodziny od pokoleń kultywującej szopkarskie tradycje. Całość uzupełnią świąteczne warsztaty tematyczne, które odbędą się tu w najbliższą sobotę, 17 grudnia. Organizatorami Wokół Szopki są: Miasto Kraków, Muzeum Krakowa oraz KBF.
Galeria Bronowice na szlaku Wokół Szopki
Już po raz 8. tradycyjne szopki krakowskie tchnęły w miasto ducha zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Jedna z nich, autorstwa Marzeny Dłużniewskiej, pojawiła się w Galerii Bronowice nieopodal Punktu Informacyjnego na poziomie 0. Bogato zdobiona konstrukcja mieni się całą paletą barw, a także złotych ozdób. Dostrzec możemy również nieodłączne krakowskie symbole m.in. postać smoka i hejnalistę. Szopkę standardowo wieńczą biało-czerwone polskie flagi i godło narodowe w postaci orła.
Miłośnikom Krakowa, a zwłaszcza Bronowic, tytuł tegorocznego spaceru Wokół Szopki – „Bajecznie kolorowa” – z pewnością kojarzy się także z drugim, obok szopki, bohaterem spacerownika – Włodzimierzem Przerwą-Tetmajerem. W 2023 roku wypada setna rocznica śmierci tego wyjątkowego artysty, który przez swoją twórczość i życie stał się wyjątkowym wzorem artysty młodopolskiego. Spacer szlakiem krakowskich szopek z pewnością przybliży wszystkim mieszkańcom wspomnianego twórcę i pozwoli zapoznać się z jego życiorysem, a także postaciami, symbolami i motywami zapisanymi na kartach jego dzieł.
Stwórz swoją własną szopkę
W Galerii Bronowice będzie można nie tylko zobaczyć krakowską szopkę, ale też… stworzyć swoją własną konstrukcję. W najbliższą sobotę, 17 grudnia, w godz. 12.00-14.00 w centrum handlowym zorganizowane zostaną kreatywne warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy zbudują ekologiczne mini-szopki z naturalnych materiałów, takich jak drewniane szpatułki, tektura, sznurek, wata, pudełka po zapałkach, siano, szyszki czy kolorowy papier. Warsztaty są bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy. Czas wykonania jednej pracy to ok. 30 minut. Zajęcia odbędą się na poziomie 0, pomiędzy wyspami handlowymi Good Lood i Crazy Bubble.
Koncert i akcja promocyjna Filharmonii Krakowskiej
Dzień później, 18 grudnia w niedzielę handlową, na terenie Galerii Bronowice odbędzie się niecodzienne wydarzenie – akcja promocyjna Filharmonii, mająca na celu zapoznanie klientów z ofertą repertuarową instytucji w 78. sezonie artystycznym. Całość uświetnią sety koncertowe wykonywane przez artystów Chóru Filharmonii Krakowskiej. Setlista obejmie popularne kompozycje bożonarodzeniowe, które z całą pewnością uatrakcyjnią klimat przedświątecznych zakupów.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.