Komunikaty PR

GŁOŚNA TWÓRCZOŚĆ TERRY’EGO RODGERSA PIERWSZY RAZ NA AUKCJI

2022-06-21  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Jadwiga Pribyl
m+g Public Relations Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
jadwiga.pribyl|mplusg.com.pl| |jadwiga.pribyl|mplusg.com.pl
501532515
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.03 MB )

SAMOTNOŚĆ ROZKOSZY GŁOŚNA TWÓRCZOŚĆ TERRY’EGO  RODGERSA PIERWSZY RAZ NA AUKCJI W POLSCE  

Dekadencka, obrazoburcza, a zarazem obnażająca najskrytsze ludzkie pragnienia i lęki – twórczość Terry’ego Rodgersa, klasyka hiperrealistycznych, przypominających kadr filmowy aktów nie pozostawia widza obojętnym. Już 28 czerwca twórczość znanego na świecie malarza zadebiutuje na rynku aukcyjnym w Polsce podczas aukcji „Ars Erotica. Surrealizm i Realizm Magiczny”. DESA Unicum zaprezentuje na niej łącznie 38 wyselekcjonowanych prac, ukazujących piękno aktu oraz towarzyszących mu uczuć, spowitych onirycznym, niekiedy odrealnionym i baśniowym klimatem. Wśród nich pojawią się subtelne i niedopowiedziane kompozycje Ewy Pello, Rafała Olbińskiego czy Adama Wątora, a także odważne prace Alex Urban. Nie zabraknie również czołowych przedstawicieli współczesnego surrealizmu polskiego: Karola Bąka, Sebastiana Smarowskiego czy Dariusza Kalety. Wszystkie przepełnione erotyzmem prace będzie można obejrzeć na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Luksusowy apartament w Nowym Jorku albo Beverly Hills? A może dom przy plaży na Ibizie? 75-letni Terry Rodgers zabiera nas na postmodernistyczne, fantazyjne orgie młodych i pięknych kobiet i mężczyzn z wyższych sfer, nieskrępowanych swoją nagością oraz seksualnością. Sposób, w jaki to robi, czyni z nas nie tylko postronnych obserwatorów, ale wręcz uczestników scen przedstawionych w niezwykle realistyczny sposób. Poprzez swoje obrazy, do złudzenia przypominające fotografie lub zatrzymane kadry filmowe, amerykański artysta nie tyle epatuje erotyczną ekscytacją, co raczej przygnębiającą samotnością czy wręcz trudną do zniesienia nudą. W efekcie Rodgers w znakomity sposób wyraża pustkę, która kryje się w tej pozornej, nie dającej spełnienia rozkoszy. Jedną z jego monumentalnych, niezwykle intensywnych kompozycji jest „Wir” prezentowany na czerwcowej aukcji DESA Unicum. Praca, którą światowej sławy malarz debiutuje na polskim rynku aukcyjnym, powstała w 2003 roku, sześć lat przed jego pierwszą indywidualną wystawą w Europie w holenderskim Scheringa Museum of Realist Art. W minionych wystawy prezentujące wyłącznie jego twórczość zorganizowane zostały również w Brukseli, Amsterdamie, Zurichu czy Mediolanie, a prace Rodgersa trafiły do kolekcji licznych muzeów europejskich.

Kobiecy akt, który wyłania się z zawieszonej w powietrzu czerwonej materii – obraz „Uwertura” pędzla Rafała Olbińskiego jest przykładem subtelnie erotycznej sztuki utrzymanej w baśniowym klimacie realizmu magicznego. Pochodząca z 2009 roku praca należy do najsłynniejszych kompozycji tego wybitnego malarza, plakacisty i ilustratora, który współpracował z tak znanymi czasopismami, jak New York Times czy New Yorker. Wersja prezentowanego przez DESA Unicum obrazu jest projektem plakatu „Siegfrieda” – opery Richarda Wagnera wystawionej w New York City Opera.

Na aukcji „Ars Erotica” pojawią się prace najzdolniejszych surrealistek współczesnych, w tym Ewy Pello – królowej tego popularnego wśród kolekcjonerów nurtu. Pochodząca z 2022 roku praca „Żarłoczne słońce” jest przykładem doskonałego studium światła i cienia, w którym skrywa się subtelny, ale niepozbawiony erotyzmu akt kobiecy. Tak, jak cała niebywale oryginalna, niemożliwa do pomylenia twórczość artystki, kompozycja ta jest niezwykle wyszukana i kunsztowna, łącząc cechy dziecięcej ilustracji z odważną seksualnością. Scenami z pogranicza snu i jawy swoje obrazy wypełnia również niestroniąca od kontrowersji Alex Urban, autorka jednej z 38 prac prezentowanych na zbliżającej się aukcji. Ekspozycje popularnej malarki demaskują nadużycia, przemoc i seksizm. Inspiracje czerpie ona ze świata popkultury, programów telewizyjnych, magazynów i gazet.

Ofertę czerwcowej aukcji otworzy pochodząca z 2009 roku praca „Purpurowy świt” pędzla Karola Bąka, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego surrealizmu współczesnego. Głównymi bohaterkami twórczości artysty są kobiety-boginie w fantazyjnych strojach i imponujących nakryciach głowy, oniryczne, niekiedy nawet zbyt piękne, aby mogły należeć do rzeczywistości, a zarazem niebezpiecznie zmysłowe i świadome swojej siły i urody. Grono najpopularniejszych surrealistów XXI wieku reprezentują również Sebastian Smarowski, Dariusz Kaleta czy Adam Wątor z urzekającym subtelnością wizji i barw płótnem „O świcie” z 2022 roku. Podstawową inspiracją dla jego twórczości jest człowiek i emocje wyrażone poprzez ciało, a szczególną uwagę przywiązuje on do dłoni.

Piękno aktu i miłości inspiruje artystów od zawsze, a odbiorcom sztuki trudno pozostać obojętnym wobec tego, co jednocześnie najpiękniejsze, ale i najbardziej ludzkie. Dlatego w DESA Unicum przygotowaliśmy projekt „Ars Erotica” poświęcony wyłącznie tym dwóm zagadnieniom. Wszystkie z 38 wystawionych prac łączy surrealistyczny klimat spajający różne wyrazy artystycznej ekspresji. Są wśród nich kompozycje subtelne i niedopowiedziane, wśród których uwagę przykuwają prace mającej swój niepowtarzalny styl Ewy Pello czy snującego baśniowe, barwne opowieści Rafała Olbińskiego. Nie brakuje równie dzieł niezwykle odważnych czy wręcz obrazoburczych, jak kompozycje obdarzonej nieposkromioną wyobraźnią Alex Urban czy światowej sławy artysty Terry’ego Rodgersa, którego praca po raz pierwszy pojawi się na polskim rynku aukcyjnym. Wśród  prezentowanych dzieł nie zabraknie także obrazów czołowych przedstawicieli surrealizmu i sztuki najnowszej: Karola Bąka, Adama Wątora, Sebastiana Smarowskiego czy Dariusza Kalety – mówi Anna Szynkarczuk, koordynatorka aukcji.

Wystawa zgromadzonych prac dostępna jest dla zwiedzających w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w dniach 9-28 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19, w soboty 11-16. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Wszystkie aukcje organizowane przez DESA Unicum dostępne są w formule prelicytacji online, uruchamianej na kilkanaście dni przed aukcją live.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Centrum Riviera od kilku lat promuje lokalnych artystów. Przed nami kolejna wyst Biuro prasowe
2022-07-28 | 14:15

Centrum Riviera od kilku lat promuje lokalnych artystów. Przed nami kolejna wyst

Działająca już od ponad czterech lat „Riviera Sztuki” na stałe zdążyła wpisać się w świadomości wielu mieszkańców Trójmiasta. Projekt zainicjowany przez
Sztuka Kolory i kształty szkła. Wystawa designu użytkowego w budynku Rektyfikacji Warsz
2022-07-27 | 12:10

Kolory i kształty szkła. Wystawa designu użytkowego w budynku Rektyfikacji Warsz

Muzeum Polskiej Wódki rusza z nowym wydarzeniem, czasową wystawą „Kropla Koloru – Barwy Wódki”. Muzeum zaprasza do świata koloru i formy, na spotkanie z barwną
Sztuka Znamy zwycięzców konkursu NYX Hotel – Art Lives Here
2022-07-15 | 12:45

Znamy zwycięzców konkursu NYX Hotel – Art Lives Here

Ruszają rezydencje artystyczne w NYX Hotel Warsaw. Z ponad 120 zgłoszeń nadesłanych na konkurs „NYX Hotel – Art Lives Here” jury właśnie wybrało trzy, których

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Media

Marcin Tyszka: Z jurorami „Top Model” bardzo się różnimy i często ostro się kłócimy. Kiedyś napiszę o tym książkę

Fotograf zapewnia, że choć to już 11. edycja „Top Model”, to nie ma mowy o nudzie czy jakiejkolwiek rutynie. Zarówno jurorzy, jak i ekipa realizująca program robią bowiem wszystko, by nadal przyciągał on uwagę widzów i stał się dla kogoś trampoliną do sławy. Tym razem również nie zabraknie więc charyzmatycznych uczestników, a jury często będzie miało skrajne opinie. Marcin Tyszka zdradza też, że poza tym show już realizuje kolejne intrygujące projekty zawodowe, w których połączy zamiłowanie do egzotycznych roślin i projektowania wnętrz.

Firma

Technologia coraz szybciej przeobraża rynek pracy. Staje się kluczowa nie tylko dla rozwoju kariery, ale też wellbeingu pracowników

Technologia już dziś jest częścią codziennego życia zawodowego dużej grupy pracowników, a w przyszłości jej udział będzie rósł. 65 proc. Polaków uważa, że kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy, a 60 proc. ocenia, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej o podwyżki i awanse – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj. Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy staje się także stałym elementem wellbeingu pracowniczego. Do korzystania z dobrodziejstw tej sytuacji skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.

Muzyka

Michał Szczygieł: W każdym tygodniu jestem w różnych częściach Polski. W busie jest zawsze wielka impreza, nic tylko jeździć i grać koncerty

Lato to dla artystów bardzo intensywny czas, zwłaszcza że po przerwie związanej z pandemią nie tylko oni, ale również publiczność jest spragniona koncertów. Michał Szczygieł cieszy się więc, że jest tak duże zainteresowanie jego występami i może gościć z zespołem na różnych scenach. Jeśli natomiast chodzi o plany wakacyjne, to na razie myśli tylko o kilkudniowych wypadach w góry.

Partner serwisu