Komunikaty PR

GŁOŚNA TWÓRCZOŚĆ TERRY’EGO RODGERSA PIERWSZY RAZ NA AUKCJI

2022-06-21  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.03 MB )

SAMOTNOŚĆ ROZKOSZY GŁOŚNA TWÓRCZOŚĆ TERRY’EGO  RODGERSA PIERWSZY RAZ NA AUKCJI W POLSCE  

Dekadencka, obrazoburcza, a zarazem obnażająca najskrytsze ludzkie pragnienia i lęki – twórczość Terry’ego Rodgersa, klasyka hiperrealistycznych, przypominających kadr filmowy aktów nie pozostawia widza obojętnym. Już 28 czerwca twórczość znanego na świecie malarza zadebiutuje na rynku aukcyjnym w Polsce podczas aukcji „Ars Erotica. Surrealizm i Realizm Magiczny”. DESA Unicum zaprezentuje na niej łącznie 38 wyselekcjonowanych prac, ukazujących piękno aktu oraz towarzyszących mu uczuć, spowitych onirycznym, niekiedy odrealnionym i baśniowym klimatem. Wśród nich pojawią się subtelne i niedopowiedziane kompozycje Ewy Pello, Rafała Olbińskiego czy Adama Wątora, a także odważne prace Alex Urban. Nie zabraknie również czołowych przedstawicieli współczesnego surrealizmu polskiego: Karola Bąka, Sebastiana Smarowskiego czy Dariusza Kalety. Wszystkie przepełnione erotyzmem prace będzie można obejrzeć na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Luksusowy apartament w Nowym Jorku albo Beverly Hills? A może dom przy plaży na Ibizie? 75-letni Terry Rodgers zabiera nas na postmodernistyczne, fantazyjne orgie młodych i pięknych kobiet i mężczyzn z wyższych sfer, nieskrępowanych swoją nagością oraz seksualnością. Sposób, w jaki to robi, czyni z nas nie tylko postronnych obserwatorów, ale wręcz uczestników scen przedstawionych w niezwykle realistyczny sposób. Poprzez swoje obrazy, do złudzenia przypominające fotografie lub zatrzymane kadry filmowe, amerykański artysta nie tyle epatuje erotyczną ekscytacją, co raczej przygnębiającą samotnością czy wręcz trudną do zniesienia nudą. W efekcie Rodgers w znakomity sposób wyraża pustkę, która kryje się w tej pozornej, nie dającej spełnienia rozkoszy. Jedną z jego monumentalnych, niezwykle intensywnych kompozycji jest „Wir” prezentowany na czerwcowej aukcji DESA Unicum. Praca, którą światowej sławy malarz debiutuje na polskim rynku aukcyjnym, powstała w 2003 roku, sześć lat przed jego pierwszą indywidualną wystawą w Europie w holenderskim Scheringa Museum of Realist Art. W minionych wystawy prezentujące wyłącznie jego twórczość zorganizowane zostały również w Brukseli, Amsterdamie, Zurichu czy Mediolanie, a prace Rodgersa trafiły do kolekcji licznych muzeów europejskich.

Kobiecy akt, który wyłania się z zawieszonej w powietrzu czerwonej materii – obraz „Uwertura” pędzla Rafała Olbińskiego jest przykładem subtelnie erotycznej sztuki utrzymanej w baśniowym klimacie realizmu magicznego. Pochodząca z 2009 roku praca należy do najsłynniejszych kompozycji tego wybitnego malarza, plakacisty i ilustratora, który współpracował z tak znanymi czasopismami, jak New York Times czy New Yorker. Wersja prezentowanego przez DESA Unicum obrazu jest projektem plakatu „Siegfrieda” – opery Richarda Wagnera wystawionej w New York City Opera.

Na aukcji „Ars Erotica” pojawią się prace najzdolniejszych surrealistek współczesnych, w tym Ewy Pello – królowej tego popularnego wśród kolekcjonerów nurtu. Pochodząca z 2022 roku praca „Żarłoczne słońce” jest przykładem doskonałego studium światła i cienia, w którym skrywa się subtelny, ale niepozbawiony erotyzmu akt kobiecy. Tak, jak cała niebywale oryginalna, niemożliwa do pomylenia twórczość artystki, kompozycja ta jest niezwykle wyszukana i kunsztowna, łącząc cechy dziecięcej ilustracji z odważną seksualnością. Scenami z pogranicza snu i jawy swoje obrazy wypełnia również niestroniąca od kontrowersji Alex Urban, autorka jednej z 38 prac prezentowanych na zbliżającej się aukcji. Ekspozycje popularnej malarki demaskują nadużycia, przemoc i seksizm. Inspiracje czerpie ona ze świata popkultury, programów telewizyjnych, magazynów i gazet.

Ofertę czerwcowej aukcji otworzy pochodząca z 2009 roku praca „Purpurowy świt” pędzla Karola Bąka, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego surrealizmu współczesnego. Głównymi bohaterkami twórczości artysty są kobiety-boginie w fantazyjnych strojach i imponujących nakryciach głowy, oniryczne, niekiedy nawet zbyt piękne, aby mogły należeć do rzeczywistości, a zarazem niebezpiecznie zmysłowe i świadome swojej siły i urody. Grono najpopularniejszych surrealistów XXI wieku reprezentują również Sebastian Smarowski, Dariusz Kaleta czy Adam Wątor z urzekającym subtelnością wizji i barw płótnem „O świcie” z 2022 roku. Podstawową inspiracją dla jego twórczości jest człowiek i emocje wyrażone poprzez ciało, a szczególną uwagę przywiązuje on do dłoni.

Piękno aktu i miłości inspiruje artystów od zawsze, a odbiorcom sztuki trudno pozostać obojętnym wobec tego, co jednocześnie najpiękniejsze, ale i najbardziej ludzkie. Dlatego w DESA Unicum przygotowaliśmy projekt „Ars Erotica” poświęcony wyłącznie tym dwóm zagadnieniom. Wszystkie z 38 wystawionych prac łączy surrealistyczny klimat spajający różne wyrazy artystycznej ekspresji. Są wśród nich kompozycje subtelne i niedopowiedziane, wśród których uwagę przykuwają prace mającej swój niepowtarzalny styl Ewy Pello czy snującego baśniowe, barwne opowieści Rafała Olbińskiego. Nie brakuje równie dzieł niezwykle odważnych czy wręcz obrazoburczych, jak kompozycje obdarzonej nieposkromioną wyobraźnią Alex Urban czy światowej sławy artysty Terry’ego Rodgersa, którego praca po raz pierwszy pojawi się na polskim rynku aukcyjnym. Wśród  prezentowanych dzieł nie zabraknie także obrazów czołowych przedstawicieli surrealizmu i sztuki najnowszej: Karola Bąka, Adama Wątora, Sebastiana Smarowskiego czy Dariusza Kalety – mówi Anna Szynkarczuk, koordynatorka aukcji.

Wystawa zgromadzonych prac dostępna jest dla zwiedzających w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w dniach 9-28 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19, w soboty 11-16. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Wszystkie aukcje organizowane przez DESA Unicum dostępne są w formule prelicytacji online, uruchamianej na kilkanaście dni przed aukcją live.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR Biuro prasowe
2024-11-05 | 12:20

Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR

Jesienią 2024 roku mija 10 lat od momentu, gdy oficjalnie zainaugurowała swoją działalność nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Wystarczyła
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci

Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.