Hanneke Frankema na Eurofleurs 2023: Cymbidium to tajemniczy, surowy diament

SIGMA International (Poland)
SIGMA International (Poland)
ul. Olesińska 2
02-548 Warszawa
sigma|sigma.com.pl| |sigma|sigma.com.pl
+48 22 626 96 74
sigma.com.pl
Rozmowa z aktualną Mistrzynią Europy Florystów, Hanneke Frankemą, która niedawno wystąpiła z gościnnym pokazem na Mistrzostwach Europy Młodych Florystów – Eurofleurs 2023 w Słowenii
Na czyje zaproszenie przyjechałaś na Eurofleurs?
Organizatorzy Eurofleurs 2023 zwrócili się do mnie z propozycją przyjazdu na Słowenię w związku z moim zeszłorocznym zwycięstwem w Mistrzostwach Europy we Florystyce. Pod uwagę wzięto też moje wcześniejsze, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pokazów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, oraz aktywny udział we wiodących wydarzeniach florystycznych.
Jaki był główny przekaz Twojego pokazu florystycznego w historycznym ogrodzie botanicznym, Arboretum Volčji Potok?
Zarówno Mistrzostwa, jak i mój pokaz skupiały się wokół zrównoważonego rozwoju. Był to ważny temat, również dla uczestników zmagań konkursowych. W charakterystyczny dla siebie sposób zademonstrowałam, jak ponownie wykorzystywać trwałe elementy wcześniej wykonanych prac, by ograniczyć do minimum ilość generowanych odpadów. Mam tu na myśli m.in. elementy konstrukcyjne bukietów.
Co zaprezentowałaś publiczności?
Wszystkie prace przygotowałam wcześniej w swojej pracowni. Duża część konstrukcji, których użyłam podczas pokazu w Arboretum Volčji Potok, nadaje się do wielokrotnego użytku. Dla mnie ponowne ich wykorzystanie sprowadza się do wyjęcia zwiędłych kwiatów i ponownego zagospodarowania bazy. Na miejscu, w ogrodzie botanicznym, pozostało mi dołożenie żywego materiału roślinnego i podzielenie się z publicznością moją wiedzą i wskazówkami.
Jakie miejsce w tych aranżacjach zajęło Cymbidium?
Zawsze pozwalam Cymbidium odgrywać pierwsze skrzypce w kompozycji. Podczas swojego pokazu w Słowenii przekonałam publiczność, że pęd kwiatostanowy tej rośliny jest łatwy w obróbce i za każdym razem wywołuje ogromne wrażenie. Pokazałam też, jak wykorzystać 2/3 łodygi oraz jak sprytnie stworzyć komercyjne minikompozycje z pojedynczych pąków kwiatowych. W trakcie pokazu pragnęłam przedstawić wszechstronność Cymbidium włączając tę roślinę do każdej z zaprezentowanych aranżacji. Kolory i piękne kształty tych kwiatów błyszczały we wszystkich moich projektach.
Do jakich aranżacji, według Ciebie, Cymbidium nadaje się najbardziej?
Pasuje praktycznie do każdego stylu i projektu. Przyciąga wzrok, zwłaszcza gdy stanowi centralny punkt kompozycji. Kiedy jeszcze prowadziłam własną kwiaciarnię, nauczyłam się maksymalizować wartość handlową Cymbidium – od ekskluzywnego bukietu do wazonu, po oszałamiający bukiet ślubny. Ten storczyk dopełniał każdy mój projekt.
Teraz, pracując jako wolny strzelec, wprowadzam florystów w świat możliwości, jakie daje ten oszałamiający kwiat. Tworzę efektowne, inspirujące prace florystyczne, pokazuję, w jaki sposób floryści mogą wykorzystać potencjał Cymbidium, aranżując je w ciekawy sposób w swoich kwiaciarniach, a także udzielam wskazówek lokalnym kwiaciarniom. Cymbidium to tajemniczy, surowy diament czekający na właściwy szlif. Gratka dla profesjonalnego florysty.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.