Hanneke Frankema na Eurofleurs 2023: Cymbidium to tajemniczy, surowy diament
SIGMA International (Poland)
SIGMA International (Poland)
ul. Olesińska 2
02-548 Warszawa
sigma|sigma.com.pl| |sigma|sigma.com.pl
+48 22 626 96 74
sigma.com.pl
Rozmowa z aktualną Mistrzynią Europy Florystów, Hanneke Frankemą, która niedawno wystąpiła z gościnnym pokazem na Mistrzostwach Europy Młodych Florystów – Eurofleurs 2023 w Słowenii
Na czyje zaproszenie przyjechałaś na Eurofleurs?
Organizatorzy Eurofleurs 2023 zwrócili się do mnie z propozycją przyjazdu na Słowenię w związku z moim zeszłorocznym zwycięstwem w Mistrzostwach Europy we Florystyce. Pod uwagę wzięto też moje wcześniejsze, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pokazów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, oraz aktywny udział we wiodących wydarzeniach florystycznych.
Jaki był główny przekaz Twojego pokazu florystycznego w historycznym ogrodzie botanicznym, Arboretum Volčji Potok?
Zarówno Mistrzostwa, jak i mój pokaz skupiały się wokół zrównoważonego rozwoju. Był to ważny temat, również dla uczestników zmagań konkursowych. W charakterystyczny dla siebie sposób zademonstrowałam, jak ponownie wykorzystywać trwałe elementy wcześniej wykonanych prac, by ograniczyć do minimum ilość generowanych odpadów. Mam tu na myśli m.in. elementy konstrukcyjne bukietów.
Co zaprezentowałaś publiczności?
Wszystkie prace przygotowałam wcześniej w swojej pracowni. Duża część konstrukcji, których użyłam podczas pokazu w Arboretum Volčji Potok, nadaje się do wielokrotnego użytku. Dla mnie ponowne ich wykorzystanie sprowadza się do wyjęcia zwiędłych kwiatów i ponownego zagospodarowania bazy. Na miejscu, w ogrodzie botanicznym, pozostało mi dołożenie żywego materiału roślinnego i podzielenie się z publicznością moją wiedzą i wskazówkami.
Jakie miejsce w tych aranżacjach zajęło Cymbidium?
Zawsze pozwalam Cymbidium odgrywać pierwsze skrzypce w kompozycji. Podczas swojego pokazu w Słowenii przekonałam publiczność, że pęd kwiatostanowy tej rośliny jest łatwy w obróbce i za każdym razem wywołuje ogromne wrażenie. Pokazałam też, jak wykorzystać 2/3 łodygi oraz jak sprytnie stworzyć komercyjne minikompozycje z pojedynczych pąków kwiatowych. W trakcie pokazu pragnęłam przedstawić wszechstronność Cymbidium włączając tę roślinę do każdej z zaprezentowanych aranżacji. Kolory i piękne kształty tych kwiatów błyszczały we wszystkich moich projektach.
Do jakich aranżacji, według Ciebie, Cymbidium nadaje się najbardziej?
Pasuje praktycznie do każdego stylu i projektu. Przyciąga wzrok, zwłaszcza gdy stanowi centralny punkt kompozycji. Kiedy jeszcze prowadziłam własną kwiaciarnię, nauczyłam się maksymalizować wartość handlową Cymbidium – od ekskluzywnego bukietu do wazonu, po oszałamiający bukiet ślubny. Ten storczyk dopełniał każdy mój projekt.
Teraz, pracując jako wolny strzelec, wprowadzam florystów w świat możliwości, jakie daje ten oszałamiający kwiat. Tworzę efektowne, inspirujące prace florystyczne, pokazuję, w jaki sposób floryści mogą wykorzystać potencjał Cymbidium, aranżując je w ciekawy sposób w swoich kwiaciarniach, a także udzielam wskazówek lokalnym kwiaciarniom. Cymbidium to tajemniczy, surowy diament czekający na właściwy szlif. Gratka dla profesjonalnego florysty.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.