Hanneke Frankema na Eurofleurs 2023: Cymbidium to tajemniczy, surowy diament
SIGMA International (Poland)
SIGMA International (Poland)
ul. Olesińska 2
02-548 Warszawa
sigma|sigma.com.pl| |sigma|sigma.com.pl
+48 22 626 96 74
sigma.com.pl
Rozmowa z aktualną Mistrzynią Europy Florystów, Hanneke Frankemą, która niedawno wystąpiła z gościnnym pokazem na Mistrzostwach Europy Młodych Florystów – Eurofleurs 2023 w Słowenii
Na czyje zaproszenie przyjechałaś na Eurofleurs?
Organizatorzy Eurofleurs 2023 zwrócili się do mnie z propozycją przyjazdu na Słowenię w związku z moim zeszłorocznym zwycięstwem w Mistrzostwach Europy we Florystyce. Pod uwagę wzięto też moje wcześniejsze, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pokazów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, oraz aktywny udział we wiodących wydarzeniach florystycznych.
Jaki był główny przekaz Twojego pokazu florystycznego w historycznym ogrodzie botanicznym, Arboretum Volčji Potok?
Zarówno Mistrzostwa, jak i mój pokaz skupiały się wokół zrównoważonego rozwoju. Był to ważny temat, również dla uczestników zmagań konkursowych. W charakterystyczny dla siebie sposób zademonstrowałam, jak ponownie wykorzystywać trwałe elementy wcześniej wykonanych prac, by ograniczyć do minimum ilość generowanych odpadów. Mam tu na myśli m.in. elementy konstrukcyjne bukietów.
Co zaprezentowałaś publiczności?
Wszystkie prace przygotowałam wcześniej w swojej pracowni. Duża część konstrukcji, których użyłam podczas pokazu w Arboretum Volčji Potok, nadaje się do wielokrotnego użytku. Dla mnie ponowne ich wykorzystanie sprowadza się do wyjęcia zwiędłych kwiatów i ponownego zagospodarowania bazy. Na miejscu, w ogrodzie botanicznym, pozostało mi dołożenie żywego materiału roślinnego i podzielenie się z publicznością moją wiedzą i wskazówkami.
Jakie miejsce w tych aranżacjach zajęło Cymbidium?
Zawsze pozwalam Cymbidium odgrywać pierwsze skrzypce w kompozycji. Podczas swojego pokazu w Słowenii przekonałam publiczność, że pęd kwiatostanowy tej rośliny jest łatwy w obróbce i za każdym razem wywołuje ogromne wrażenie. Pokazałam też, jak wykorzystać 2/3 łodygi oraz jak sprytnie stworzyć komercyjne minikompozycje z pojedynczych pąków kwiatowych. W trakcie pokazu pragnęłam przedstawić wszechstronność Cymbidium włączając tę roślinę do każdej z zaprezentowanych aranżacji. Kolory i piękne kształty tych kwiatów błyszczały we wszystkich moich projektach.
Do jakich aranżacji, według Ciebie, Cymbidium nadaje się najbardziej?
Pasuje praktycznie do każdego stylu i projektu. Przyciąga wzrok, zwłaszcza gdy stanowi centralny punkt kompozycji. Kiedy jeszcze prowadziłam własną kwiaciarnię, nauczyłam się maksymalizować wartość handlową Cymbidium – od ekskluzywnego bukietu do wazonu, po oszałamiający bukiet ślubny. Ten storczyk dopełniał każdy mój projekt.
Teraz, pracując jako wolny strzelec, wprowadzam florystów w świat możliwości, jakie daje ten oszałamiający kwiat. Tworzę efektowne, inspirujące prace florystyczne, pokazuję, w jaki sposób floryści mogą wykorzystać potencjał Cymbidium, aranżując je w ciekawy sposób w swoich kwiaciarniach, a także udzielam wskazówek lokalnym kwiaciarniom. Cymbidium to tajemniczy, surowy diament czekający na właściwy szlif. Gratka dla profesjonalnego florysty.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.