Inauguracja obchodów Porozumień Gdańskich
Krzysztof Król
Ultra Relations
Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com
Zdjecia: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84i_VcRBTZj_njMx15GQ?e=5JBxzb autor Dawid Linkowski
Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie. Wystawa Stanisława Składanowskiego inicjuje obchody rocznicy Porozumień Gdańskich
14 sierpnia, na zieleńcu, przed budynkiem Dyrekcji Stoczni stanęła wystawa fotografii jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów stoczniowych – Stanisława Składanowskiego. Wystawa pt. „31.08.1980r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” jest pierwszą z inicjatyw, które towarzyszą obchodom 43. rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku. Wystawa powstała z inicjatywy Stoczni Cesarskej Development.
Stanisław Składanowski, były stoczniowiec i fotograf pasjonat, tylko w czasie strajków wykonał ponad 1100 zdjęć. Wiele z nich stanowi najwierniejszą dokumentację wydarzeń, które latem 1980 roku doprowadziły do powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Solidarność i upadku systemu autorytarnego w Polsce i Europie dziewięć lat później. Wystawa obejmuje 21 najciekawszych i najbardziej ikonicznych zdjęć z wystawy „Sierpień 80”, która powstawała z inicjatywy autora zdjęć z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w 2020r. i miała swoją premierę na terenie Stoczni Cesarskiej w galerii WL4. Wśród wybranych zdjęć są i te, które stanowią najbardziej rozpoznawalne, ikoniczne obrazy przedstawiające słynną tablicę z 21 postulatami strajkujących czy Lecha Wałęsę triumfalnie niesionego na barkach stoczniowców z budynkiem Dyrekcji Stoczni w tle. Nowa wystawa stanowi hołd dla wszystkich, którzy brali udział w tych historycznych wydarzeniach i jest kolejnym z działań właściciela terenu, mającym na celu popularyzację pamięci o historii tego terenu.
Począwszy od roku 1964 Stanisław był najpierw uczniem, później pracownikiem Stoczni Gdańskiej oraz Gdańskiej Stoczni Remontowej z przerwą na pobyt w wojsku. Od roku 1975 był już zaawansowanym fotoamatorem. Na swoich zdjęciach autor starał się pokazać przede wszystkim ludzi - ich reakcje i różne stany emocjonalne - od niepewności, trwogi, wyczekiwania na dalszy bieg zdarzeń, zbiorowej modlitwy, zabawnych sytuacji, jak i wielu codziennych zdarzeń, które miały miejsce w czasie strajków. Na zdjęciach nie brakuje także ostatecznej euforii z odniesionego zwycięstwa, poczucia wiary i nadziei na lepsze jutro po wielu dniach strajku oraz wydarzeń będących konsekwencją, po tamtych pamiętnych dniach Sierpnia 1980 r.
Kolejne wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy Porozumień Gdańskich Stocznia Cesarska Development zaplanowała na 31. sierpnia 2023 roku. Wśród nich będzie dzień otwarty budynku Dyrekcji, foto spacer po terenie ze Stanisławem Składanowskim i aktywności dla dzieci. Zwieńczeniem działań będzie plenerowa projekcja filmu dokumentalnego „Ludzie z Tła” autorstwa Marka Osiecimskiego na fasadzie budynku Dyrekcji. O szczegółach Spółka poinformuje wkrótce
Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR
Święto sztuki i designu w Krakowie
Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.