Instalacja Nitka w Fuzji – żywa historia włókienniczej Łodzi
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1166971042,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
W samym sercu postindustrialnej dzielnicy Łodzi w kompleksie po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera – Fuzji, powstała wyjątkowa instalacja artystyczna, która na nowo opowiada historię miasta. Projekt „Nitka” artystki Izabeli Bołoz to więcej niż kolejne miejskie przedsięwzięcie – to symboliczny most między przemysłowym dziedzictwem a współczesną przestrzenią kulturową.
– Instalacja nawiązuje do tekstylnych tradycji Łodzi. To abstrakcyjna nić, która wije się w przestrzeni i tworzy rzeźbę. Zależało nam na stworzeniu miejsca, które będzie aktywizować przestrzeń, zapraszać do spotkań i wypoczynku – wyjaśnia autorka projektu Izabela Bołoz.
Projekt łączący Art_Inkubator w Fabryce Sztuki z wielofunkcyjnym kompleksem Fuzja wpisuje się w najnowsze trendy miejskiej rewitalizacji. Michał Piernikowski z Łódź Design Festival podkreśla: – To jeden z projektów, które przygotowujemy, aby promować ideę kształtowania dobrych przestrzeni publicznych.
Waldemar Olbryk, prezes Archicom, ambasador projektu Fuzja realizowanego przez Grupę Echo-Archicom, widzi w instalacji szerszy kontekst: – To dowód, że kreatywność może doskonale łączyć się z przedsiębiorczością, tworząc nową jakość w miejskiej przestrzeni. Jestem dumny, że Fuzja jest częścią tego projektu. A to dopiero początek – naszą ambicją jest, by podobne „nitki” łączyły inne miejsca związane z włókienniczą historią naszego miasta. Razem możemy stworzyć coś wyjątkowego, co łączy ludzi, miejsca i idee.
Instalacja, dofinansowana kwotą 80 000 zł ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nawiązuje do historii włókienniczej potęgi Łodzi. Symbolizuje ona przejście między różnymi obszarami miasta – dosłownie i w przenośni. To nie tylko obiekt artystyczny, ale żywy dokument opowiadający o przemianach tej wyjątkowej przestrzeni miejskiej.
Kompleks Fuzja, realizowany przez Echo Investment i Archicom, będący centrum kulturalno-biznesowym, idealnie wpisuje się w ideę projektu. To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a przemysłowe dziedzictwo ożywa na nowo. Łódź Design Festival, realizujący projekt w ramach całorocznego programu, konsekwentnie wspiera inicjatywy łączące sztukę, design i przestrzeń miejską.
Michał Piernikowski zwraca uwagę na kluczowy aspekt instalacji: – Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie łączyło – nie tylko dosłownie przestrzenie, ale także ludzi, historię i współczesność. Projekt staje się więc czymś więcej niż tylko dziełem sztuki – to próba opowiedzenia historii miasta przez pryzmat jego najważniejszego produktu – nici.
Warto podkreślić, że „Nitka” wpisuje się w globalny trend rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych, przywracania im życia i nadawania nowych znaczeń. To nie tylko instalacja artystyczna, ale także świadectwo przemian Łodzi – miasta, które z centrum przemysłowego przekształca się w hub kreatywności i designu.
FOT. MARTA STRZELCZYK
Więcej informacji: lodzdesign.com/nitka
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Handel
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4-ram,w_274,_small.jpg)
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto,w_133,_small.jpg)
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1_1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.