Instytut B61 na Międzynarodowym Festiwalu Nauki w Portugalii
Instalacja STELLAR ENTANGLEMENT została stworzona przez Instytut B61 we współpracy z duetem reżyserskim The Kissinger Twins. Kluczowym elementem projektu jest tajemnicza „Żółta Walizka” – instalacja jest nawiązaniem do czterech kapsuł czasu umieszczonych w przestrzeni kosmicznej: dwóch metalowych płyt na sondach Pioneer 10 i 11 oraz dwóch złotych płyt na sondach w ramach programu Voyager. Tym razem to ludzkość odbiera Kapsułę czasu w postaci Żółtej Walizki. Jak tłumaczą artyści, to nie ludzkość wysyła wiadomość do innej cywilizacji, lecz wiadomość przychodzi z przestrzeni kosmicznej do nas. Żółta Walizka zawiera między innymi wiadomość skierowaną do ludzkości, nagraną w formie filmu VR przez zespół naukowców Instytutu B61 na chwilę przed zagładą planety, spowodowaną wybuchem Supernowej.
Prezentacja instalacji odbędzie się w Archiwum Instytutu B61, które zaadaptuje do swoich potrzeb przestrzeń Pałacu Marquês de Pombal. Widzowie mają możliwość odsłuchania nagrania VR dokumentującego aktualny stan wiedzy dotyczący procesu ewolucji gwiazd, w tym zapoznać się z takimi pojęciami naukowymi, jak Gwiazda ciągu głównego, Czerwony olbrzym, Mgławica planetarna, Biały Karzeł czy Supernowa. Przedstawiona zostanie tam również materialna zawartość Żółtej Walizki, na którą składają się próbki, artefakty, notatki, dokumentacja techniczna oraz zapis materiału potrzebnego do odtworzenia gatunku, który unicestwił wybuch macierzystej gwiazdy.
Główny archiwista: Jan Świerkowski
Starsi archiwiści: Dominik Smużny, Olga Marcinkiewicz
Młodsi archiwiści: Agata Maślany, Kasia Kosmos, Krzysztof Krywalski
Najmłodszy archiwista: Joanna Gus
Keynote Jana Świerkowskiego
W czasie wydarzenia uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać również keynote Jana Świerkowskiego – lidera Instytutu B61, który w 2018 roku został za swoje działania w ramach Instytutu B61 uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. JanŚwierkowski w swoim wystąpieniu opowie o tym jak za pomocą sztuki wyobrażać sobie rzeczy, których nie możemy doświadczyć zmysłami, a które opisuje nauka, takich jak elektrony (zbyt małe by je dostrzec) lub gwiazdy (zbyt odległe i gorące by je dotknąć).
O wydarzeniu
FIC.A - Międzynarodowy Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 12 -17 października 2021 r. w Pałacu i Ogrodach Marquês de Pombal w Oeiras. Festiwal oferuje pionierski program, pełen unikalnych doświadczeń w dziedzinie nauki, technologii, kultury i sztuki.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.