Komunikaty PR

Instytut B61 na Międzynarodowym Festiwalu Nauki w Portugalii

2021-10-12  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marta Nowak
IP

Nowogrodzka
00-001 Warszawa
m.nowak|op.pl| |m.nowak|op.pl
+ 48 111 111 111
www.ip.pl

Instalacja STELLAR ENTANGLEMENT została stworzona przez Instytut B61 we współpracy z duetem reżyserskim The Kissinger Twins. Kluczowym elementem projektu jest tajemnicza „Żółta Walizka” – instalacja jest nawiązaniem do czterech kapsuł czasu umieszczonych w przestrzeni kosmicznej: dwóch metalowych płyt na sondach Pioneer 10 i 11 oraz dwóch złotych płyt na sondach w ramach programu Voyager. Tym razem to ludzkość odbiera Kapsułę czasu w postaci Żółtej Walizki. Jak tłumaczą artyści, to nie ludzkość wysyła wiadomość do innej cywilizacji, lecz wiadomość przychodzi z przestrzeni kosmicznej do nas. Żółta Walizka zawiera między innymi wiadomość skierowaną do ludzkości, nagraną w formie filmu VR przez zespół naukowców Instytutu B61 na chwilę przed zagładą planety, spowodowaną wybuchem Supernowej.

Prezentacja instalacji odbędzie się w Archiwum Instytutu B61, które zaadaptuje do swoich potrzeb przestrzeń Pałacu Marquês de Pombal. Widzowie mają możliwość odsłuchania nagrania VR dokumentującego aktualny stan wiedzy dotyczący procesu ewolucji gwiazd, w tym zapoznać się z takimi pojęciami naukowymi, jak Gwiazda ciągu głównego, Czerwony olbrzym, Mgławica planetarna, Biały Karzeł czy Supernowa. Przedstawiona zostanie tam również materialna zawartość Żółtej Walizki, na którą składają się próbki, artefakty, notatki, dokumentacja techniczna oraz zapis materiału potrzebnego do odtworzenia gatunku, który unicestwił wybuch macierzystej gwiazdy.

Główny archiwista: Jan Świerkowski
Starsi archiwiści: Dominik Smużny, Olga Marcinkiewicz
Młodsi archiwiści: Agata Maślany, Kasia Kosmos, Krzysztof Krywalski
Najmłodszy archiwista: Joanna Gus

Keynote Jana Świerkowskiego

W czasie wydarzenia uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać również keynote Jana Świerkowskiego – lidera Instytutu B61, który w 2018 roku został za swoje działania w ramach Instytutu B61 uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. JanŚwierkowski w swoim wystąpieniu opowie o tym jak za pomocą sztuki wyobrażać sobie rzeczy, których nie możemy doświadczyć zmysłami, a które opisuje nauka, takich jak elektrony (zbyt małe by je dostrzec) lub gwiazdy (zbyt odległe i gorące by je dotknąć). 

O wydarzeniu 

FIC.A - Międzynarodowy Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 12 -17 października 2021 r. w Pałacu i Ogrodach Marquês de Pombal w Oeiras. Festiwal oferuje pionierski program, pełen unikalnych doświadczeń w dziedzinie nauki, technologii, kultury i sztuki.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: IP
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.