Komunikaty PR

Instytut B61 na Międzynarodowym Festiwalu Nauki w Portugalii

2021-10-12  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marta Nowak
IP

Nowogrodzka
00-001 Warszawa
m.nowak|op.pl| |m.nowak|op.pl
+ 48 111 111 111
www.ip.pl

Instalacja STELLAR ENTANGLEMENT została stworzona przez Instytut B61 we współpracy z duetem reżyserskim The Kissinger Twins. Kluczowym elementem projektu jest tajemnicza „Żółta Walizka” – instalacja jest nawiązaniem do czterech kapsuł czasu umieszczonych w przestrzeni kosmicznej: dwóch metalowych płyt na sondach Pioneer 10 i 11 oraz dwóch złotych płyt na sondach w ramach programu Voyager. Tym razem to ludzkość odbiera Kapsułę czasu w postaci Żółtej Walizki. Jak tłumaczą artyści, to nie ludzkość wysyła wiadomość do innej cywilizacji, lecz wiadomość przychodzi z przestrzeni kosmicznej do nas. Żółta Walizka zawiera między innymi wiadomość skierowaną do ludzkości, nagraną w formie filmu VR przez zespół naukowców Instytutu B61 na chwilę przed zagładą planety, spowodowaną wybuchem Supernowej.

Prezentacja instalacji odbędzie się w Archiwum Instytutu B61, które zaadaptuje do swoich potrzeb przestrzeń Pałacu Marquês de Pombal. Widzowie mają możliwość odsłuchania nagrania VR dokumentującego aktualny stan wiedzy dotyczący procesu ewolucji gwiazd, w tym zapoznać się z takimi pojęciami naukowymi, jak Gwiazda ciągu głównego, Czerwony olbrzym, Mgławica planetarna, Biały Karzeł czy Supernowa. Przedstawiona zostanie tam również materialna zawartość Żółtej Walizki, na którą składają się próbki, artefakty, notatki, dokumentacja techniczna oraz zapis materiału potrzebnego do odtworzenia gatunku, który unicestwił wybuch macierzystej gwiazdy.

Główny archiwista: Jan Świerkowski
Starsi archiwiści: Dominik Smużny, Olga Marcinkiewicz
Młodsi archiwiści: Agata Maślany, Kasia Kosmos, Krzysztof Krywalski
Najmłodszy archiwista: Joanna Gus

Keynote Jana Świerkowskiego

W czasie wydarzenia uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać również keynote Jana Świerkowskiego – lidera Instytutu B61, który w 2018 roku został za swoje działania w ramach Instytutu B61 uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. JanŚwierkowski w swoim wystąpieniu opowie o tym jak za pomocą sztuki wyobrażać sobie rzeczy, których nie możemy doświadczyć zmysłami, a które opisuje nauka, takich jak elektrony (zbyt małe by je dostrzec) lub gwiazdy (zbyt odległe i gorące by je dotknąć). 

O wydarzeniu 

FIC.A - Międzynarodowy Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 12 -17 października 2021 r. w Pałacu i Ogrodach Marquês de Pombal w Oeiras. Festiwal oferuje pionierski program, pełen unikalnych doświadczeń w dziedzinie nauki, technologii, kultury i sztuki.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów Biuro prasowe
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.