Interaktywny komiks ,,Pan(aka)demia” i wystawa plenerowa w Galerii Bronowice
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Galeria Bronowice gości obecnie dwie wystawy czasowe: Komiks ,,Pan(aka)demia” oraz ,,Muzeum po sąsiedzku – Prądnik Biały”. Pierwsza z nich, interaktywna opowieść graficzna to rezultat pracy twórczej niemal trzydziestu rysowników, malarzy i grafików Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy podzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z pandemią. Druga z ekspozycji prezentuje zagadnienia związane z przestrzenią geograficzną i najważniejszymi procesami historycznymi dzisiejszej Dzielnicy IV.
Komiksowa rzeczywistość
Globalna pandemia i przymusowy lockdown uniemożliwiły nam dostęp do tradycyjnie pojmowanej kultury. Jednak wielu twórcom udało się przekuć ten niesprzyjający czas w źródło inspiracji i niewyczerpanych pokładów kreatywności. Obdarzeni wyjątkową wyobraźnią i wrażliwością na otaczającą nas rzeczywistość, artyści sięgnęli po swoje narzędzia pracy, dzieląc się z otoczeniem swoimi refleksjami, obawami, ale także pozytywną energią i solidną dawką humoru. Interaktywna forma komiksu ,,Pan(aka)demia” przekształciła wypowiedź jednego autora w wielogłos kilku współtwórców. Każdy artysta stworzył jedną kartkę opowieści graficznej, a następnie mianował kolejnego do kontynuacji rysunku. Powstały w ten sposób projekt odwołuje się do tematu pandemii zarówno w sposób dosłowny i osobisty, jak i metaforyczny oraz abstrakcyjny. Zorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 15:00-21:00 oraz w soboty, w godz. 09:00-21:00. Komiks można podziwiać do 30 października w Galerii ASP Bronowice (ul. Stawowa 61, poziom +1).
- Artyści i kuratorzy wystaw jak nikt inny mają świadomość, że nawet najbardziej przyciągające uwagę wirtualne wydarzenia nie są w stanie zastąpić osobistego kontaktu z dziełem sztuki. Z tego powodu niezmiernie cieszymy się, że Galeria ASP Bronowice mogła wznowić swoją działalność po pandemicznych zawirowaniach, a organizowane przez nas wystawy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem naszych klientów. Inspirowany obecną sytuacją komiks ,,Pan(aka)demia” to nie tylko innowacyjna formuła opowieści graficznej, ale przede wszystkim kreatywny sposób ujęcia wzajemnie przenikających się, różnorodnych doświadczeń wielu artystów w sztukę. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy - mówi Aleksandra Mańka, Dyrektor Galerii Bronowice.
Tożsamość w sztuce, czyli wystawa plenerowa o Prądniku Białym
Jak historia dzisiejszej Dzielnicy IV przeplata się z dziejami Krakowa? Jakimi symbolami i tradycjami wyróżnia się ta część miasta? Czym jest tożsamość ,,białoprądniczan”? Odpowiedzi na te i inne pytania można poznać w trakcie wystawy plenerowej pt. ,,Muzeum po sąsiedzku – Prądnik Biały”. Ekspozycja ukazuje dzielnicę zarówno z perspektywy nieistniejącej już osady, podkreślając jej walory etnograficzne, jak i współczesnej, tętniącej życiem kulturalnym przestrzeni – spoiwa dla lokalnej wspólnoty. Wydarzenie adresowane jest do mieszkańców Białego Prądnika, a także osób zainteresowanych przeszłością i teraźniejszością Krakowa, turystów pragnących lepiej poznać historię miasta, artystów, pedagogów czy naukowców. Wystawę można podziwiać w strefie sportowej przed Galerią Bronowice do 15 listopada. Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.