Kilkadziesiąt ekoatywności na Pradze. Rozpoczyna się Klimatyczna Wiosna Konesera
Zanieczyszczone powietrze, masowa produkcja odpadów czy niedobry wody. To wyzwania XXI wieku, trapiące ludność całego świata. Jednak to od nas samych w znacznej mierze zależy to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiednich postaw. Centrum Praskie Koneser i cała jego społeczność od samego początku swojego funkcjonowania nie tylko promuje, lecz także kreuje prośrodowiskowe wzorce. Startująca właśnie Klimatyczna Wiosna Konesera to dziesiątki kreatywnych ekowydarzeń, artystycznych propozycji i zielonych warsztatów, które pozwolą codziennie znaleźć nowe inspiracje i dbać o naturę.
Zgiełk, zanieczyszczenia powietrza, ciągłe zabieganie i stres – z tym wszystkim borykają się każdego dnia mieszkańcy wielkich miast. A gdyby tak zwolnić, szczególnie wiosną? Cieszyć się promieniami słońca, skupić na własnych potrzebach i zainspirować do zrobienia czegoś nowego? Najlepiej w zgodzie z sobą i naturą, budzącą się właśnie do życia. Centrum Praskie Koneser od lat odpowiada na ekopotrzeby warszawiaków. Klimatyczna Wiosna Konesera, podczas której zarówno młodsi, jak i starsi znajdą dla siebie kreatywne wydarzenia, jest kolejną propozycją dla osób chcących zadbać o przyrodę.
– Wielkie miasta to nie tylko gwar, wysokie obroty i brak czasu dla siebie. Wierzymy, że można żyć inaczej, korzystając z dobrodziejstw i bliskości natury. Tym właśnie jest Klimatyczna Wiosna Konesera. Aktywności, które przez kilka najbliższych tygodni będą jej towarzyszyć, to szansa dla mieszkańców Warszawy, a także wszystkich odwiedzających stołeczną Pragę, na wkroczenie w ekokreatywny świat Konesera. Zapraszamy wszystkich, by dołączyli do społeczności Konesera i wspólnie z nami budowali lepszą, zieloną przyszłość – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.
Na początek garść teorii. Już 24 marca (czwartek, godz. 18.00) w Centrum Praskim Koneser, w przestrzeni Filtracji zaplanowano debatę akademicką „Zrównoważony czy dynamiczny rozwój – Agenda 2030 ONZ”. Jej uczestnicy – między innymi przedstawiciele Akademii Leona Koźmińskiego i Forum Młodych Dyplomatów – będą rozprawiali się z tezą czy zrównoważony to dynamiczny rozwój. W jury nie zabraknie przedstawicieli świata nauki, biznesu i trzeciego sektora. O innych aspektach zielonego stylu życia będzie można natomiast posłuchać podczas Green Talks Akademii Leona Koźmińskiego. To wydarzenia, które będą odbywały się raz w miesiącu, w poniedziałki – 28 marca, 25 kwietnia i 23 maja w godz. 18.00-19.30 na scenie Kotłownia w działającym na terenie Konesera Muzeum Polskiej Wódki. W kwietniu i maju zaplanowano również debaty Kantar Polska. Będą one dotyczyły między innymi zrównoważonej mody i problemów związanych z produkcją żywności oraz tworzywami sztucznymi.
Klimatyczny rozkład jazdy
Od słów warto również przejść do czynów – i Centrum Praskie Koneser doskonale to rozumie. Dlatego właśnie w Centrum Twórczym Przerób-My już 23 marca (godz. 17.00) rusza cykl Warsztatów Ekokreatywnych. Na pierwszy ogień „Same Fusy” w Centrum Twórczym Przerób-My. Brzmi enigmatycznie? Nic bardziej mylnego. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, co zrobić z fusami z kawy i herbaty. Uczestnicy na własne oczy zobaczą, jak wykorzystać pozostałości po aromatycznych naparach do produkcji kosmetyków czy uprawy roślin. Obowiązują zapisy (szczegóły w mediach społecznościowych Konesera i na stronie internetowej: koneser.eu). A kto nie zdąży, nic straconego – dogrywka 18 maja (godz. 17.00). Oprócz tego, w ramach serii Warsztatów Ekokreatywnych:
- Moda Cyrkularna – 20 i 21 kwietnia (godz. 17.00) oraz 23 kwietnia (godz. 10.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Naturalne Kosmetyki – 30 marca, 12 kwietnia, 11 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Barowe Zero Waste – 6 kwietnia, 4 maja (godz. 17.00), Muzeum Polskiej Wódki;
- Domowe Kompostowniki – 13 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Zielone Filtry Powietrza – 27 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Upcykling, czyli coś z niczego – 25 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My.
Centrum Twórcze Przerób-My to również cykl warsztatów Zero Waste. W ramach wydarzeń będzie można dowiedzieć się między innymi o pieluchowaniu (5 maja, godz. 17.00) i higienie (19 maja, godz. 17.00) w zgodzie z tym ekologicznym nurtem. Duch ekokreatywności w Centrum Praskim Koneser widoczny będzie także podczas wyprzedaży garażowej „Garażówka”, gdzie każdy amator ponownego wykorzystywania rozmaitych przedmiotów i nie tylko znajdzie coś dla siebie. Niedziele na placu Konesera (1 maja, 15 maja, 29 maja), w godz. 11.00-18.00, są właśnie dla nich. Nie zabraknie też znanych i cieszących się niesłabnącą popularnością wydarzeń: Przetwórczego Pasażu (5-6 marca i 19-20 marca, w godz. 11.00-20.00, Pasaż Konesera) i Festiwalu Przerób-My (2-3 kwietnia i 28-29 maja w godz. 11.00-18.00, plac Konesera).
Koneser nie zapomina też o najmłodszych i edukacji ekologicznej. – Kształtowanie odpowiednich ekopostaw wśród dzieci i młodzieży to wielki obowiązek nas wszystkich. Już niedługo to właśnie nasze dzieci będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała nasza planeta. Wszystko jest w naszych rękach – podkreśla Monika Piwońska. W ten sposób zrodziła się idea Warsztatów Szkolnych, podczas których młodzi ludzie usłyszą czym są zielone filtry powietrza, upcykling czy wykonają własnoręcznie domki dla owadów.
Więcej informacji o Klimatycznej Wiośnie Konesera można znaleźć na koneser.eu.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.