Kilkadziesiąt prac Jerzego Dudy-Gracza w Koneserze. Wystawa mistrza w MSF
W Muzeum Sztuki Fantastycznej w warszawskim Centrum Praskim Koneser otwarta została wystawa „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty”. To monograficzna ekspozycja tego wyjątkowego artysty, która składa się z niemal sześćdziesięciu prac – przybliżają one jego twórczość od końca lat 60. XX wieku do początku XXI wieku. Co niezwykle interesujące, wyboru prezentowanych dzieł dokonała reżyserka teatralna Agata Duda-Gracz, córka malarza. Wydarzenie potrwa do 8 października 2023 r.
Jerzy Duda-Gracz to artysta nieoczywisty, którego dzieła balansują na granicy surrealizmu i symbolizmu. W szczególny, groteskowy i gorzki sposób portretował Polskę oraz zarówno realia socjalistycznego państwa, jak i kraju już po transformacji ustrojowej. Dzieła prezentowane podczas wystawy „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty” w Muzeum Sztuki Fantastycznej są – pomimo upływu już niemal 20 lat od śmierci artysty – ciągle aktualne i przejmujące.
– Wystawa „Remanenty” to ostatni projekt Jerzego Dudy-Gracza, którego nie zdążył zrealizować, a który podsumowuje całokształt jego twórczości i zawiera obrazy z każdego cyklu malarskiego. To niezwykła opowieść o śmierci, przemijaniu, pełna tęsknoty za światem, który odchodzi. Namalowana z wielką czułością i miłością do Polski, polskiego pejzażu, polskiej historii i tradycji, ale jednocześnie przepojona groteską, czarnym humorem, kompromitująca nasze wyobrażenia o sobie samych – mówi Magdalena Jaworska, dyrektor Muzeum Sztuki Fantastycznej
W kontekście prezentowanej ekspozycji, niezwykle ważny jest udział w niej Agaty Dudy-Gracz. Córka malarza, uznana reżyserka teatralna, dokonała niezwykle intrygującego, subiektywnego wyboru dzieł swojego ojca. Łącznie na wystawie znajduje się prawie sześćdziesiąt prac Jerzego-Dudy Gracza, w tym między innymi z cyklu „Jurajskiego”, autoportret z 1989 roku, czy też pejzaże z Łagowa, w którym zmarł.
– Cieszymy się, że w Muzeum Sztuki Fantastycznej dostępna jest tak wyśmienita wystawa, tak wybitnego artysty. Centrum Praskie Koneser jest szczególnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy, co potwierdzają wysokiej klasy wydarzenia, takie jak ekspozycja „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty”. Jestem przekonana, że odbiór tego wydarzenia, w miejscu o niezwykle bogatej historii, jakim jest starannie zrewitalizowany Koneser, będzie absolutnie niepowtarzalnym przeżyciem – podkreśla Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna Centrum Praskiego Koneser.
Wystawa „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty” jest dostępna do 8 października codziennie, w godz. 11.00-20.00 – również w Boże Ciało i w trakcie długiego weekendu czerwcowego. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy – uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji, osoby powyżej 65. roku życia i osoby z niepełnosprawnością) dostępne są na ebilet.pl. Wstęp dla dzieci do 6 lat jest darmowy.
Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu i na profilach Konesera w mediach społecznościowych.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej, zakupowej i hotelarskiej – z Hotelem Moxy Warsaw Praga. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser czy Setki Powodów oraz już niebawem pierwszą w Polsce restaurację sieci L’Osteria, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.