Klasycy Awangardy na wystawie
Erotyczny obraz Wojciecha Fangora, uwielbiane przez widzów akty Jerzego Nowosielskiego czy fantazje na temat kobiecego ciała w wykonaniu Władysława Jackiewicza. Te niezwykle sensualne dzieła pojawią się na czerwcowej wystawie „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”. Łącznie od 18 do 29 czerwca zaprezentowanych zostanie blisko 60 dzieł.
Erotyczny obraz Wojciecha Fangora to zupełna rzadkość na rynku. Artysta kojarzony głównie z malarstwem geometrycznym, w latach 70. i 80. powrócił do malarstwa figuratywnego, a z jego pracowni wyszła seria prac odnoszących się do relacji międzyludzkich. Fangor wierzył, że każdy człowiek posiada dwie przestrzenie, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które wzajemnie się przenikają. Podczas każdego spotkania pomiędzy dwojgiem ludzi tworzy się także trzeci rodzaj przestrzeni, który był głównym elementem zainteresowania artysty. Przedstawił go w pracy „Przestrzeń międzypiersiowa”, która zaprezentowana zostanie na wystawie w DESA Unicum. Artysta wspomniane relacje oraz napięcie oddaje za pomocą kolorów oraz abstrakcyjnych kształtów.
Piękno kobiecego ciała jak nikt inny potrafił przedstawić Jerzy Nowosielski. Jego akty są niezwykle wysublimowane i pełne wdzięku. Kobiety dla artysty były niegasnącym źródłem inspiracji i twórczych poszukiwań. Ich ciała na obrazach Nowosielskiego są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne, migdałowe oczy. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać wpływowi ikonopisarstwa. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów malarstwa Nowosielskiego są wizerunki młodych dziewczyn w sportowych strojach. Jedna z takich prac „Kobieta na plaży”, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Tajemnicza, ubrana w kostium gimnastyczny dziewczyna zdaje się cieszyć promieniami słońca. Postać emanuje pewnego rodzaju nieświadomą niewinnością. Drugi obraz przedstawia kobiecy akt na tle miasta.
Kobiety są źródłem inspiracji również dla Władysława Jackiewicza. Jego zauroczenie aktem zaczęło się w momencie, kiedy zobaczył „Śpiącą Wenus” Giorgione, później były to akty Modiglianiego. Pierwszy akt zatytułowany po prostu „Ciało” powstał w 1973 roku i otworzył nowy rozdział w twórczości artysty. Jak mówi sam Jackiewicz, maluje on fantazje na temat kobiecego ciała, które jest najdoskonalszym stworzonym kształtem. Artysta pokazuje sylwetki w sposób dyskretny i elegancki. Zostawia pole dla wyobraźni widza, nie zdradza tajemnicy, bez której obraz nie jest dziełem sztuki. Na wystawie pojawią się dwa jego obrazy z lat 90.
Na wystawie pojawią się również dzieła takich klasyków jak Henryk Stażewski, Jan Dobkowski, Jan Tarasin, Teresa Pągowska czy Erna Rosenstein. Wszystkie prace zostaną zlicytowane na aukcji 29 czerwca.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 18-29 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum,w ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 29 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-ke88/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.