Komunikaty PR

Kolejna aukcja dzieł Dudy-Gracza już 15 września – czy padnie rekord?

2023-09-14  |  10:00
Biuro prasowe

Tichauer Art Gallery wraz z Domem Aukcyjnym Agra-Art zapraszają na licytację dzieł Jerzego Dudy-Gracza, jednego z najznakomitszych polskich malarzy współczesnych. Aukcja odbędzie się 15 września 2023 roku o godzinie 19:00 w galerii w Tychach. Do sprzedaży trafi dziesięć specjalnie wyselekcjonowanych dzieł artysty, które można podziwiać podczas trwającej wystawy Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”.

Jerzy Duda-Gracz to malarz silnie związany ze Śląskiem - to tu mieszkał, wykładał na uczelni i tworzył. Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i wysmakowanym koloryzmem. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii.

Licytacja, która odbędzie się 15 września w Tichauer Art Gallery i rozpocznie się o godz. 19:00, to ważny punkt w kalendarium trwającej wystawy dzieł Dudy-Gracza “Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”. Obejmować będzie dziesięć pozycji wrocławskiej kolekcji prywatnej wybranych przez Dom Aukcyjny Agra-Art - partnera wystawy. Kolekcja to prezentacja obrazów z najważniejszych cykli malarskich oraz poszczególnych okresów twórczości malarza. Pochodzi z największego, poza rodzinnym, prywatnego zbioru artysty. Obrazy cechuje groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia. Jednocześnie zadziwiają i bawią oraz skłaniają do refleksji.

Licytacje, na których wystawiane są dzieła Dudy-Gracza, cieszą się ogromną popularnością, a kwoty ze sprzedaży sięgają nawet ponad 200 tys. złotych. - Rekordy, jakie biją na aukcjach płótna Jerzego Dudy-Gracza, są odbiciem niegasnącego zainteresowania, które od dekad wzbudza jego malarstwo. Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość, z jaką “chory na Polskę” Duda-Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji, sprawiają, że jego twórczość nieustannie przyciąga szerokie kręgi publicznościwyjaśnia Anna Jóźwik, dyrektor Domu Aukcyjnego Agra-Art, partnera wystawy.

Sama wystawa “Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera” dostępna jest dla odwiedzających od 1 lipca do 24 września 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach.

Więcej informacji dot. wystawy na http://tichauer.pl/art-gallery.

Szczegóły aukcji:

Lista obrazów objętych licytacją:

NARZECZONA, 1964 (olej, płyta, 74 x 55 cm)

LE PETITE CONTREDANCE, 1990 (olej, płyta pilśniowa, 123 x 91,5 cm)

GMINA ZAKOPANE - WITKACEMU, 1992 (olej, płyta, 76 x 53 cm)

KONCERT WIECZORNY, 1994 (olej, płyta pilśniowa, 108,5 x 88,5 cm)

MOTYW POLSKI - OCZEKIWANIE 2, 1994 (olej, płyta pilśniowa, 65,5 x 54 cm)

PAMIĘCI PRZEMIJAJĄCYCH PAŃ, 1994 (olej, płyta pilśniowa, 91,2 x 83 cm)

WIEŚ BRZEGI - WIATR HALNY, 1994 (olej, płyta, 45 x 50 cm)

WIEŚ BUK - ZMARŹLAKI, 1996 (olej, płyta, 61 x 100 cm)

ŁAGÓW - ZMIERZCH, 1996 (olej, płyta, 50 x 120 cm)

ŁAGÓW - PEGAZ POLSKI, 1999 (olej, płyta, 70 x 80 cm)

Termin i miejsce aukcji:

15 września 2023, godz. 19:00
Tichauer Art Gallery – ul. Browarowa 21, Tychy

Możliwość licytacji:

- osobistej,

- telefonicznej,

- poprzez prelicytację,

- online przez Internet (Onebid),

- lub pozostawienia zlecenia licytacji Agra-Art w imieniu kupującego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.

Problemy społeczne

Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją

Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.