Kolejna aukcja dzieł Dudy-Gracza już 15 września – czy padnie rekord?
Tichauer Art Gallery wraz z Domem Aukcyjnym Agra-Art zapraszają na licytację dzieł Jerzego Dudy-Gracza, jednego z najznakomitszych polskich malarzy współczesnych. Aukcja odbędzie się 15 września 2023 roku o godzinie 19:00 w galerii w Tychach. Do sprzedaży trafi dziesięć specjalnie wyselekcjonowanych dzieł artysty, które można podziwiać podczas trwającej wystawy „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”.
Jerzy Duda-Gracz to malarz silnie związany ze Śląskiem - to tu mieszkał, wykładał na uczelni i tworzył. Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i wysmakowanym koloryzmem. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii.
Licytacja, która odbędzie się 15 września w Tichauer Art Gallery i rozpocznie się o godz. 19:00, to ważny punkt w kalendarium trwającej wystawy dzieł Dudy-Gracza “Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”. Obejmować będzie dziesięć pozycji wrocławskiej kolekcji prywatnej wybranych przez Dom Aukcyjny Agra-Art - partnera wystawy. Kolekcja to prezentacja obrazów z najważniejszych cykli malarskich oraz poszczególnych okresów twórczości malarza. Pochodzi z największego, poza rodzinnym, prywatnego zbioru artysty. Obrazy cechuje groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia. Jednocześnie zadziwiają i bawią oraz skłaniają do refleksji.
Licytacje, na których wystawiane są dzieła Dudy-Gracza, cieszą się ogromną popularnością, a kwoty ze sprzedaży sięgają nawet ponad 200 tys. złotych. - Rekordy, jakie biją na aukcjach płótna Jerzego Dudy-Gracza, są odbiciem niegasnącego zainteresowania, które od dekad wzbudza jego malarstwo. Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość, z jaką “chory na Polskę” Duda-Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji, sprawiają, że jego twórczość nieustannie przyciąga szerokie kręgi publiczności – wyjaśnia Anna Jóźwik, dyrektor Domu Aukcyjnego Agra-Art, partnera wystawy.
Sama wystawa “Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera” dostępna jest dla odwiedzających od 1 lipca do 24 września 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach.
Więcej informacji dot. wystawy na http://tichauer.pl/art-gallery.
Szczegóły aukcji:
Lista obrazów objętych licytacją:
NARZECZONA, 1964 (olej, płyta, 74 x 55 cm)
LE PETITE CONTREDANCE, 1990 (olej, płyta pilśniowa, 123 x 91,5 cm)
GMINA ZAKOPANE - WITKACEMU, 1992 (olej, płyta, 76 x 53 cm)
KONCERT WIECZORNY, 1994 (olej, płyta pilśniowa, 108,5 x 88,5 cm)
MOTYW POLSKI - OCZEKIWANIE 2, 1994 (olej, płyta pilśniowa, 65,5 x 54 cm)
PAMIĘCI PRZEMIJAJĄCYCH PAŃ, 1994 (olej, płyta pilśniowa, 91,2 x 83 cm)
WIEŚ BRZEGI - WIATR HALNY, 1994 (olej, płyta, 45 x 50 cm)
WIEŚ BUK - ZMARŹLAKI, 1996 (olej, płyta, 61 x 100 cm)
ŁAGÓW - ZMIERZCH, 1996 (olej, płyta, 50 x 120 cm)
ŁAGÓW - PEGAZ POLSKI, 1999 (olej, płyta, 70 x 80 cm)
Termin i miejsce aukcji:
15 września 2023, godz. 19:00
Tichauer Art Gallery – ul. Browarowa 21, Tychy
Możliwość licytacji:
- osobistej,
- telefonicznej,
- poprzez prelicytację,
- online przez Internet (Onebid),
- lub pozostawienia zlecenia licytacji Agra-Art w imieniu kupującego.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.