Kolejna odsłona akcji UNICEF Polska „Dziecko to Dziecko”
Stowarzyszenie UNICEF Polska
ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/
W ramach akcji „Dziecko to Dziecko” artyści-rysownicy przygotowują serię rysunków dzieci, pokazanych w sposób charakterystyczny dla swojego stylu. W lutym do akcji dołączył młody, polski artysta – Kacper Wilk.
Celem akcji „Dziecko to Dziecko” jest przypomnienie, że dziecko jest zawsze dzieckiem, niezależnie od miejsca pochodzenia, rasy, płci, koloru skóry czy zamożności jego rodziny. Najmłodsi na całym świecie mają te same marzenia i aspiracje. Niektórzy jednak potrzebują wsparcia, aby w pełni zrealizować swój potencjał.
Każdy z artystów ma dowolność w przygotowaniu serii rysunków z dziećmi. Rysunki powinny jednak zawierać jeden element wspólny. W poprzedniej edycji stworzonej przez Miriolę Dzik, był to miś jako uniwersalna maskotka, którą najmłodsi mogą się bawić na całym świecie. W serii przygotowanej przez Kacpra Wilka elementem wspólnym jest piłka. Bez wątpienia jest ona znana w każdej szerokości geograficznej.
Sport i zabawa są niezwykle ważnymi elementami życia dzieci i młodzieży. Sport przyczynia się do ich rozwoju fizycznego oraz umiejętności społecznych. Uczy podstawowych wartości i umiejętności życiowych takich jak ciężka praca, dyscyplina, praca zespołowa, sprawiedliwość czy szacunek dla innych.
Cieszę się, że możemy wystartować z kolejną edycją naszej akcji. Pierwsza odsłona spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem i dużym zainteresowaniem. Dzięki wspaniałym ilustracjom oraz ciekawostkom z danego regionu, w sposób prosty i przyjazny mamy możliwość budować świadomość, że miejsce pochodzenia, kolor skóry czy wygląd, nie mają znaczenia. Każde dziecko ma takie samo prawo do szczęśliwego dzieciństwa, powiedział Paweł Barski, Dyrektor Marketingu i Komunikacji UNICEF Polska.
Udział w akcji UNICEF Polska to dla mnie duże wyróżnienie. Cieszę się, że organizacja dała mi szansę na przygotowanie tej serii. To było wyzwanie, ale i świetna zabawa! Zachęcam wszystkich młodych rysowników do dołączenia, powiedział Kacper Wilk.
W ramach akcji w sklepie UNICEF Polska pojawiły się pierwsze produkty inspirowane grafikami artystów. Zakup upominków nie tylko sprawi dużo radości, ale też przyczyni się do realizacji misji organizacji. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Więcej informacji na stronie sklep-unicef.pl.
O Kacprze Wilku
Kacper Wilk jest niezależnym ilustratorem oraz studentem grafiki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Na co dzień uwielbia rysować i projektować, niezależnie od tego, czy jest to komiks, ilustracja do książki dla dzieci czy okładka magazynu. W wolnym czasie ogląda filmy i zajmuje się fotografią. http://kacperwilk.com/
O UNICEF
UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!
Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.