Kolejny etap projektu „Making cities vibe” w Katowickiej
Od lipca na antresoli Galerii Katowickiej powstaje niezwykły obraz, przygotowywany w bardzo rzadkiej, wywodzącej się ze średniowiecza, technice realizmu przed-klasycznego. „Making cities vibe” malowany jest przez Katarzynę Meres, jedną z niewielu kobiet na świecie tworzącą w tym stylu. Obecnie prace wchodzą w nowy etap – artystka włącza do niego postacie ludzkie i w związku z tym ogłasza konkurs dla naturalnych oraz odważnych kobiet i dziewcząt. Wizerunki wybranych uczestniczek staną się częścią dzieła.
W Katowickiej już od ponad 600 godzin powstaje nowe dzieło śląskiej artystki – to więcej niż połowa całego procesu, który potrwa przynajmniej do końca września. „Making cities vibe” to wymagający projekt, przestawiający centrum stolicy Śląska widziane z perspektywy galerii, który już niebawem zostanie uzupełniony o kolejny istotny detal – żeńskie postacie wkomponowane w obraz.
- Przede mną następna, wyjątkowa faza prac połączona z autorskim konkursem, w czasie którego wybiorę modelki, których wizerunki pojawią się na moim obrazie. Nieodzownym źródłem inspiracji jest dla mnie naturalność, światłość oraz lekkość i właśnie tego będę szukała u zgłaszających się. Cieszę się, że - tworząc w Katowickiej - mam stałą możliwość interakcji z odbiorcami sztuki, tak ważną dla każdego artysty i wierzę, że również dzięki temu uda mi się już niebawem znaleźć odpowiednie osoby do projektu – mówi Katarzyna Meres.
Obecnie artystka poszukuje modelek, które będą mogły zostać wmalowane w obraz. Poszukiwania prowadzi w formie organizowanego przez siebie otwartego konkursu. Nagrodą jest portret, wykonany osobiście przez Katarzynę Meres. Zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie swoich kandydatur przez Instagrama malarki: @meres.km.
Autorkę projektu można spotkać w Katowickiej od środy do soboty, co tydzień, aż do końca września. Dopuszcza ona możliwość bycia odwiedzaną w tych dniach, od godziny 11:00 do 17:00.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.