„Koleżanki i koledzy” – wystawa fotografii w Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, zaprasza na wystawę fotografii Zeldy Klimkowskiej „Koleżanki i koledzy”. To pierwsza wystawa czasowa po ponownym otwarciu Muzeum, którą można zobaczyć do 6 września. Składają się na nią fotografie prażan i prażanek – dalszych i bliższych sąsiadów artystki.
Cieszymy się, że od lipca możemy ponownie zaprosić Państwa do Muzeum Warszawskiej Pragi. Przygotowaliśmy wystawę fotograficzną, na której pokażemy niecodzienne portrety mieszkańców dzielnicy – mówi PO Kierownika Muzeum Warszawskiej Pragi, Patrycja Labus-Sidor.
Nowe oblicze warszawskiej Pragi
Zdjęcia Zeldy Klimkowskiej to próba uchwycenia na kliszy przemian zachodzących w dzielnicy na przełomie lat dziewięćdziesiątych i pierwszej dekady lat dwutysięcznych. W tym czasie w okolice Pragi Północ przeprowadziło się wielu artystów, zaczęły powstawać niezależne galerie, kluby i teatry. Seria fotografii pokazuje nowy wizerunek dzielnicy przez pryzmat pojedynczych osób – zarówno osiadłych, jak i „nowych” Prażan, stąd tytuł wystawy: „Koleżanki i koledzy”.
Koleżanki, koledzy, sąsiedzi
Do portretów indywidualnych Zelda Klimkowska zapraszała głównie osoby, które spotykała na co dzień: sprzedawczynię z narożnego sklepu, bywalca pobliskiej kawiarni, „opiekuna” podwórka Inżynierska 3. Swoich modeli prosiła o wskazanie miejsca sesji fotograficznej, najlepiej w prywatnej przestrzeni, gdzie portretowany czułby się swobodnie. Prezentowane fotografie są nie tylko moją kreacją, są wynegocjowane z bohaterami. Patrzę na nich ciepło, nie oceniam ich, a nawet podziwiam ich specyficzne piękno. – mówi autorka zdjęć.
Wystawa potrwa od 17 lipca 2020 do 6 września 2020. Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) czynne jest od czwartku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.