Kolory uśmiechu
Fundacja Dr Clown
Powstańców Śląskich 87 lok. U10B
01-355 Warszawa
paulina.latacz|drclown.pl| |paulina.latacz|drclown.pl
728 401 910
www.drclown.pl
Fundacja Dr Clown zaprasza mieszkańców Szczecina na niezwykłą wystawę w Domu Kultury Krzemień. Kolory uśmiechu to obrazy namalowane przez seniorów z DPS Dom Kombatanta oraz pacjentów szpitala „Zdroje” podczas warsztatów arteterapeutycznych.
Śmiech ma szereg dobroczynnych właściwości, które potwierdzają badania naukowe. Stymuluje układ odpornościowy, mobilizuje organizm do walki z chorobą, przyspiesza rekonwalescencję. Zwiększa również pewność siebie i poprawia samopoczucie. To właśnie moc uśmiechu i jego rola w życiu codziennym była tematem przewodnim warsztatów malarskich, zorganizowanych przez Fundację Dr Clown we współpracy z firmą TE Connectivity, dla podopiecznych DPS-u Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej oraz pacjentów na Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie. Niezwykłe obrazy będzie można obejrzeć podczas wystawy w Domu Kultury Krzemień.
– W ramach projektu „Profilaktyka zdrowotna z uśmiechem. Warsztaty plastyczne dla dzieci i seniorów bazujące na terapii śmiechem” chcieliśmy pokazać seniorom i pacjentom szpitala, że uśmiech może pomóc w powrocie do zdrowia. Jako Doktor Clown od wielu lat obserwuję jak śmiech mobilizuje organizm do walki z chorobą, jak pomaga odreagować frustrację w trudnych sytuacjach, poprawia nie tylko nasze samopoczucie, ale pozytywnie wpływa na funkcjonowania całego organizmu! Podczas warsztatów opowiadaliśmy własne doświadczenia, jak uśmiech pomógł nam w trudnych sytuacjach, a emocje i historie związane z uśmiechem przenosiliśmy na płótna. W sumie powstało 120 prac malarskich. Wybrane z nich mieszkańcy Szczecina będą mogli zobaczyć na specjalnej wystawie w Domu Kultury Krzemień. Otwarcie wystawy już w najbliższy piątek 10 września o godzinie 18:00. Wstęp wolny - zapraszamy! – mówi Magda Błaszczyk, pełnomocnik Fundacji Dr Clown w Szczecinie.
Wystawa Kolory Uśmiechu potrwa do 17 września w Domu Kultury Krzemień przy ul. Krzemiennej 10 w Szczecinie. Wystawę można odwiedzać w godzinach otwarcia DK Krzemień – w weekend od 11:00 do 20:00, w dni powszednie od 9:00 do 20:00.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.