Komiks. Uniwersum
Tajemnicze światy, intrygujący bohaterowie i wielkie zagadki. Wszystko to znajdziecie na aukcji i wystawie „Komiks. Uniwersum” w DESA Unicum. To niesamowita podróż przez całą historię komiksu, a także wyjątkowa okazja do zobaczenia (a następnie wylicytowania) plansz autorstwa najwybitniejszych polskich rysowników. Wśród nich m.in. Bogusław Polch, Jakub Woynarowski, Krzysztof Gawronkiewicz, Przemysław Truściński, Papcio Chmiel i Janusz Christa. Wszystkie obiekty zostaną zlicytowane 24 listopada.
Nonszalancki kobieciarz. Prywatny detektyw z przyszłości, który ratuje ludzkość przed kosmitami i politykami. To właśnie on jest głównym bohaterem słynnych plansz komiksowych „Funky Koval” autorstwa Bogusława Polcha. Uważa się, że rysunki z tego cyklu są najlepszymi, jakie stworzył. Opowiedziana przez rysownika historia wyróżnia się niezwykle dynamiczną i pełną zaskakujących zwrotów akcją. Przy pomocy wyjątkowo nowatorskich rozwiązań, Polch opowiedział niesamowitą historię przeplataną dyskretnie aluzjami do polskiej rzeczywistości. Ten najwybitniejszy twórca komiksów w PRL-u był również grafikiem oraz ilustratorem książkowym. Kreował niesamowite światy i obce cywilizacje, w które wciągał całe pokolenia czytelników. W sposób niezwykły bawił się obrazem i kreską. Komiksy Bogusława Polcha doczekały się 13 wersji językowych. W DESA Unicum zobaczyć i wylicytować można będzie aż 9 plansz, w tym słynne tytuły takie jak „Wiedźmin” i „Bogowie z kosmosu”
W podróż po tajemniczych światach widzów zabiera również Jakub Woynarowski. Jest twórcą komiksów, esejów wizualnych, filmów oraz instalacji. Zasłynął ze swoich projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. W swoim dorobku ma instalacje w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r. W eksperymentalnych komiksach nie przedstawia człowieka. Koncentruje się na przedmiotach, które ukazuje w czerni i bieli. Inspiracją dla Woynarowskiego są tajne systemy wiedzy takie jak alchemia czy masoneria. Interesują go również przepełnione tajemnicami zjawiska quasi-religijne. Na aukcji „Komiks. Uniwersum” wylicytować można jego prace takie jak „Historia ogrodów”, „Hikikomori” oraz „Kolonia karna”.
Innemu, wybitnemu współczesnemu rysownikowi, którego twórczość pojawi się na wystawie sławę przyniósł tytuł „Esencja”, który uważany jest za jeden z najlepszych polskich komiksów. Krzysztof Gawronkiewicz zasłynął także z nigdy niedokończonego komiksu „Burza”. Pierwszy epizod tej opowieści ukazał się w 1991 roku. Dzieło opowiada o alternatywnych losach drugiej wojny światowej po nieudanym ataku Niemiec na Polskę. Gawronkiewicz jest również autorem głośnego komiksu o Warszawie „Tabula Rasa”, który ukazywał się w „Gazecie Wyborczej”. W 2003 roku wraz ze scenarzystą Grzegorzem Januszem wygrali pierwszą edycję prestiżowego Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glenat, czego efektem było podpisanie kontraktu z francuskim wydawcą i publikacja na rynku frankofońskim oraz w Polsce dwóch tomów cyklu „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”. Pierwszy z nich, zatytułowany „Esencja” opowiada o śledztwie, które prowadzi do poznania sensu życia, drugi o tytule „Romantyzm” traktuje o tajnej misji wskrzeszenia wieszczów narodowych. Akcja obu komiksów dzieje się w Warszawie.
Na aukcji pojawią się również komiksy m.in. Tadeusza Baranowskiego, Joanny Karpowicz, Jerzego Ozgi i Szarloty Pawel. 24 listopada zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Komiks. Uniwersum: 18-24 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Komiks. Uniwersum: 24 listopada 2020, godz. 20.30, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://www.desa.pl/pl/aukcje/komiks-i-ilustracja-etzr/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.