Komunikaty PR

„Królowa i jej bracia”

2021-09-22  |  16:00
Biuro prasowe

 

  • Czy natura może być względem człowieka mściwa? Nie, bo nie ma ani dobrej, ani złej woli - może być jednak surowa, nieubłagana, potworna, a przy tym zachwycająca jak widok z ostatnich centymetrów urwiska… 

 

  • 24 września w stołecznej Piękna Gallery odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa i rysunków Jakuba Słomkowskiego, jednego z najbardziej docenionych twórców sztuki najnowszej. Tytuł nawiązującej do tradycji XIX-wiecznego romantyzmu ekspozycji to „Królowa i jej bracia” - królową pozostaje jednak natura, która już w pradawnych wierzeniach pogan pojmowana była zarówno jako siła życiodajna, jak i demoniczna. 

 

  • -  Natura może jawić się nam jako zachwycająca, ale również potworna, surowa czy brutalna. To jednak wyłącznie nasza percepcja tych zjawisk, bo przyroda nie ma przecież wobec człowieka żadnej woli, złego ustosunkowania - trwa ponadczasowo i neutralnie - komentuje Jakub Słomkowski przed wernisażem wystawy „Królowa i jej bracia”. 



 

Człowiek na skraju klifu 

Ponad dwieście lat temu w pracowni Caspara Davida Friedricha powstał słynny obraz przedstawiający odwróconą do widza plecami postać, która samotnie stoi nad skalistą przepaścią. Dzisiaj „Wędrowiec nad morzem mgły” uchodzi wręcz za pocztówkę z epoki XIX-wiecznego romantyzmu - nurtu ukazującego relację człowieka z żywiołami, jego jednoczesny podziw i małość. Czy w dobie nieustających doniesień o pożarach, huraganach i miastach tonących w opadach, koncepcja romantyków wciąż pozostaje aktualna?

 

Na wystawie „Królowa i jej bracia” Jakub Słomkowski nie odpowiada wprost na pytanie, ani nie umoralnia. W swoich niepokojących, surrealistycznych obrazach przedstawia zwodniczość, z jaką natura jednocześnie odsłania przed człowiekiem śmiertelne niebezpieczeństwo, jak i zapierający dech widok. Artysta odmalowuje jej oblicza w sposób symboliczny - jedne prace nasyca atmosfera ciszy jak spod uśpionego wulkanu Islandii, inne zapełniają potwory, które rodzić mogą się w głowie podczas nocnego przemierzania lasu. 

 

- Relację człowieka z naturą i wiązaną z nią potwornością śledzę w swojej twórczości w kontekście całych dziejów, począwszy od pradawnych pogańskich rytuałów i średniowiecznych rycin po współczesne kadry płonących drzew w telewizji. Słowianie, wchodząc wgłąb lasu nocą, wydawali z siebie szalony śpiew, pozorując opętanie, żeby odpędzić od siebie zamieszkujące gąszcz demony. Natura była jeszcze wtedy królową całkowicie nieprzystępną, więc oswajano ją w sferze kultów; szukano wyjaśnień, tworząc mity. Obecnie jej nieobliczalność jest równie silna, ale rzadko kiedy znajdujemy czas, żeby się do niej zbliżyć - poczuć jednocześnie zachwyt i niebezpieczeństwo, jak na skraju skalistego urwiska, z którego rozlega się widok na niekończący się horyzont - komentuje Jakub Słomkowski, malarz, twórca instalacji i muzyki. 




 

Wystawę Jakuba Słomkowskiego „Królowa i jej bracia”  oglądać będzie można od 24 września do 5 listopada  w Piękna Gallery przy ul. Emilii Plater 10 w Warszawie. 

 



 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edukacja

Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.