Komunikaty PR

Krzyk przeciwko wojnie. Finał projektu „Scream. Stop war in Ukraine” w Koneserze

2022-03-25  |  14:30
Biuro prasowe

Artyści z Ukrainy i Polski przeciwstawiają się rosyjskiej napaści na Ukrainę. W Centrum Praskim Koneser w Warszawie kilkudziesięciu malarzy z obu krajów w ramach akcji „Scream. Stop war in Ukraine” tworzy łącznie około 100 obrazów, które w swojej tematyce są krzykiem wobec okrucieństwa wojny. Dzieła zostaną pokazane podczas wystawy – jej rozpoczęcie już w poniedziałek, 28 marca, w Pasażu Konesera. Dochód ze sprzedaży prac zostanie przekazany na działalność Ukraińskiego Domu w Warszawie Fundacji Nasz Wybór. Podczas wydarzenia prowadzona będzie również zbiórka pieniężna.  

Trwająca od ponad miesiąca wojna w Ukrainie znajduje się na ustach niemal całego świata. Wobec bestialskiej agresji Rosji na suwerenny kraj protestują również artyści. Swój bunt przeciwko zbrojnej napaści, która już kosztowała życie tysiące ludzi, a miliony zmusiła do opuszczenia ukraińskiej ojczyzny, wyrażają w projekcie „Scream. Stop war in Ukraine”.

Powstające sukcesywnie prace, przedstawiające właśnie tytułowy „krzyk”, w niezwykle wymowny i poruszający sposób dotykają tematu okrucieństwa wojny. To wyraz buntu i stanowczego sprzeciwu nie tylko ukraińskiego, ale także polskiego środowiska artystycznego przeciwko przemocy, sianemu przez konflikt spustoszeniu i śmierci niewinnych ludzi – mówi Leonarda Szwed-Stróżyńska, właścicielka działającej w Centrum Praskim Koneser Leonarda Art Gallery, pod której patronatem prowadzona jest akcja „Scream. Stop war in Ukraine”.

W ramach projektu powstanie łącznie około 100 prac, a w inicjatywę zaangażowanych jest już kilkudziesięciu twórców z Ukrainy i Polski. Aż 70 płócien, na których powstają obrazy, zostało ufundowanych przez Centrum Praskie Koneser. W będącym jego częścią Pasażu Konesera od 28 marca (poniedziałek, godz. 18.00) do niedzieli, 3 kwietnia, odbywać się będzie też wystawa „Scream. Stop war in Ukraine”. Znajdujące się na ekspozycji dzieła będzie można zakupić, a dochód z ich sprzedaży wesprze Ukraiński Dom w Warszawie. Zwiedzający będą również mogli wspomóc działalność placówki podczas zbiórki – podczas wydarzenia dostępne będą specjalnie oznaczone puszki.

Centrum Praskie Koneser od samego początku wojny nie pozostaje obojętne na dramat narodu ukraińskiego. Nie tylko wobec osób uciekających przed okrucieństwem konfliktu zbrojnego do Polski, ale także tych ludzi, którzy pozostają za naszą wschodnią granicą. Wspieramy uchodźców przebywających w ośrodku Caritas w Urlach i uczestniczyliśmy w wielu innych akcjach. Pomoc dla naszych sąsiadów, tak samo jak wyraz buntu przejawiający się w sztuce, jest dla Konesera, czyli kreatywnego serca Warszawy, naturalnym działaniem – podkreśla Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.   

Artyści zaangażowani w projekt „Scream. Stop war in Ukraine” to: Anna Kristina Zinchenko,  Aleksey Zinchenko, Kacper Dudek, Dorota Brodowska, Maria Znosko, Elena Zhuravel, Tomasz Kopcewicz, Agnieszka Zawisza, Piotr Młodożeniec, Alek Slon, Bogna Czechowska, Magdalena Fokt, Piotr Jędruszczak, Marcin Penconek, Daniela Studzińska, Agata Czeremuszkin-Chrut, Elizabeth Nowosad, Leon Zajpert, Yaroslava Holysh, Alina Picazio, Joanna Alexandrowicz, Katarzyna Stojnowska, Tomasz Antoszczuk, Izabela Chludzińska, Osmo, Niebieski Robi Kreski, Luxprzeziks, Gosia Wadada, Malwina De Brade, Krzysztof De Brade, Patrycja Kurus, Kamil Jaczyński, Kamil Sznurkowski, Nely Lino, Anatol Karoń, Misia Konopka, Emilia Kauchczew, Kajetan Prusaczyk, Tomasz Pionka, Yoonjeong Bae, Adam Ciepławski, Daria Miśkiewicz, Svitlana Bryniuk, Katarzyna Zadworny, Wojciech Wiśniewski, Młody Dron i wielu innych.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Nova Ars Poloniae  i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR Biuro prasowe
2024-11-05 | 12:20

Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR

Jesienią 2024 roku mija 10 lat od momentu, gdy oficjalnie zainaugurowała swoją działalność nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Wystarczyła
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci

Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.