Komunikaty PR

Kwietniowa aukcja Młoda Sztuka

2020-04-14  |  11:30
Biuro prasowe

Ruchomy obraz inspirowany dziełami Francisca Goi czy dzieło pełne tajemniczych motywów zaczerpniętych ze sztuki dalekiego wschodu. Już 16 kwietnia na aukcji Młoda Sztuka w DESA Unicum pojawi się twórczość najciekawszych artystów młodego pokolenia. Pod młotek pójdzie ponad 80 dzieł. Wylicytować można będzie m.in. prace Pavla Kazmina, Karoliny Włodek czy Przemysława Wójciaka \ Karifuravy. Dla każdego z nich będzie to debiut w DESA Unicum.

 

Zupełnie nietypową pracą prezentowaną na kwietniowej aukcji Młoda Sztuka jest ruchomy obraz Karoliny Włodek. Pochodzi on z cyklu „Rozbieranki”, który skupiony jest wokół prozaicznych, codziennych czynności. Praca przedstawia kobietę podlewającą roślinę. Główna bohaterka ukazana jest w stłumionej kolorystyce, która tworzy spójną całość z jej otoczeniem. W ten sposób Karolina Włodek kreuje atmosferę zwyczajności. Artystka serię obrazów stworzyła na niekonwencjonalnym podłożu jakim jest blacha. Zastosowała również folie magnetyczne stanowiące elementy ruchome obrazu, którymi są części garderoby przedstawionej postaci. Prezentowana praca ma dwa, zupełnie różne oblicza. Po zdjęciu folii kobieta przedstawiona na obrazie pozostaje naga. Inspiracją do stworzenia cyklu były dwa dzieła Francisco Goi „Maja ubrana” i „Maja naga”. Autorka bohaterki swoich prac umieszcza w sytuacjach ukazujących piękno codzienności i niczym niewymuszonej prostoty. Artystka jest współzałożycielką miejsca działalności artystycznej i wystawienniczej Wykwit oraz współorganizatorką projektu „Warstwy” we Wrocławiu. 

 

Kolejny niezwykle interesujący obraz prezentowany na aukcji nosi tytuł „Ciało czasu”. Jest on częścią cyklu autorstwa Pavla Kazmina, w którym artysta zastanawia się nad różnymi aspektami cielesności. W centrum tej barwnej, abstrakcyjnej kompozycji  umieścił on figurę przypominającą postać w pozycji embrionalnej. Twórca w swojej pracy skupił się na tym, w jaki sposób ciało reaguje na bodźce płynące z zewnątrz. Szczególnie interesujące są dla niego sytuacje, w których dochodzi do przemocy oraz to, w jaki sposób są one powiązane właśnie z cielesnością. Artysta w swojej twórczości krytykuje ksenofobię i szowinizm. Bazując na własnych przeżyciach i emocjach, odnosi się  do szerszych zjawisk kulturowych, w tym do pamięci zbiorowej. Niejednokrotnie konfrontuje je z aktualnymi problemami społecznymi i politycznymi. Istotną rolę w jego pracach odgrywa również problematyka ukraińska. Pavlo Kazmin swobodnie porusza się w tak różnych mediach, jak malarstwo, instalacja, performans czy wideo. Był finalistą 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

 

Inny artysta, którego praca pojawi się na aukcji po raz pierwszy również ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Wystawy Przemysława Wójciaka \ Karifuravy organizowane były mi.in. w Szanghaju podczas Picnic Art Festivalu oraz w Melbourne przy współpracy z Backwood Gallery. Uczestniczył w wielu międzynarodowych współpracach, m.in. z brytyjskim Boiler Room’em. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości skupia się na malowaniu obrazów oraz murali. Niezwykle ważną inspirację dla Karifuravy stanowi kultura wschodu, a przede wszystkim sztuka japońska i chińska. Prezentowany na aukcji obraz „Eleven” pełen jest tajemniczych motywów pochodzących z tych właśnie odległych kultur. Widzimy na nim nagą kobietę palącą papierosa. Jej sylwetka jest wręcz nieproporcjonalnie duża w stosunku do innych elementów. Otoczona jest najróżniejszymi, tajemniczymi motywami, które sprawiają wrażenie wyciągniętych wprost  z komiksowej opowieści. 

 

Na aukcji pojawią się również prace m.in. Katarzyny Słowiańskirj-Kucz, Mirelli Stern, Adama Wątora, Romualda Musiolika i Magdaleny Szilke. Licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a 16 kwietnia aukcję na żywo za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

Aukcja Młoda Sztuka: 16 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-qvv9/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury Biuro prasowe
2024-07-19 | 10:50

Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury

Marcin Giba to znany polski fotograf, którego prace zyskały szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Unikalne podejście do fotografii, zdolność uchwycenia
Sztuka Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy
2024-07-17 | 14:20

Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy

Murale, czyli wielkoformatowe grafiki malowane bezpośrednio na ścianach budynków, stały się integralnym elementem architektonicznego krajobrazu wielu polskich miast. Warszawa
Sztuka Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce
2024-07-17 | 10:38

Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce

W Elektrowni Powiśle została otwarta nowa kreatywna przestrzeń – Kawai Art Gallery. Na powierzchni 73 mkw. można podziwiać dzieła najbardziej znanych współczesnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.