Lato ze sztuką w DESA Unicum
M+G Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
SZTUKA NA WAKACJE – LETNIE WYSTAWY I AUKCJE ONLINE W DESA UNICUM
W letnim kalendarzu największego polskiego domu aukcyjnego znajdzie się sporo ciekawych projektów, począwszy od malarstwa dziewiętnastowiecznego po dzieła artystów nam współczesnych. Rosnąca liczba aukcji online pozwala na licytowanie upatrzonych obiektów z dowolnego miejsca. Ci, którzy preferują bezpośredni kontakt z dziełami sztuki mogą obejrzeć część z prezentowanych na aukcjach prac w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Oto kilka aukcji, które poprzedzać będą wystawy.
Od 7 lipca zapraszamy na wystawę przedaukcyjną „Na styku epok. Malarstwo XIX wieku”. Zebrane prace odzwierciedlają charakter epoki, obfitującej w różnorodne artystyczne tendencje, nurty i style. Pompatyczny akademizm twórców skupionych wokół oficjalnych instytucji kultywujących tradycje romantyczne napotkał konkurencję ze strony artystów poszukujących nowych form wyrazu. Przełomu w sztuce dokonali zwolennicy realizmu, a później zachwyceni światłem i czystymi barwami impresjoniści, którzy na nowo zdefiniowali postrzeganie i obrazowanie rzeczywistości. Począwszy od drugiej połowy XIX wieku rodziła się sztuka modernistyczna.
Wśród autorów 32 dzieł znajdą się największe nazwiska polskiej sztuki tego okresu. Najwyżej wycenione dzieło to „Dyliżans w miasteczku” Maksymiliana Gierymskiego z estymacją 250-250 tys. złotych. Zmarły w młodym wieku artysta malował sceny batalistyczne i rodzajowe, sceny myśliwskie, epizody z powstania styczniowego oraz nastrojowe pejzaże i scenki rodzajowe z Mazowsza i Podlasia. Dziesięciokrotnie niższą wycenę ma szkic do obrazu „Anioł Pański”, jednego z najważniejszych dzieł polskiego realizmu autorstwa jego brata Aleksandra. Panoramiczne płótno Wilhelma Kotarbińskiego „Triumfator”, przedstawiające orszak zwycięskiego wodza, jeden z ulubionych motywów twórczości autora, zwraca uwagę żywymi barwami i rozmytą formą. Ciekawą proweniencję ma dzieło Władysława Czachórskiego „Wnętrze klasztoru (schody)”, pochodzące ze zbiorów Izabelli Galickiej – polskiej historyczki sztuki, która wraz z Hanną Sygietyńską-Kwoczyńską w 1964 roku w kościele w Kosowie Lackim odkryła „Ekstazę św. Franciszka” El Greco, jedyny obraz malarza w zbiorach polskich. Aukcja online będzie trwać do 13 lipca.
W zupełnie inne klimaty wprowadzi nas wystawa prac „Włodzimierz Pawlak. Notatki o sztuce”. Kompozycje malowane przy użyciu różnych kolorów stanowią odniesienie do najważniejszych prac artystów awangardowych jak Władysław Strzemiński, Kazimierz Malewicz czy Henryk Stażewski. Pawlak dokonuje syntezy i analizy prac słynnych awangardzistów, których twórczość odegrała największą rolę w kształtowaniu się teorii obrazu w XX wieku. Swoisty malarski szkicownik stał się dla niego polem doświadczeń i badań, a także formą gromadzenia wiedzy o sposobach, technikach i właściwościach przedstawiania. Na aukcji znalazły się 22 obiekty, które można licytować online już od 4 lipca.
Włodzimierz Pawlak to jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych malarzy współczesnych. Oprócz dzieł malarskich tworzy sztukę performatywną, rzeźby i instalacje oraz poezję. Jest współzałożycielem kultowej Gruppy – słynnego kolektywu artystycznego lat 80. Jego pracą dyplomową był cykl obrazów, które zostały zamalowane w geście solidarności z autorami politycznych napisów na miejskich murach. W twórczości Pawlaka obecne są wątki polityczne i społeczne, a także kwestie roli i sprawczości sztuki. Za cykl „Dzienniki” zdobył Grand Prix XXII Międzynarodowego Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mer w 1990 roku. Jest także laureatem Nagrody im. Jana Cybisa w 2017 roku. Wystawione na aukcję prace można oglądać od 13 do 18 lipca.
25 lipca 2022 roku kończy się aukcja on-line „Reliefy i Faktury”, poświęcona pracom, które wychodzą poza dwa wymiary. W jej ofercie znajdą się znakomite przykłady zarówno malarstwa materii, jak i abstrakcji geometrycznej. Będą to przykłady dzieł najważniejszych twórców powojennych, które łączą w sumie doświadczenia zdobyte na polu rzeźby oraz malarstwa. W ofercie aukcji znajdą się prace takich twórców jak Aleksander Kobzdej, Andrzej Nowacki, Victor Vasarely. Aukcji będzie towarzyszyć wystawa, dostępna dla zwiedzających od 14 lipca.
Monograficzna aukcja on-line prac Nikifora Krynickiego, jest kolejnym projektem aukcyjnym, który przybliża polskim kolekcjonerom twórczość tego niezwykłego artysty. Nikifor Krynicki (właśc. Epifaniusz Drowniak) jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych na świecie malarzy nieprofesjonalnych. O pochodzeniu i życiu Nikifora wiadomo niewiele, jednak jego twórczość cieszy się stale rosnącą popularnością. Wychowany przez matkę, ograniczony przez wadę słuchu i wymowy, żyjący w samotności i ubóstwie, poprzez malarstwo nawiązywał kontakt ze światem zewnętrznym.
Jako pierwszy na twórczość artysty zwrócił uwagę ukraiński malarz Roman Turyna 1930 roku. Już w 1930 roku zorganizowano Nikiforowi wystawę we Lwowie, a w kolejnym roku jego prace pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu. Międzynarodową karierę Nikifora zapoczątkowała pierwsza indywidualna wystawa w kwietniu 1959 r. w galerii Diny Vieny w Paryżu. W Polsce rok przed śmiercią artysty odbyła się jego retrospektywna wystawa w warszawskiej Zachęcie. Prace Nikifora, tworzone ołówkiem, kredką, lub akwarelą i gwaszem, w niewielkim formacie, przedstawiają główniej pejzaże i fantazje architektoniczne, krajobrazy z okolic Krynicy oraz wizerunki świętych. Nikifor był wysoce płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. Wystawę można zwiedzać w dniach 18-27 lipca. Znajdą na niej coś dla siebie zarówno kolekcjonerzy z dłuższym stażem, jak i początkujący amatorzy sztuki naiwnej, którzy będą mieli szansę zakupu prac artysty w „okazyjnych” cenach.
Od 19 lipca będzie można oglądać ekspozycję „Dzikość i ekspresja”. Ten cykliczny projekt DESA Unicum poświęcony sztuce lat 80., ale także twórczości tych artystów, dla których poetyka ekspresjonistyczna stanowiła punkt wyjścia do własnych artystycznych działań. Nowa ekspresja w sztuce współczesnej pojawiła się już pod koniec lat 60., jednak pełen rozkwit przeżyła właśnie w latach 80. Stanowiła odskocznię od popularnych wówczas kierunków, takich jak abstrakcja geometryczna czy minimal art. Cechy charakterystyczne nowej ekspresji to specyficznie pojmowany figuratywizm, ludyczność, liczne odniesienia do popkultury, rozmach i nieskrepowanie żadnymi zasadami obrazowania. Wystawa potrwa do 4 sierpnia, dnia zakończenia aukcji online.
Wystawy przedaukcyjne dostępne są dla zwiedzających w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A od poniedziałku do piątku w godzinach 11–19, w soboty 11–16. Wstęp na ekspozycje jest bezpłatny.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.