Lem na placu Konesera – plenerowa wystawa w setną rocznicę urodzin pisarza
Ponad 40 książek, powstałe na ich podstawie liczne adaptacje filmowe i telewizyjne, a także nazwa planetoidy czy pierwszego polskiego satelity. Stanisław Lem, dzięki swojej twórczości na stałe zapisał się nie tylko w rodzimej i światowej literaturze, ale też w historii. Z okazji obchodzonego w setną rocznicę urodzin pisarza „Roku Lema” w Centrum Praskim Koneser do 30 listopada dostępna jest bezpłatna wystawa plenerowa, prezentująca wybrane okładki tytułów, które znajdują się w bogatym dorobku tego wybitnego autora nurtu science fiction.
Dzieła Stanisława Lema inspirowały i wciąż inspirują innych artystów. Zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a ich sprzedaż przekroczyła 30 milionów egzemplarzy. Niemal każda książka tego wybitnego pisarza stawała się bestsellerem. Nie dziwi więc, że adaptacje jego twórczości wpisują się w panteon najsłynniejszych produkcji światowego kina. Tylko na podstawie „Solaris” powstały filmy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego (1972) i Stevena Soderbergha (2002). Wysoko cenione są także publikacje Stanisława Lema z zakresu filozofii czy krytyki literackiej.
Wystawa „Wizja globalna” w Centrum Praskim Koneser nawiązuje do powieści „Wizja lokalna”, która jest uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych w dorobku Stanisława Lema. Eskpozycja przedstawia najpiękniejsze oprawy zarówno polskich, jak i zagranicznych wydań książek zmarłego w 2006 r. autora. Pozycje, jakie można podziwiać, to między innymi: „Solaris”, „Mortal Engines” czy „Astronauci”. Uzupełnieniem prezentowanej kolekcji okładek są wydarzenia towarzyszące.
Pierwsze z nich odbędzie się już 5 listopada w sali kinowej Muzeum Polskiej Wódki. Będzie to pokaz filmu „Pokój” oraz spotkanie z jego twórcami – Krzysztofem Jankowskim i Wojciechem Solarzem. Produkcja ta jest krótkometrażową adaptacją opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Widzowie przeniosą się do 2055 roku i poznają trudności, z jakimi musi zmierzyć się kosmonauta – Ijon Tichy. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza od 40 lat polska ekranizacja twórczości tego autora. Podczas drugiego spotkania (26 listopada, również w na terenie Centrum Praskiego Koneser) zaplanowano natomiast prelekcję Szymona Kloski. To uznany krytyk i aktywista literacki, który jednocześnie jest kuratorem trwającego Roku Lema.
Bezpłatne wejściówki na wydarzenia towarzyszące wystawie można pobierać za pośrednictwem portalu evenea.pl. Ekspozycja „Wizja globalna” to jedna z wielu bezpłatnych i ogólnodostępnych atrakcji literackich, które odbywają się w Centrum Praskim Koneser, w ramach Inspirującej Jesieni Konesera. Wśród nich jest wystawa poświęcona twórczości popularnego Papcia Chmiela, Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą, czy też Zaczytana Wystawa, dzięki której można pobierać na swój smartfon darmowe audiobooki.
Więcej o wszystkich wydarzeniach na koneser.eu.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.