Komunikaty PR

Lem na placu Konesera – plenerowa wystawa w setną rocznicę urodzin pisarza

2021-11-03  |  12:00
Biuro prasowe

Ponad 40 książek, powstałe na ich podstawie liczne adaptacje filmowe i telewizyjne, a także nazwa planetoidy czy pierwszego polskiego satelity. Stanisław Lem, dzięki swojej twórczości na stałe zapisał się nie tylko w rodzimej i światowej literaturze, ale też w historii. Z okazji obchodzonego w setną rocznicę urodzin pisarza „Roku Lema” w Centrum Praskim Koneser do 30 listopada dostępna jest bezpłatna wystawa plenerowa, prezentująca wybrane okładki tytułów, które znajdują się w bogatym dorobku tego wybitnego autora nurtu science fiction.

Dzieła Stanisława Lema inspirowały i wciąż inspirują innych artystów. Zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a ich sprzedaż przekroczyła 30 milionów egzemplarzy. Niemal każda książka tego wybitnego pisarza stawała się bestsellerem. Nie dziwi więc, że adaptacje jego twórczości wpisują się w panteon najsłynniejszych produkcji światowego kina. Tylko na podstawie „Solaris” powstały filmy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego (1972) i Stevena Soderbergha (2002). Wysoko cenione są także publikacje Stanisława Lema z zakresu filozofii czy krytyki literackiej.

Wystawa „Wizja globalna” w Centrum Praskim Koneser nawiązuje do powieści „Wizja lokalna”, która jest uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych w dorobku Stanisława Lema. Eskpozycja przedstawia najpiękniejsze oprawy zarówno polskich, jak i zagranicznych wydań książek zmarłego w 2006 r. autora. Pozycje, jakie można podziwiać, to między innymi: „Solaris”, „Mortal Engines” czy „Astronauci”. Uzupełnieniem prezentowanej kolekcji okładek są wydarzenia towarzyszące.

Pierwsze z nich odbędzie się już 5 listopada w sali kinowej Muzeum Polskiej Wódki. Będzie to pokaz filmu „Pokój” oraz spotkanie z jego twórcami – Krzysztofem Jankowskim i Wojciechem Solarzem. Produkcja ta jest krótkometrażową adaptacją opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Widzowie przeniosą się do 2055 roku i poznają trudności, z jakimi musi zmierzyć się kosmonauta – Ijon Tichy. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza od 40 lat polska ekranizacja twórczości tego autora. Podczas drugiego spotkania (26 listopada, również w na terenie Centrum Praskiego Koneser) zaplanowano natomiast prelekcję Szymona Kloski. To uznany krytyk i aktywista literacki, który jednocześnie jest kuratorem trwającego Roku Lema.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia towarzyszące wystawie można pobierać za pośrednictwem portalu evenea.pl. Ekspozycja „Wizja globalna” to jedna z wielu bezpłatnych i ogólnodostępnych atrakcji literackich, które odbywają się w Centrum Praskim Koneser, w ramach Inspirującej Jesieni Konesera. Wśród nich jest wystawa poświęcona twórczości popularnego Papcia Chmiela, Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą, czy też Zaczytana Wystawa, dzięki której można pobierać na swój smartfon darmowe audiobooki.

Więcej o wszystkich wydarzeniach na koneser.eu.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.

Problemy społeczne

Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.