Komunikaty PR

Lem na placu Konesera – plenerowa wystawa w setną rocznicę urodzin pisarza

2021-11-03  |  12:00
Biuro prasowe

Ponad 40 książek, powstałe na ich podstawie liczne adaptacje filmowe i telewizyjne, a także nazwa planetoidy czy pierwszego polskiego satelity. Stanisław Lem, dzięki swojej twórczości na stałe zapisał się nie tylko w rodzimej i światowej literaturze, ale też w historii. Z okazji obchodzonego w setną rocznicę urodzin pisarza „Roku Lema” w Centrum Praskim Koneser do 30 listopada dostępna jest bezpłatna wystawa plenerowa, prezentująca wybrane okładki tytułów, które znajdują się w bogatym dorobku tego wybitnego autora nurtu science fiction.

Dzieła Stanisława Lema inspirowały i wciąż inspirują innych artystów. Zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a ich sprzedaż przekroczyła 30 milionów egzemplarzy. Niemal każda książka tego wybitnego pisarza stawała się bestsellerem. Nie dziwi więc, że adaptacje jego twórczości wpisują się w panteon najsłynniejszych produkcji światowego kina. Tylko na podstawie „Solaris” powstały filmy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego (1972) i Stevena Soderbergha (2002). Wysoko cenione są także publikacje Stanisława Lema z zakresu filozofii czy krytyki literackiej.

Wystawa „Wizja globalna” w Centrum Praskim Koneser nawiązuje do powieści „Wizja lokalna”, która jest uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych w dorobku Stanisława Lema. Eskpozycja przedstawia najpiękniejsze oprawy zarówno polskich, jak i zagranicznych wydań książek zmarłego w 2006 r. autora. Pozycje, jakie można podziwiać, to między innymi: „Solaris”, „Mortal Engines” czy „Astronauci”. Uzupełnieniem prezentowanej kolekcji okładek są wydarzenia towarzyszące.

Pierwsze z nich odbędzie się już 5 listopada w sali kinowej Muzeum Polskiej Wódki. Będzie to pokaz filmu „Pokój” oraz spotkanie z jego twórcami – Krzysztofem Jankowskim i Wojciechem Solarzem. Produkcja ta jest krótkometrażową adaptacją opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Widzowie przeniosą się do 2055 roku i poznają trudności, z jakimi musi zmierzyć się kosmonauta – Ijon Tichy. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza od 40 lat polska ekranizacja twórczości tego autora. Podczas drugiego spotkania (26 listopada, również w na terenie Centrum Praskiego Koneser) zaplanowano natomiast prelekcję Szymona Kloski. To uznany krytyk i aktywista literacki, który jednocześnie jest kuratorem trwającego Roku Lema.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia towarzyszące wystawie można pobierać za pośrednictwem portalu evenea.pl. Ekspozycja „Wizja globalna” to jedna z wielu bezpłatnych i ogólnodostępnych atrakcji literackich, które odbywają się w Centrum Praskim Koneser, w ramach Inspirującej Jesieni Konesera. Wśród nich jest wystawa poświęcona twórczości popularnego Papcia Chmiela, Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą, czy też Zaczytana Wystawa, dzięki której można pobierać na swój smartfon darmowe audiobooki.

Więcej o wszystkich wydarzeniach na koneser.eu.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury Biuro prasowe
2024-07-19 | 10:50

Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury

Marcin Giba to znany polski fotograf, którego prace zyskały szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Unikalne podejście do fotografii, zdolność uchwycenia
Sztuka Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy
2024-07-17 | 14:20

Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy

Murale, czyli wielkoformatowe grafiki malowane bezpośrednio na ścianach budynków, stały się integralnym elementem architektonicznego krajobrazu wielu polskich miast. Warszawa
Sztuka Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce
2024-07-17 | 10:38

Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce

W Elektrowni Powiśle została otwarta nowa kreatywna przestrzeń – Kawai Art Gallery. Na powierzchni 73 mkw. można podziwiać dzieła najbardziej znanych współczesnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.