Komunikaty PR

Lem na placu Konesera – plenerowa wystawa w setną rocznicę urodzin pisarza

2021-11-03  |  12:00
Biuro prasowe

Ponad 40 książek, powstałe na ich podstawie liczne adaptacje filmowe i telewizyjne, a także nazwa planetoidy czy pierwszego polskiego satelity. Stanisław Lem, dzięki swojej twórczości na stałe zapisał się nie tylko w rodzimej i światowej literaturze, ale też w historii. Z okazji obchodzonego w setną rocznicę urodzin pisarza „Roku Lema” w Centrum Praskim Koneser do 30 listopada dostępna jest bezpłatna wystawa plenerowa, prezentująca wybrane okładki tytułów, które znajdują się w bogatym dorobku tego wybitnego autora nurtu science fiction.

Dzieła Stanisława Lema inspirowały i wciąż inspirują innych artystów. Zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a ich sprzedaż przekroczyła 30 milionów egzemplarzy. Niemal każda książka tego wybitnego pisarza stawała się bestsellerem. Nie dziwi więc, że adaptacje jego twórczości wpisują się w panteon najsłynniejszych produkcji światowego kina. Tylko na podstawie „Solaris” powstały filmy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego (1972) i Stevena Soderbergha (2002). Wysoko cenione są także publikacje Stanisława Lema z zakresu filozofii czy krytyki literackiej.

Wystawa „Wizja globalna” w Centrum Praskim Koneser nawiązuje do powieści „Wizja lokalna”, która jest uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych w dorobku Stanisława Lema. Eskpozycja przedstawia najpiękniejsze oprawy zarówno polskich, jak i zagranicznych wydań książek zmarłego w 2006 r. autora. Pozycje, jakie można podziwiać, to między innymi: „Solaris”, „Mortal Engines” czy „Astronauci”. Uzupełnieniem prezentowanej kolekcji okładek są wydarzenia towarzyszące.

Pierwsze z nich odbędzie się już 5 listopada w sali kinowej Muzeum Polskiej Wódki. Będzie to pokaz filmu „Pokój” oraz spotkanie z jego twórcami – Krzysztofem Jankowskim i Wojciechem Solarzem. Produkcja ta jest krótkometrażową adaptacją opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Widzowie przeniosą się do 2055 roku i poznają trudności, z jakimi musi zmierzyć się kosmonauta – Ijon Tichy. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza od 40 lat polska ekranizacja twórczości tego autora. Podczas drugiego spotkania (26 listopada, również w na terenie Centrum Praskiego Koneser) zaplanowano natomiast prelekcję Szymona Kloski. To uznany krytyk i aktywista literacki, który jednocześnie jest kuratorem trwającego Roku Lema.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia towarzyszące wystawie można pobierać za pośrednictwem portalu evenea.pl. Ekspozycja „Wizja globalna” to jedna z wielu bezpłatnych i ogólnodostępnych atrakcji literackich, które odbywają się w Centrum Praskim Koneser, w ramach Inspirującej Jesieni Konesera. Wśród nich jest wystawa poświęcona twórczości popularnego Papcia Chmiela, Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą, czy też Zaczytana Wystawa, dzięki której można pobierać na swój smartfon darmowe audiobooki.

Więcej o wszystkich wydarzeniach na koneser.eu.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie Biuro prasowe
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy
Sztuka Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
2024-10-30 | 15:00

Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni

Charakterystyczna paleta wyrazistych barw, kameralne ujęcia kobiecych postaci i sceny rozgrywane w dekoracyjnych układach – to znaki rozpoznawcze twórczości malarki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.